Začněte 2020 v co největší pohodě!

text © 2020 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Dozajista znáte rčení, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Ověřila jsem si za svůj život, že to (díkybohu) neplatí 100% – zejména pokud se vám na Nový rok něco nepovede, je vždycky možnost to změnit.

A pak jsem si ověřila ještě jednu věc, že podobně to funguje hned ráno po probuzení: jak ráno, tak po celý den. Ale stejně tak platí, že když náhodou vstanete levou nohou, není to konec světa a můžete to obratem obratem mysli změnit (ty dvě „obratem“ tam jsou správně;-).

Jak tedy začínám den já a jak začínám nový rok? Něco víc si o tom můžete přečíst v článku „7 věcí, které mi udělaly z letošního roku rok skvělý a úžasný“, ale ta hlavní věc, která je zodpovědná za onen obrat mysli, ať už jsem vstala levou nohou nebo se mi zrovna zdála nějaká noční můra, je 6fázová meditace podle Vishena Lakhianiho a její pro mne nejdůležitější část, kterou je vděčnost.

Každé ráno totiž věnuju čas tomu, abych si vzpomněla na nejméně 5 věcí, za které jsem vděčná, a klidně jich vymyslím i 20 nebo 30 takových. (Když už se totiž jednou rozjedete, nevíte, kdy skončit.) Někdo si rád tyhle věci dokonce píše. Já píšu celé dny, a proto si je tedy prostě jenom v duchu říkám, ale říkám si je tak, abych opravdu za nimi cítila emoce: emoce vděku, radosti, nadšení, obdivu, takového toho „wow, tak to bylo/je fakt geniální/super/nečekané“ – a taky pokory, lásky a příjemné a netlačící touhy zažít toho víc („jsem vděčná za to, co je/co mám, a těším se na víc“).

No a stejné cvičení si dělám i na začátku roku (a někdy i kdykoli během něj, když potřebuju prostě zlepšit náladu a zase se naladit sama na sebe a na Vesmír a na Lásku a na pohodu) – tentokrát ale v písemné a trochu delší podobě.

Jak píšu ve výše zmiňovaném článku: „Když totiž myslím na ty věci, které mě těší, které mi udělaly radost, za které jsem vděčná, ladím se do velmi pozitivní nálady, a pak se cítím lépe psychicky i fyzicky. Následkem lepší nálady toho mám přirozenou tendenci si všímat těch pozitivnějších věcí ve světě kolem sebe (na lidech i situacích) a žije se mi lehčeji a radostněji. A z toho se pak buduje takový „pozitivní bludný kruh“, protože mám radost z více a více věcí a více a více dobrých jich vidím (a víc a víc dobrých se mi jich děje) a tak pořád dokola a hezky po spirále nahoru.“

Tím pádem se může stát, že ačkoli jsem vstala levou napřed, obratem mysli přeskočím na pravou a můžu vyrazit vpřed s úplně jinou energií a úplně jiným, mnohem pozitivnějším nastavení do dne nebo do nové části roku.

A protože to fakt funguje, chci se s vámi o toto cvičení podělit! Vezměte si tedy tužku a papír (několik listů papíru nebo svůj deník) a pište si odpovědi na následující otázky z následujících 4 oblastí. Napsala jsem vám tam i nějaké možné odpovědi pro inspiraci, ale nespokojte se s dvěma nebo třemi, hledejte jich nejmíň 5 – a klidně i 20 nebo 30!

1. VZTAHY (vyberte, co se vás týká)

a) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve svých vztazích? (Např. za to, že mi přinášejí vnější podněty, které mě baví; že mám možnost být k druhým laskavá; že mám možnost od nich přijímat dárky a taky jim je dávat apod.)

b) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve vztahu sama k sobě? Co se mi na sobě nejvíc líbí? V čem jsem fakt skvělá? (Např. že vůbec jsem, že můžu žít a užívat si život; že jsem ochotna zkoušet nové věci apod.)

c) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve vztahu ke svému partnerovi/partnerce? Co se mi na něm/ní nejvíc líbí? Co na něm/ní nejvíc miluju? (Např. že mě dokáže vždycky rozesmát a že vždycky dotáhne do konce, co si vymyslí / že peče tak skvělé buchty a každé ráno nezapomene ustlat postel a je skvělá máma našich dětí apod.)

d) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve vztahu ke svým dětem? Co na nich obdivuju? Co bych na nich nevyměnila ani za nic? (Např. že mě nenechávají usínat na vavřínech; že přemýšlejí jinak než já a nutí mě přehodnocovat mé názory apod.)

e) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve vztahu ke svým rodičům? Co mi do života dali krásného, zásadního a pozitivního? (Např. lásku k poctivé práci a lásku k přírodě; a že jsem se díky nim mohla narodit apod.)

f) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve vztahu ke svým kamarádům? Co mě na nich nejvíc baví? Co si s nimi nejvíc užívám? (Např. že se spolu hodně smějeme a sdílíme radost a dobré jídlo apod.)

g) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve vztahu ke svým kolegům v zaměstnání? Čeho si na nich nejvíc cením? Proč mě baví s nimi spolupracovat? (Např. že je baví práce stejně jako mě a že ji dělají s nadšení a vášní apod.)

h) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve vztahu ke svým klientům/zákazníkům? (Např. že mě inspirují k psaní článků a knih a k tomu, abych hledala další užitečné věci, které jim mohou pomoci zlepšit jejich život apod.)

i) Za co všechno jsem vděčná/vděčný Bohu/Vesmíru/své duši? (Např. že se mnou spolupracuje a já nejsem už na nic v životě sama; že cítím jeho/její podporu; že mě inspiruje a vede apod.)

j) Za co všechno jsem vděčná/vděčný svým domácím mazlíčkům? (Např. že díky nim mám pravidelný denní pohyb; že mě milují, ať se děje cokoli apod.)

2. ZAMĚSTNÁNÍ

a) Za co jsem nejvíc vděčná/vděčný ve své práci? Co mě na ní nejvíc baví? (Např. že v ní můžu být sama sebou a žít svoje poslání; baví mě snad úplně všechno! apod.)

b) Za co jsem vděčná/vděčný ohledně toho, jak je moje práce užitečná druhým lidem? (Např. když pak čtu jejich příběhy, jak jim znalost cykličnosti změnila život, mám z toho obrovskou radost apod.)

c) Za co jsem vděčná/vděčný ohledně toho, co se ve své práci učím nového? (Např. že je moje práce tak rozmanitá, že nikdy není nudná; neustále mě vede k tomu hledat nové možnosti toho, jak předávat druhým zásadní a užitečné informace pro jejich život apod.)

d) Co ještě dalšího mi moje práce přináší a já jsem za to vděčná/vděčný? (Např. že se potkávám se spoustou úžasných lidí; dostávám se k velmi inspirativním knihám nebo online programům apod.)

e) Co se mi líbí na místě, kde pracuju, za co jsem s ohledem na něj vděčná/vděčný? (Např. že je to místo, kde se potkává spousta podobně naladěných a inspirativních lidí; vládne tam pohoda a spolupráce apod.)

3. HOJNOST

a) Jakých darů se mi dostává každý den a já za ně cítím vděčnost? (Např. moje postel a vodní polštář, ze kterého už mě nebolí za krkem a moje auto parkující před domem a sluníčko, které právě dnes svítí; moje děti a můj partner/moje partnerka, můj pes a naše kočky apod.)

b) Jaký úžasný a nečekaný dar jsem dostal/a v posledním týdnu/měsíci/roce a já za něj cítím vděčnost? (Např. čelovku, takže už nezakopávám venku na schodech; dar schopnosti hlídat si svoji energii, takže už nejsem tak vyčerpaná jako dřív apod.)

c) Jaký úžasný dar mi přinesl život právě včera nebo dnes a já za něj cítím vděčnost? (Např. kamarádku, která zaskočila na krátkou návštěvu a přinesla s sebou skvělou snídani apod.)

d) Kde všude kolem sebe vidím a vnímám a cítím hojnost a jsem za ni vděčná/vděčný? (Např. skvělý čaj v mém hrníčku a plná lednička a dřevo nachystané do kamen apod.)

e) Když se teď rozhlédnu kolem sebe, kde všude je kolem mne hojnost, za kterou můžu být vděčná/vděčný? (Např. moje knihovna plná knih; auta parkující na ulici, která jsou většinou nová, hezky umytá, mnohá docela drahá; trávník, ve kterém je tolik stébel trávy, že bych je ani nespočítala apod.)

f) Za co jsem vděčná co se týče místa, kde bydlím? (Např. že je tu úžasný klid a mám to kousek do lesa; mám prima sousedy apod.)

4. ZDRAVÍ TĚLA I MYSLI

a) Za co všechno jsem vděčná/vděčný svému tělu? (Např. že dýchá, aniž bych na to musela myslet; že díky svým nohám můžu vyrazit kamkoli chci; že díky svým očím vidím celičký svět apod.)

b) Jaké úžasné věci moje tělo umí, za které jsem vděčná/vděčný? (Např. umí zaběhnout půlmaraton; umí se samo vyléčit z chřipky a jiných chorob či zahojit se z modřiny; umí plavat apod.)

c) Za co všechno jsem vděčná/vděčný své mysli? (Např. že můžu číst úžasné knihy a taky psát tento článek a komunikovat s druhými lidmi a vymýšlet projekty, co mě baví; že se dokážu dostat do pohody jen tím, že myslím na pozitivní věci apod.)

d) Za co všechno jsem vděčná/vděčný svým emocím? (Např. za to, že můžu cítit lásku a radost a smát se, ale i díky smutku nebo nepohodě si pak vychutnat jejich opak apod.)

Hotovo? Jak se cítíte? Jsem si naprosto jistá, že se cítíte mnohem líp, než když jste s tímto cvičením začínali. Takhle celé si ho můžete udělat právě na začátku roku – a relevantní části si z něj preparovat kdykoli během roku, když vás třeba něco naštve nebo vytočí a vy se chcete začít cítit líp. Anebo ráno, hned jak se probudíte, abyste určitě vykročili tou pravou nohou. ?

Za vás vděčná

Dana-Sofi


 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE VDĚČNÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje