Zdá se mi o mém bývalém

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, sneni-a-duse.cz / foto © pixabay.com

Na kurzech nebo při konzultacích se často setkávám s otázkou: Co to znamená, když se mi zdá o mém bývalém (příteli, manželovi) / o mé bývalé (partnerce, manželce)?

Znamená to, že s ní nebo s ním mám pořád něco společného? Znamená to, že s ní nebo s ním mám něco nedořešeného? Znamená to, že na ni nebo na něj pořád ještě myslím?

Odpověď na tyto otázky může být ano. Pokud jste ale četli můj e-book Snové krajiny (stáhnout si ho můžete zcela zdarma zde), tak víte, že jakákoli osoba se objeví ve vašem snu, jste to jednoduše a prostě vy sami.

Já v tomto případě vždy doporučuji použít takzvanou metodu „snových osob“ – čili položit sám sobě pár otázek, na základě kterých se vám podaří rozklíčovat, co váš bývalý partner ve vašem snu znamená a jaký aspekt vás samých vám v něm zrcadlí.

Tyto otázky v zestručněné podobě znějí:

 • Jaká je osobnost daného člověka, který se vyskytl ve vašem snu?
 • Jak tento člověk přistupuje k životu?
 • Jaké 3 věci na něm nejvíc obdivujete?
 • Jaké 3 věci na něm nesnášíte? (A tady buďte opravdu upřímní a hledejte negativní věci i u těch lidí, které máte rádi a považujete za „pozitivní osobnosti“ ve vašem snu.)
 • Co symbolizuje tento člověk v mém snu?
 • Jaký aspekt mne samotného tento člověk zosobňuje?

Mám tu pro vás jeden příklad. Jedné mé klientce, Hance, se zdával opakovaný sen o jejím bývalém příteli. Byla z toho poměrně nešťastná, protože se nerozešli v dobrém a ona na něj už opravdu nechtěla myslet. Ve snu na něj čekala, a on nepřicházel a nepřicházel, což ji strašně štvalo a frustrovalo. Když se probudila, byla navíc frustrovaná z toho, že se jí zdá o muži, s nímž už nechce mít nic společného.

První otázka, kterou jsem Hance položila, byla, jestli ve svém životě aktuálně zažívá pocit, že na něco pořád čeká a čeká a ono to nepřichází. Chvíli přemýšlela a pak přikývla. Už nějakou dobu podniká, organizuje různé setkávací akce, a svému podnikání obětuje všechno. Je hodně zodpovědná. Na všechno si nejraději dohlíží sama. Druhým lidem moc nedůvěřuje. Věci se snaží dělat co nejdokonaleji.

A to ji v poslední době začíná hodně zmáhat. Akce jsou oblíbené, práce je čím dál víc, ale ona je z toho čím dál unavenější. A vlastně čeká na chvíli, kdy se to konečně všechno změní, práce bude mít míň a bude to pro ni lehčí. Až shodí část té zodpovědnosti ze svých beder. Ale zatím se nedočkala. Pořád je to stejné a možná i horší, jak má čím dál míň sil a energie.

Pak jsem Hanku poprosila, aby odpověděla na výše uvedené otázky k osobě jejího bývalého přítele.

Její odpovědi byly:

 • Osobnost: Je poměrně nezodpovědný, nedokáže držet dané slovo. Proto jsem se s ním rozešla.
 • Přístup k životu: Velmi lehkovážný.
 • 3 věci, které obdivuju: Nevím, co na něm obdivuju, moc toho není, ale zkusím to: Je veselý, pohodář a dokáže skvěle bavit společnost.
 • 3 věci, které nesnáším: Jeho nezodpovědnost, neschopnost dodržovat, co slíbí, lehkovážnost.
 • Co mi symbolizuje: Pohodářství až nezodpovědnost.
 • Jaký je to můj aspekt: Ten veselý a odlehčený.

Když jsme si to takto rozebraly, bylo to už poměrně jasné. Hančin životní přístup přílišné zodpovědnosti ji začal ničit, a tak se v jejím nitru začaly ohlašovat ty aspekty její osobnosti, které to chtěly napravit a vyvážit: odlehčenost, pohoda, nebraní věcí tak vážně, menší důraz na dokonalost, věnování času sama sobě a zábavě…

Hanka se okamžitě rozzářila. Samozřejmě. Když se s partnerem potkali, moc se jí líbil právě proto, jak byl pohodový a veselý a dokázal si ze všeho dělat legraci a nic nebral příliš vážně. A tohle jí teď v jejím osobním životě moc chybí.

Navázaly jsme ještě pragmatickým hovorem o tom, jak by si Hanka mohla ulevit v práci. Jak může najít lidi, na které předeleguje některé činnosti, které ji nejvíc nebaví a nejvíc trápí a nejvíc ji berou energii, a jak se může věnovat víc sama sobě, odpočinku a zábavě.

Do 14 dní měla Hanka asistentku a taky novou účetní a sen s bývalým přítelem už se nikdy neopakoval. Nebylo třeba. A kdyby se náhodou přece jenom někdy opakoval, Hanka už by věděla, že zase spadává do situace, kdy nežije svůj život v rovnováze, málo se věnuje sama sobě a klade na sebe přehnané nároky. Už by věděla, že s jejím bývalým partnerem ten sen vlastně nemá nic společného. Všechno je to o ní…

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A SNĚTE!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje