Ženy mají zpomalit svět

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Ženy mají zpmalit svět

Svět kolem nás aktuálně nekráčí rozvážným a moudrým krokem želvy A’Tuin (v knihách T. Pratchetta nesoucí na krunýři celý svět), ale fičí jako Ferrari, sviští a houpe se jako lochneska na horské dráze a někdy dokonce připomíná cvičení stíhaček. Bzzzzzzum, a všechno je někde jinde. Bzzzzzzum, prosviští věci, lidé, události, zážitky – a nám zůstává jen jakýsi nemastný neslaný pocit a dosti rozmazaná vzpomínka.

A ruku na srdce, nebo spíš na hlavu: zvládá tuto rychlost náš nervový systém? Možná jsme zapásaní bezpečnostním pásem antidepresiv, kofeinu nebo alkoholu, a pak nám to tak nějak nepřijde, ale za střízliva to naše centrální nervová soustava úplně nedává…

Tělo i duše se brání po svém: přibývá depresí, s nimiž si psychologové ani psychiatři nevědí rady, přibývá syndromů vyhoření a případů chronické únavy. Rýma netrvá týden, ale měsíc, chřipky nás kosí několikrát za zimu, i když se preventivně všelijak chráníme. Už i naše děti jsou každý druhý týden ze školky doma, protože jsou znovu a znovu nachlazené… O rakovinách, alzheimerech, infarktech a jiných chorobách nemluvě. Je to normální? Mělo by to být normální? Je chyba v nás? Nebo někde jinde?

Svět, ve kterém aktuálně žijeme, se zaklíná slovy: Neustálý růst. Stabilně rostoucí výkonnost. Víc, víc, víc. Dál a dál. Rychleji. A ještě rychleji!

A i když to nevidíme, všechen tento spěch a shon a tlak a tah je všude kolem nás. Všude kolem nás je tahle energie toho stíhat víc, mít víc, být rychlejší, výkonnější a neustále rostoucí. Nedat si ani na chvíli oddech a pořád něco hromadit, ať už hmotné věci nebo čím dál víc vzrušující zážitky.

V principu na tom není nic špatného. Podstatou života samotného je neustálý růst a vývoj a evoluce. Leč: problém je v míře. Naše moderní civilizace začíná napadat na jednu nohu, protože tu druhou správně necvičí a nekrmí…

Má lidstvo vůbec ještě šanci, nebo nastal čas to zabalit?

Lidstvo má aktuálně k dispozici technologie, které neodpovídají stupni našeho „morálního“, „etického“ a spirituálního vývoje. To je ta naše nevyživovaná noha, kvůli které jsme celí v nerovnováze a hrozí, že se zhroutíme. Je pro nás „přirozené“ a běžné používat zbraně a zabíjet, být zlí, brát si z přírody všechno, co uznáme za potřebné a ignorovat širší ekologický, lidský i přírodní kontext. Věřit, že přežít mají jen ti nejsilnější, a že chudoba je nutné zlo.

Jsme jako malé děti, které dostaly zápalky a moc je to s nimi baví, ale nevidí, že stačí jednou škrtnout a hoří celá stodola a nejspíš nejen ta.

A teď je otázka, co s tím. Má lidstvo vůbec ještě šanci, nebo nastal čas to zabalit?

Možná tu ta šance pořád je. Možná je šance, když se každý jednotlivý člověk rozhodne nebýt malým nevědomým dítětem, které se bezhlavě žene za každým novým, lepším, rychlejším, víc vzrušujícím dobrodružstvím, ale vědomě zpomalí a bude říkat ne tam, kde je potřeba říkat jasné ne. Když se rozhodne žít tady a teď a vážit si všech maličkostí a drobností. Když bude pečovat o svoje zdraví přírodním způsobem. Když bude pečovat o svou rodinu a zajímat se o svou komunitu. Když bude sám sebou a půjde za svou vášní, kterou si sem na Zem přinesl…

A speciální roli tu hrají ženy. Podstatou muže je hnát se kupředu. Být stále lepší a dosahovat stále víc. A je to v pořádku. Ale musí to být v rovnováze – a tu přináší právě žena:

jděte pomalu – ale milujte víc!

Podstatou ženy je být. Plynout. Uzemňovat. Harmonizovat. Zpomalovat. Pečovat. Být cyklická a vědět, že po růstu přichází pokles a po aktivitě čas pro odpočinek. Že po začátku přichází konec a po konci nový začátek. Ženy vědí, že rychlost a růst se taky přejí, když je toho mnoho, a vědí, kdy je třeba dát si pauzu, vypnout a zastavit. A kdy je třeba naladit se na své okolí, na děti, rodinu, muže, komunitu a ponořit se do tvorby neviditelné energie a atmosféry, aby vše fungovalo, jak má.

Ženy to moc dobře vědí, i když se někdy snaží dohonit nebo dokonce předehnat muže. Ale uvnitř, uvnitř to jasně cítí.

Žena má zpomalit svět. A tak ho zachránit.

Svět nespasí Iron Man, Superman, Spider-Man, Flash nebo Arrow, ani Trinity, Lara Croft nebo Wonder Woman. Svět spasí úplně jiní superhrdinové. Já. Ty. Ty a ty. My všechny, my všichni. Teď je vlastně ideální čas stát se superhrdinou – tak do toho!

A nezapomeňte, než se rozběhnete: ženy mají ZPOMALIT svět ;-) A tak jděte pomalu – ale milujte víc!

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A ZPOMALTE!

 
Stáhněte si e-book Dokonale nedokonalá a získejte s ním i pravidelnou dávku (nejen) cyklické inspirace!

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o., je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

1 Komentář

  • Petra

    Odpověď Odpovědět Úterý - 9. ledna, 2018

    Štěpánko, nádherný článek…. Vystihla jste to. Mluvíte mi z duše… :) ♥

Napište komentář

* Povinné údaje