MUDr. Barbora Müllerová: 8 důvodů, proč neužívat hormonální antikoncepci

text © 2017 MUDr. Barbora Müllerová, článek převzat z knihy Život bez hormonální antikoncepce / foto © pixabay.com

Hormonální antikoncepci dnes užívají na celém světě miliony žen, většina z nich však netuší, jakou daň za relativní bezpečí neotěhotnění a předvídatelnost svého krvácení vlastně platí. Sama jsem k nim patřila, hormonální antikoncepci jsem užívala celkem 6 let, po dobu, co jsem studovala na vysoké škole. Měla jsem velký strach, že kdybych otěhotněla, pak bych už školu nikdy nedokončila.

Brát HA či nebrat?!

Mé užívání však nezůstalo bez následků, prodělala jsem žilní komplikace a od té doby mám špatně průchodný hluboký žilní systém v nohách. Docela dlouho jsem musela nosit stahující punčochy a při komplikacích v těhotenství jsem si píchala protisrážlivé injekce. Hormonální antikoncepce totiž zvyšuje riziko vytvoření krevní sraženiny v žilách, což je hodně nebezpečná komplikace, protože se může kus sraženiny uvolnit, krevním oběhem dostat do plic a způsobit tak plicní embolii, která může být i smrtelná.

Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru (rakoviny), ethinylestradiol už je uznán jako karcinogenní látka a obsahuje ho většina hormonálních preparátů. Ještě před lety, když jsem studovala medicínu, se vychvalovala antikoncepce jako lék, který snižuje výskyt zhoubných nádorů, dnes již se mluví o tom, že zhoubný nádor může způsobit. To stejné platí i pro hormony, které se dávají ženám v období přechodu nebo po něm.

Hormonální antikoncepce tlumí v ženě ženskost, kontakt se sebou sama a tlumí i její libido (chuť na sex). Když jsem antikoncepci vysadila, náhle jsem se cítila být mnohem víc ženou, více jsem cítila samu sebe a své proměny během menstruačního cyklu.

Hormonální antikoncepce ovlivňuje čich, kterýžto smysl je velmi důležitý při výběru partnera. Pokud nám náš partner voní, tak to znamená, že se k nám geneticky hodí a je větší šance na zdravé potomstvo. Tak to příroda krásně zařídila. Jenomže nepočítala s umělými hormony, a proto se může stát, že když si žena vybere muže v době, kdy užívá hormonální antikoncepci, tak jí po vysazení hormonů její muž nemusí vonět. Takže v momentě, kdy chce počít dítě, může zjistit, že si vlastně vybrala špatně.

Ženský hormonální systém v plodném věku cestou menstruačního cyklu a s ním spojeným kolísáním hormonů dává ženě jednu velkou výhodu, a totiž tu, že ženu uzemňuje. Je to evolučně dané, že žena potřebuje být dobře uzemněna, dobře spojena sama se sebou a se Zemí k tomu, aby úspěšně plnila své mateřské povinnosti. Dodává jí to větší stabilitu a odolnost, což nepochybně každá matka potřebuje jako sůl. Takže i když my ženy někdy na svůj cyklus žehráme, či možná některé z nás ho nemají rády, automaticky nám bez jakéhokoliv našeho přičinění pomáhá být lépe uzemněnými. Náš cyklus má 4 fáze, stejně jako roční období, a změny, kterými procházíme v jednotlivých fázích, trénují náš energetický systém a dávají mu větší pružnost a stabilitu i v zátěžových situacích. Proto mají ženy v plodném věku mnohem méně srdečně cévních komplikací než muži a všeobecně se dožívají vyššího věku. Hormonální antikoncepce nás připravuje o uzemňující účinky menstruačního cyklu.

Kvůli HA se dostávají do povrchových vod ženské hormony.

Hormonální antikon-cepce je příčinou kontaminace povrchových vod ženskými hormony. Miliony žen na světě každým dnem svou močí obsahující zvýšené koncentrace ženských hormonů přispívají k tomu, že se v povrchových vodách vyskytují ženské hormony, které způsobují, že rybí samci mají problémy s pohlavní diferenciací (vývojem typických samčích znaků) a plodností. Tato voda se dostává zpátky k lidem v podobě pitné vody, ze které se hormony běžným způsobem neodstraní. Může tak přispívat ke snížení plodnosti mužů, která v posledních desetiletích klesá.

Hormonální antikoncepce, pokud je nasazena v době, kdy žena či dívka ještě nemá stabilní menstruační cyklus (tělo a hormonální systém každé ženy se musí „naučit“ fungovat tak, aby vše probíhalo, jak má), může následně způsobit problémy s menstruačním cyklem, či dokonce neplodnost. Žena, jejíž tělo nemělo šanci se správně nastavit, po vysazení antikoncepce nemenstruuje a nemá ovulaci, její cyklus neběží. A může trvat i několik let, než se to spraví, někdy se to dokonce ani samo nespraví. Totéž se může stát i ženám, které užívají hormonální antikoncepci dlouhodobě, často i více než deset let. Hormonální systém „zapomene“, jak správně fungovat. Pak tyto ženy chodí ke gynekologovi na „vyvolávání menstruace“ dalšími dávkami umělých hormonů, či dokonce podstupují umělé oplodnění, které není bez rizik a nese v sobě určitou zátěž i pro dítě. Dnes však lze takovýmto způsobem vzniklé poruchy menstruačního cyklu či neplodnost příznivě ovlivnit přírodními prostředky. Pomoci může homeopatie cílená na harmonizaci celého organismu, zelené potraviny, které pomáhají organismu navrátit ztracenou rovnováhu (patří mezi ně hlavně chlorella, zelený ječmen, spirulina, nápomocná může být i konzumace zelených divokých bylin třeba v mixovaných nápojích s ovocem – list pampelišky, kopřivy, jitrocele, kontryhele, bršlice kozí nohy, listy i květy červeného jetele,…), či čínská medicína. Účinné mohou být i různé bylinné přípravky a čaje, pupalkový olej apod.

Já jsem měla to štěstí, že můj cyklus po vysazení hormonální antikoncepce ihned krásně naběhl, nepotýkala jsem se s žádnými obtížemi, ani s velmi často uváděnými problémy s pletí. Zčásti je to tím, že jsem hormonální antikoncepci začala užívat až v 18 letech, kdy už můj cyklus byl stabilní, a také tím, že jsem ji neužívala příliš dlouho. Jsou ženy, které hormonální antikoncepci užívají i více než deset let, a pak je samozřejmě pravděpodobnost nějaké nerovnováhy větší. Dalším velmi důležitým faktorem, který měl na mě a můj hormonální systém příznivý vliv, bylo praktikování jógy. Cvičila jsem ji asi 8 let a musím říci, že mi dala velmi mnoho. Naučila jsem se více vnímat samu sebe, cítila jsem se mnohem zdravější a vitálnější, zmizely moje dlouholeté bolesti zad, byla jsem celkově v lepší harmonii. Dnes je možné dokonce cvičit hormonální jógu, která je cílena právě na podporu a harmonizování hormonálního systému a může pomoci právě v případech, kdy cyklus neběží, jak má.

Dnes, když přijde žena ke gynekologovi s jakýmikoli potížemi v souvislosti s menstruačním cyklem, téměř automaticky dostává hormony. Jenže hormony zpravidla nic nevyřeší. Ono to vypadá, že se to vyřešilo (žena pravidelně krvácí – má pseudomenstruaci), ale ve skutečnosti porucha zůstává, jen se to všechno pěkně překryje dávkou umělých hormonů. Je smutné, že málokterý gynekolog doopravdy rozumí tomu, co se v ženském těle vlastně děje. Takže i mně, když jsem byla na prohlídce a na dotaz gynekologa jsem uvedla, že mám zkrácený cyklus, chtěl gynekolog „pomoci“ hormony. Nikdo se neptá, proč je ten cyklus zkrácený, nikoho nezajímá, že to má svůj důvod, když žena menstruuje častěji, kterým je to, že se žena menstruací čistí. Ale musí to být přirozený cyklus, bez ovlivnění zvnějšku. Umělé hormony nás připravují o čisticí účinky menstruačního cyklu. Od té doby se mi cyklus díky zeleným potravinám o 3 dny prodloužil, což je pro mě známka toho, že už se mi lépe daří.

Víte, že HA může za ztrátu libida a přibírání na váze?

Jsou ženy, které po nasazení hormonální antikoncepce přiberou. Osobně si myslím, že příčinou je právě dost nevybíravý zásah do složité a křehké hormonální rovnováhy, který z mnoha výše uvedených důvodů způsobí zvýšené napětí v organismu, které je pak kompenzováno zadržováním tekutin a zvýšenou chutí k jídlu.

Myslím, že toto všechno by každá žena, když se rozhoduje pro hormonální antikoncepci, měla znát proto, aby se mohla kvalifikovaně rozhodovat. Já už bych si dnes hormonální antikoncepci nevybrala a taky ji nepoužívám, jsou i jiné, stejně bezpečné způsoby, jak se před otěhotněním chránit. Ve společnosti je ale bohužel hormonální antikoncepce považována za prakticky neškodnou a běžně se předepisuje i mladým dívkám na problémy s pletí či nepravidelným cyklem. To je úplná katastrofa. Ani ženy samy nevnímají, že to, co dávají svému tělu, nejsou nějaké vitamíny, ale léky, které mají, troufnu si říct, mnohem více negativ než pozitiv.

Vzpomínám si, jak jsem jedny prázdniny, asi v 16 letech, menstruovala téměř celé. Vždycky, když jsem někam cestovala, přišla menstruace. Ani mě nenapadlo, že bych to řešila s lékařem, brala jsem to jako určitou vychýlenost vlastní hormonální rovnováhy, která se zase spraví. A taky že se spravila.

Takže pokud můžete, neužívejte zbytečně jakékoliv hormony, hledejte přírodní cesty ke zdraví, umělé hormony více berou, než dávají.


Hledáte důvěryhodné informace
o hormonální antikoncepci?

Zvažujete, zda antikoncepci vysadit?
Nebo zda ji naopak nechat předepsat své dospívající dceři?
Ptáte se po jiných bezpečných antikoncepčních metodách?

Dlouhou řadu příběhů žen o jejich zkušenostech s HA,
stejně jako názory odborníků na toto téma
najdete v knize Život bez hormonální antikoncepce,
ze které je převzat i tento článek Barbory Müllerové.


Brát či nebrat HA? To je, oč tu běží!

Knihu si můžete objednat zde.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BEZ HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

3 Komentáře

 • Andrea

  Odpověď Odpovědět Pondělí - 2. května, 2022

  Dobrý den,dovolím si s vámi nesouhlasit,připadá mi to jako trend dnešní doby,já osobně si nemůžu hormonální antikoncepci vynachválit a to ji beru již 17 rokem,krom ochrany před nechtěným početím si můžu sama regulovat menstruaci a to je pro mě také jednoznačně velké plus protože žiji velice aktivním životem a žádné zdravotní problémy nemám,spousta ženských co znám to mají jako já,takže to jen chce najít tu nejvhodnější antikoncepci a nebýt jak posedlá bio žena.

  • Renča

   Odpověď Odpovědět Středa - 30. listopadu, 2022

   Měla jsem to jako Vy, za půl roku jsem si na ni zvykla a vyhovovalo mi, jakou mám najednou „kontrolu nad svým tělem“. Pak to ale přišlo z ničeho nic, plicní embolie bez trombózy. Rozjetá. Málem jsem umřela a to vše jen díky antikoncepci.

   • Dana-Sofi

    Odpověď Odpovědět Středa - 30. listopadu, 2022

    Reni, veliké díky za vaši osobní zkušenost! Podobných zkušeností je v knize Život bez hormonální antikoncepce více – a ačkoli vím o ženách, které podobně jako Andrea jsou i s HA zdravotně úplně v pohodě, domnívám se, že je dobré na to upozorňovat, protože zdravotní rizika zde jsou, a jak sama víte, nejsou malá a bezvýznamná!

Napište komentář

* Povinné údaje