Test: Jak poznám, v jaké jsem fázi, když nemám menstruaci?

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © archiv Dany-Sofie Šlancarové a pixabay.com

Nemenstruujete, a proto si nejste jistá, v jaké fázi cyklu jste? Zde je řešení!

Jedna z nejčastějších otázek, které dostávám na svých cyklických kurzech nebo které mi píšete, je:

JAK POZNÁM, V JAKÉ JSEM FÁZI,
KDYŽ NEKRVÁCÍM, NEMÁM MENSTRUACI?

Může to být i váš případ, pokud například:

  • jste těhotné,
  • kojíte,
  • berete hormonální antikoncepci,
  • nemáte menstruaci, protože jste dlouhodobě brala hormonální antikoncepci, a krvácení se ještě nevrátilo,
  • jste po lékařském zákroku (odstranění dělohy, vaječníků apod.)
  • jste v/po přechodu,
  • máte velmi nepravidelný menstruační cyklus apod.

Týká se to ovšem i žen, které měsíční krvácení mají, ale i tak mají ve svých fázích chaos. Zejména pokud jsme totiž dlouhodobě ve stresu z jakéhokoli důvodu, máme pocit, že naše fáze jsou fází jedinou, a to tou protivnou, zahlcenou a unavenou premenstruační fází!

Jste těhotná? Váš cyklus a vaše fáze jsou stále s vámi!

Menstruace je pochopitelně ten nejjednodušší způsob, jak poznat den 1, tedy začátek svého cyklu. Pokud ji ovšem z jakéhokoli důvodu nemáte, nemusíte být nešťastné, že na to nikdy nepřijdete, jaký den právě jste!

Je třeba si uvědomit jen pár základních faktů:

  • Cykličnost nemizí, ani pokud zmizí menstruace.
  • Naše 4 fáze jsou rozpoznatelné podle určitých psychických a fyzických projevů, které poznáte kdykoli, jen o nich vědět.
  • Pokud nekrvácíte, je o něco zvýšená pravděpodobnost, že vaše fáze budou jinak dlouhé, než je tomu obvyklé u 28denního cyklu (většinou bývají delší, což se týká zejména životní fáze přechodu, ale nemusí tomu tak být) – takže berte ohled i na tohle.

 

Jaké to tedy jsou psychické a fyzické projevy, podle kterých své fáze jednoznačně poznáte? (Následující otázky můžete použít jako takový rozstřelovací test, abyste poznaly svou aktuální fázi.)

1) Cítím se spíš nabitá energií, nebo unavená? Dvě fáze ze čtyř jsou totiž těmi fázemi, v nichž máme víc energie, a naopak v těch druhých dvou jsme víc unavené. Jak je to přesně? Dynamická a ovulační fáze jsou těmi, kdy bychom měly být energeticky v pohodě, a v premenstruační a menstruační nám energie začíná scházet. (Pozor: pokud se cítíte unavené celý měsíc, pravděpodobně dlouhodobě nerespektujete svou potřebu relaxace a odpočinku, což se projevuje právě takovým unaveným zahlceným premenstruačním stavem po celou dobu cyklu. Odpočiňte si, dejte si oraz a zkuste omezit stres ve svém životě, pak se ty správné projevy cyklu zase vrátí.)

Máte spoustu energie a touhu být akční? Pak budete nejspíš v dynamické fázi!

2) Cítím se spíš aktivní, nebo pasivní? Dvě naše fáze jsou spíše pasivní a dvě fáze spíše aktivní. Pokud se tedy cítíte nabitá energií a máte jí na rozdávání, nelze vás zastavit a ze všeho nejvíc vás zajímá být v akci a něco dělat, jste nejpravděpodobněji ve fázi dynamické. Pokud jste energeticky a psychicky stále v pohodě, ale zároveň taková trochu pasivnější (nemáte takový pracovní drajv, spíš vás baví si povídat s lidmi), budete nejspíš v ovulační fázi. Pokud jste unavená, ale pořád vás něco žene do práce a dokončování věcí, posunula jste se pravděpodobně do fáze premenstruační. Pokud jste hodně unavená a hodně pasivní, až tak, že je vám všechno jedno, bude to nejspíš menstruační fáze (i když bez menstruačního krvácení).

Už tyhle dvě otázky by vám měly stačit k tomu, abyste svou fázi poznala a nalistovala v knize Cyklická žena v měsíčním cyklickém plánu zhruba ten správný den a tam se dočetla víc. :-)

Nicméně: pomoci vám mohou ještě další otázky:

3) Táhne mě to víc k lidem a do vnějšího světa, nebo chci být spíš sama a ve svém vnitřním světě? Ve vnějším světě chceme být víc než obvykle ve fázi dynamické, a ještě víc se to stupňuje ve fázi ovulační, kdy nás to nejvíc táhne k druhým lidem. V premenstruační fázi už nás zajímá zase spíš práce (podobně jako v dynamické fázi), ale začínáme se stahovat do sebe a být sama nám nevadí. No a v menstruační fázi samotu vyloženě vyžadujeme.

Potřebujete hodně odpočívat? Určitě si odpočinek dopřejte a vězte, že jste v pozdní premenstruační nebo menstruační fázi.

4) Chce se mi víc pracovat nebo jen tak být? Tahle otázka velmi souvisí s aktivitou a pasivitou, tedy otázkou 2. Víc se nám chce pracovat ve fázích aktivních, tedy v dynamické a premenstruační, a na práci nemáme ani pomyšlení během fáze ovulační a zejména ve fázi menstruační. Fáze dynamická a premenstruační se mohou zdát být velmi podobné, ale jsou u nich patrné zásadní rozdíly: zatímco v dynamické fázi nepotřebujeme moc spát a odpočívat a baví nás spíš začínat věci a klidně jich dělat několik naráz, ve fázi premenstruační potřebujeme odpočinku výrazně více, zejména s postupem této fáze. Rovněž dělat víc věcí nás v premenstruační vyloženě rozčiluje (cítíme se zahlcené) a nejvíc nás baví sedět na jedné věci, dokud ji nedoděláme.

5) Jsem spíše racionální nebo intuitivní? Opět jsou dvě a dvě fáze jiné: nejvíc racionální a logické jsme ve fázi dynamické, stále racionální s příměsí pozitivních emocí jsme ve fázi ovulační, ve fázi premenstruační však začíná růst naše intuice (chodí nám vhledy a nápady zčistajasna) a ve fázi menstruační jsme ponořeny v intuici, vhledech a meditativním stavu mysli až po uši.

6) Jaká je moje aktuální největší potřeba? Potřebuju pracovat? Pak budu nejspíš dynamická nebo premenstruační. Potřebuju být s lidmi? Pak jsem asi v ovulační fázi. Přepadla mě náhlá touha uklízet nebo něco tvořit? Tak to jsem s velkou pravděpodobností přešla do premenstruační fáze. Potřebuju odpočívat? Tak to jsem asi v pozdní premenstruační nebo v menstruační fázi. Mám potřebu být sama, aby mi všichni dali pokoj, a nechci nic, jen tak být? Tak to je rozhodně fáze menstruační. Mám potřebu být v akci a pořád něco dělat? To opět vypadá na dynamickou fázi! Chci se bavit? A teď zase na ovulační

 

Tak. Ještě pořád máte pocit, že nevíte, v jaké fázi jste? Myslím, že už dobře víte, ale ještě to pro vás všechno shrnu v následujícím obrázku:

 
Jaké jsou jednotlivé fáze cyklu a jak je poznáte? To vám prozradí tohle cyklické kolečko...
 

A jestli si pořád nejste jisté, tak jsem pro vás ještě vyvinula krátký test, díky kterému budete vědět naprosto jistě, v jaké fázi právě jste! Stačí kliknout na tento link.

 
Udělejte si test, v jaké fázi cyklu právě jste!
 

ŽIJTE (s) CYKLEM A POZNÁVEJTE SAMY SEBE!

 


Chcete se toho o svých silných stránkách
a těch správných fázích dozvědět víc?

Všechno to najdete v knize
Mirandy Gray Cyklická žena!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje