Neznámo na dosah...

Stydíte se za své problémy s menstruací?

text © 2018 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Po mnoha letech zkušeností v oboru zvaném menstruace a cykličnost jsem vypozorovala jednu věc: Většina žen je schopna se svěřit se svými partnerskými problémy. Většina žen se ochotně svěří i co se týče záležitostí pracovních. Většina žen přizná i bolesti hlavy, zad nebo opakované angíny či chřipky. To je tak nějak běžné a normální. Ale jen málo žen přizná, že má nějaké problémy v oblasti menstruace, pohlavních orgánů a cyklu.

Stydíte se mluvit o menstruaci?

Tím, že nám odmalička říkali, že tam dolů se nesahá, všechno, co je s tímto místem zvaném „dole“ spojené, je stejně tak tabu. Mít angínu je normální, mít mykózu je znakem hanby. Bolest hlavy vám všichni uznají, ale zkuste v zaměstnání říct, že máte bolestivou menstruaci a křeče takové, že se vám dělá mdlo. Kolik z vás – ruku na srdce – už to dokázalo v práci otevřeně přiznat?

Mezi kamarádkami si, dejme tomu, ještě postěžujeme na ty otravné krámy, ale bolestivá ovulace je naprosté tabu! S nikým o tom nemluvíme, a až když už je to opravdu nesnesitelné, tak se vydáme za gynekologem. Ten však většinou nic nenajde – a my jsme zpátky tam, kde jsme byly – samy samotinké se svým problémem.

Prosím! Prosím! Netutlejme to. Sdílejme to! Všem se nám nesmírně uleví!

Každý svůj cyklický kurz začínám výzvou ke sdílení i toho, co jsme se ještě nikdy neodvážily sdílet nebo co nás nikdy sdílet nenapadlo. Dodávám u toho vždycky příběh své kamarádky, která mi kdysi dávno na jednom mém cyklickém kurzu vařila a přednášela o zdravém stravování. V předvečer kurzu se mi ozvala, že ji napadlo, jestli tam vůbec má co dělat – protože už pěknou řádku let vůbec nemenstruuje. Když jí totiž bylo 15, dostala z preventivních zdravotních důvodů hormonální antikoncepci a dlouho poté i po jejím vysazení cyklus ne a ne naskočit správně (jestli si to ještě dnes pamatuju, neměla menstruaci 11 let!).

Poprosila jsem ji tehdy, jestli je ochotna svůj příběh sdílet veřejně, a ona byla. Na kurzu se ukázalo, že z 18 žen má 6, tedy celá jedna třetina, stejné nebo podobné problémy: po letech s HA cyklus prostě nenaskočil, a to dlouhodobě. Rok, dva, tři, šest let a pořád nic… Ženy byly nesmírně šťastné, že ta první z nich si dodala odvahy, protože ony měly pocit, že jsou se svým problémem na světě samy (gynekologické rady pochopitelně nezabíraly, protože ony do sebe nechtěly rvát další hormony pro vyvolání menstruace a jinou možnost neobjevily nebo nezafungovala).

Sdílejte, co vás trápí: možná tím někomu pomůžete

Pokaždé, když tuto výzvu a tento příběh sdílím, ženy se osmělí a dějí se zázračné a léčivé věci. Už jenom to, že pustíte ven něco, co vás v nitru velmi trápí a užírá, už tím se spouští proces léčení a vyléčení! Tu moji kamarádku strašili anovulačními cykly a neplodností – a dnes má krásnou dcerku. Menstruovat začala po návratu z kurzu…

Takže vás ještě jednou zvu ke sdílení: Netutlejte nic, co vás trápí. Sdílejte to! Budete se divit, kolik žen kolem vás to trápí taky a jak moc jim pomůžete, když se otevřete. Vám už se možná podařilo najít aspoň kousek řešení, jim taky, a když to dáte dohromady, je tady vyléčení pro vás pro všechny…

Níže předkládám seznam témat, kterými se můžete při sdílení inspirovat – a u většiny z nich pro vás mám i řadu dalších podnětných informací, kudy se vydat, aby vám bylo líp:

1) Bolestivá ovulace. Na toto téma jsem psala článek nedávno a dostala jsem od vás nečekaně mnoho zpráv, že je to i váš případ. Přečtěte si článek zde a sdílejte ho dál… Bolestivá menstruace je normální, bolestivá ovulace (nebo ovulační krvácení) zdánlivě míň – ale opravdu jenom zdánlivě: alespoň jednou za život se s ní potká téměř každá žena. Dle mých zkušeností je jednou z nejhlavnějších příčin ovulačních nepříjemností psychika, konkrétně to, že není naplněna některá z potřeb naší ovulační fáze.

2) Proč mluvit o menstruaci s dětmi. Napadlo vás někdy, že když děti vidí u maminky krev, bojí se, že maminku něco bolí – a to může později vést k bolestivé menstruaci? Nebo k jejich strachu o váš život? Proč a jak s nimi o těchto tématech mluvit, se dočtete tady – a zase sdílejte! Nikdy není příliš brzo s těmito hovory začít – a to bez ohledu, jestli máte doma holčičku nebo chlapečka.

3) „Nemám menstruaci, tak asi nejsem cyklická.“ Dámy v přechodu, dámy po přechodu, dámy těhotné, dámy kojící, dámy pod vlivem (při braní nebo po dlouhodobém braní hormonální antikoncepce, kdy menstruace nenaběhla), dámy po operaci dělohy nebo vaječníků… nevěšte hlavu! Cyklus máte, jen vám chybí ta jedna část, podle níž se nejlépe poznají fáze. Jak své fáze můžete i s tímto mírným handicapem poznat, to se dozvíte v tomto mém článku. Dotaz na „cyklus po cyklu“ je jednou z nejčastějších otázek, které dostávám – a ženy 50+ bývají velmi šťastné, když zjistí, že jim nic neuniklo!

Cyklická proměnlivost je vaše skrytá síla!

4) „Po vysazení antikoncepce jsem se rozešla s partnerem…“ Tohle téma na mě vyskočilo při jednom večerním kurzu, kde jsem ženy vyzvala ke sdílení. Zmínila to jedna a hned se jich ozvalo několik, že tuto zkušenost ve svém životě zažily. Když totiž žena bere HA, má tendenci si vybrat jiného partnera, než když HA nebere. Proč? Protože hormony. Umělé hormony. Falešné hormony. Matoucí hormony. Prostě si ho „špatně načichá“. Víc o tomto tématu se dozvíte podrobně v knihách Návod na ženy a Život bez hormonální antikoncepce.

5) „Nemám ráda tampony, vložky ani kalíšky, co s tím?“ V poslední době zaznamenávám u žen, že s dobou, která je čím dál komplexnější, chtějí mít své tělesné procesy opět přirozené a co nejjednodušší. A přiznám se ochotně a bez obalu, že i já jsem kouzlu svobodné nebo volné menstruace propadla, zejména v letních měsících. Pokud chcete vědět víc, je to super, protože už i na toto téma je tu skvělá kniha: Bolestivé měsíčky, sbohem! Kniha vám nejen vysvětlí, jak na menstruaci bez vložek a jiných pomůcek, ale i jak se můžete zbavit bolestí. Kus z knihy, který je právě o menstruačních křečích, si můžete přečíst tady na blogu.

6) PMS a naše hádavost. Kolik z vás si pravidelně jednou za měsíc říká, že máte pocit, že všechny ostatní ženy jsou v pohodě, jenom vy jste ve své premenstruační fázi příšerně nesnesitelná a protivná? Vy si myslíte, že jste sama – ale já tvrdím, že se nám to děje všem, opakovaně a pravidelně. :-) Jak se s těmito výkyvy vyrovnat a co se za nimi doopravdy skrývá, to se dozvíte v jednom z nejčtenějších článků na blogu Cyklické ženy®.

7) PM fáze a naše kritičnost. Tenhle cyklický komiks nesdílejte jen se svými kamarádkami, ale i se svým manželem. Oba se zasmějete a PM krize bude zažehnána. :-)

8) „Nejsem dost žena.“ To je další z top 5 otázek, které ženy na cyklických kurzech řeší. „Nebaví mě vařit.“ / „Raději chodím v kalhotách.“ / „Mám pocit, že jsem větší muž než můj manžel, co s tím?“ / „Jsem sama žena v mužském kolektivu a připadám si nežensky…“ Poznáváte se? Klidně si o tom popovídejte v práci u oběda nebo v pauze na kafe a zjistíte, že nejste rozhodně sama! Já o tom píšu například v článku nazvaném: „Jsem míň žena, když nevařím a neuklízím?

9) (Devítka je v Číně božské, císařské číslo, takže jím i skončíme.) Cokoli dalšího. Cokoli dalšího z oblasti cykličnosti vás trápí, jsem tu pro vás. Pište mi na sofie@cyklickazena.cz. Snažím se odpovídat většinou rychle, maximálně do jednoho týdne, a pokud se ozýváte poprvé, máte u mne i úvodních 20 minut telefonické nebo skypové konzultace zdarma. Pomoci vám může taky zabrouzdat si v naší cyklické poradně na webu Cyklické ženy®.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A SDÍLEJTE TO ;-)

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje