Tampony způsobují bolestivou menstruaci!

text © 2015 Caroline Oblasser, úryvek z knihy Bolestivé měsíčky, sbohem! / foto © archiv Vědomý svět s.r.o.

Bolestivé měsíčky, sbohem!

Tampon má negativní vedlejší účinky. Vedle pocitu nadměrného vysušování poševní sliznice může také vytvářet nepříjemný tlak na děložní čípek. Navíc ho musí poševní svaly držet, aby nevypadl. Z anatomického hlediska je toto sevření kombinované s tlakem na děložní čípek pravým opakem toho, co by tělo potřebovalo.

Menstruační krev by měla bez bariér vytékat z dělohy lehce pootevřeným děložním čípkem. Když se krev musí nepřirozeně hromadit, vznikají bolesti.

Pokud tedy tělo pro vyloučení menstruační krve potřebuje, aby se děložní čípek otevřel a děložní sval uvolnil, tampon nebo zavedený menstruační kalíšek mu v tom brání nebo to minimálně negativně ovlivňují. Uměle vytvořená přehrada menstruační krve v děložní dutině je nepřirozená. A tak vzniká ještě větší vnitřní napětí, křeče, které mohou opravdu pořádně bolet.

Zamysli se se mnou: Když tělu postavíš umělou přehradu, ať už tamponem nebo menstruačním kalíškem, co se stane? Když tělo nemůže nechat odtékat menstruační krev tak rychle, jak se mu chce, neprodlouží to menstruaci? Nedochází náhodou k toku menstruační krve zpátky do dělohy? Které orgány to mate a jak?

Pokud máš při používání tamponu bolesti, jednoduše ho první dva nebo tři dny menstruace vynech a použij vložky. Nebo vyzkoušej svobodnou menstruační metodu. Chceš se bez tamponů nebo menstruačního kalíšku obejít napořád? Tak je prostě nepoužívej. Zvykni si na ten osvobozující pocit, který nepřítomnost takových berliček přináší. Když je tampon pořádně nasáklý, proteče. Když není zcela nasáklý, vysušuje pochvu. Menstruační kalíšky sice nevysušují, ale i ty je potřeba zavádět do těla, vyprazdňovat a čistit. Je to též metoda, která menstruační krev shromažďuje po delší dobu uvnitř pochvy, místo aby jí umožnila bez překážek vytékat.

Svobodnou menstruaci si vyzkoušej nejdřív doma, ve známém prostředí. Pokud si ji mimo domov zatím nedokážeš představit, vezmi si s sebou to, co jsi používala dosud: tampony nebo menstruační kalíšek. Můžeš je přechodně použít vždy, když víš, že na delší dobu nebudeš mít možnost odejít na toaletu.

(úryvek z knihy Bolestivé měsíčky, sbohem!)


Zaujal vás tento úryvek?

Chcete vyzkoušet volnou menstruaci,
ale nevíte, jak na to?

Návod najdete právě v knize Bolestivé měsíčky, sbohem!,
která samozřejmě nechybí ani u nás na e-shopu:

Hledáte radu, jak na bezbolestnou menstruaci? Pořiďte si knihu Bolestivé měsíčky, sbohem!

Knihu si můžete prolistovat zde.

ŽIJTE (s) CYKLEM A S VOLNOU MENSTRUACÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

6 Komentářů

 • Klara

  Odpověď Odpovědět Pondělí - 14. května, 2018

  Ja tampony ani kalisek nepouzivam a stejne mam velmi bolestivou menstruaci. :/

  • Dana-Sofi

   Odpověď Odpovědět Pondělí - 14. května, 2018

   Klári,

   důvodů, proč můžete mít bolestivou menstruaci, je celá řada a vždy je to individuální. Jako rychlou pomůcku si můžete stáhnout našeho cyklického průvodce „Jak vyzrát na PMS“ na této stránce: https://vedomysvet.cz/cp-serial/.

   A pak jsem tu pochopitelně pro vás s možností konzultace, úvodní konzultace je zcela zdarma a většinou se nám podaří už napoprvé najít a posunout příčinu problému.

   Jen a jen pohodovou menstruaci přeje

   Dana-Sofi

 • Veronika

  Odpověď Odpovědět Pátek - 25. ledna, 2019

  ano mě to způsobovaly tampony :/ teď vložky a částečně svobodná, ale zatím to vždy neuhlídám

  • Katka Marešová

   Odpověď Odpovědět Úterý - 29. ledna, 2019

   Veru,to je super,že jste se do toho pustila a uvidíte,že se vám to bude s volnou menstruací dařit čím dál tím lépe! Já jsem se k úplnému odložení vložek propracovávala 2 roky a stále objevuji nové a nové rozměry toho,co nám ženám přináší! Mnoho radosti z nových objevů? Katka

 • T

  Odpověď Odpovědět Pátek - 25. ledna, 2019

  Já jsem od začátku menstruace používala vložky a v 90% případů jsem se stejně bolestím nevyhnula. Teď používám kalíšek a když pominu to, že si ho nemůžu vynachválit z hlediska praktičnosti, tak v bolestivosti rozdíl nevidím. Popravdě mě ale dost mate ten úryvek z knížky – vždyť se tam mluví o tom, že stažený/neuvolněný čípek a poševní svaly způsobují bolest a hned vzápětí se doporučuje volná menstruace… Já toho tedy o volné menstruaci moc nevím, ale není její princip právě v tom, aby se žena naučila ovládat čípek a uvolnila ho jen v případě kdy se jí „hodí“ vyloučit krev? Jak to potom koresponduje s uvolněnými svaly, sníženým napětím a tím snížené bolestivosti?

  • Katka Marešová

   Odpověď Odpovědět Úterý - 29. ledna, 2019

   Terko,já princip volné menstruace vnímám v tom,že se žena naučí lépe vnímat svoje tělo a pozná ten moment,kdy je krev už nahromaděná a potřebuje vytéct ven,a pak si dokáže vytvořit prostor a podmínky pro to,aby jí tento průchod bezpečně (tedy většinou na toaletě ?) umožnila. Necítím to tak,že by čípek křečovitě zadržoval krev,až si žena usmyslí,že ji půjde vyprázdnit,ale dává nám jemný ale jasný signál “ odeber se na záchod nebo na kytičku,krev potřebuje ven“, a pak naopak díky uvolnění krev z těla volně odchází. Chápu,že to může znít napoprvé jako úplně scifi představa,ale ten pocit svobody a uvolnění je nepopsatelný! Chce se to jen odvážit a udělat první krok? držím moc palce! Kdybyste cokoli potřebovala,ptejte se! Katka

Napište komentář

* Povinné údaje