text © 2018 Dana-Sofie Šlancarová a Markéta Strnadová / foto © pixabay.com a archiv Markéty Strnadové
(rozhovor Dany-Sofie Šlancarové s Markétou Strnadovou)
MARKÉTA STRNADOVÁ je fyzioterapeutka – a ne lecjaká. Pokud bych měla charakterizovat její silné stránky, je to její nesmírná zvědavost, která ji vede k tomu hledat spojitosti tam, kde by většinu lidí vůbec žádné souvislosti a propojení hledat nenapadlo – například mezi depresí a slábnoucím libidem, pánevním nervem a našim sedavým stylem života.
Její další silnou stránkou je, že je nesmírně systematická a u všeho hledá to nejlepší řešení, které ovšem musí mít ještě tu vlastnost, že je zároveň i to nejjednodušší, ale taky maximálně funkční. Pro její klienty to má za následek například to, že odcházejí s 5 cviky na 10 minut, které jim pomohou zbavit se 20leté bolesti zad, o které lékaři tvrdili, že je to na operaci.
A krom toho musím o Markétě zmínit, že její práce je její vášní. Ona sama ovšem jako svou vášeň definuje naději – naději, kterou přináší lidem, že i oni se mohou uzdravit, i oni se mohou zbavit své třeba i dlouhodobé nebo chronické bolesti, i když nad nimi už klasická medicína zlomila hůl. Bolavá záda, zablokovaná krční páteř, brnící končetiny, bolesti celého pohybového aparátu, ale i ubývání životní energie, psychická nepohoda nebo přílišný stres vedoucí až k depresím – to všechno jsou oblasti, na které má Markéta jednoduchá, rychlá a účinná léčebná řešení. A navíc: její cvičení klienty nesmírně baví, vydrží u něj – a ještě si vystačí sami!
Zaujalo vás to? Tak čtěte dál! Proč by vás mělo cokoli bolet?!
Markéto, ještě než tě poprosím, abys nám vyprávěla ty téměř zázračné příběhy ze své praxe, zajímalo by mě, jak ses vůbec k fyzioterapii dostala? Cvičila jsi už s panenkami?
Možná mi to nebudete věřit, ale prý ano. U nás doma se traduje následující historka: Když mi byly čtyři, tak 90letá babička ze Slovenska byla velmi nemocná a hrozilo, že bude muset do nemocnice. Já jsem od ní ovšem odmítla odejít a vyhnala jsem všechny ostatní členy rodiny a poručila si lavor, studenou vodu a žínku. Vždycky jsem byla tvrdohlavý Beran, takže mě opravdu nechali, i když mi byly teprve čtyři. Do pokoje k babičce nicméně pro jistotu dál nahlíželi oknem.
Moje maminka tvrdí, že jsem vždycky přišla k babičce, omyla jí žínkou, něco u toho povídala, pak jsem se vrátila k lavůrku, žínku vypláchla a pokračovala takhle pořád dokola – a prý jsem u ní takhle byla celou noc. Nevím, jestli jí to můžu věřit. Sama si to nepamatuju a znáte to, maminky někdy přehánějí. :-)
Nicméně babička prý druhý den vstala v pořádku, všechno trápení a bolesti ji přešly a žádný odjezd do nemocnice se k radosti celé rodiny nekonal.
To je opravdu historka hodná téměř tibetského lamy nebo indiánského šamana :-) – ale pravda taky je, že od té doby jsi už pomohla pěkné řádce lidí s věcmi, které se zdají podobně zázračné jako babiččiny trable. Nicméně vezměme to postupně: Jak ses stala fyzioterapeutkou?
Ono to mělo ještě různé peripetie. V patnácti jsem se seznámila na basketbalovém soustředění s homeopatií, přečetla o tom první knížku a pak už to jen jelo. Přelouskala jsem takhle téměř celou sekci alternativní medicíny sokolovské knihovny. Homeopatie, chromoterapie, bylinná léčba, čakry, vliv meditace na EEG křivku… Došlo i na knihy o intuici a východních naukách. To všechno jsem hltala ve škole, během přestávek nebo pod lavicí při každém předmětu, kdy jsem si to mohla dovolit. Knížky jsem s sebou vozila snad všude.
Takže pak bylo jasné, že na vysokou půjdu takovou, abych po jejím dokončení mohla léčit lidi. Jenže: Nic, co je na poli České republiky legálně uznané jako vysokoškolský zdravotnický obor, není z pole alternativní nebo aspoň celostní medicíny. Byla jsem nešťastná, dokud jsem jednoho dne nezaslechla z úst spolužačky Báry slovo fyzioterapie. A bylo to jasné. Přijímačky na FTVS UK jsem udělala jako jedna z prvních.
A na téhle škole ses dostala i k alternativním terapiím?
Ano. Pochopitelně jsme měli obory potřebné pro samotnou fyzioterapii, a krom toho i fyziologii, chirurgii, pediatrii, farmakologii a mnoho dalších předmětů klasické medicíny. To je pro mě dodnes velmi důležité, abych měla základ, na kterém můžu mnohému rozumět a bavit se s kolegy klasickými doktory.
No a do toho jsme se zabývali i čínskou medicínou, učili se psychorelaxační techniky, jógu, čchi-kung, aromaterapii, bavili jsme se o psychosomatických příčinách nemocí. Měli jsme dokonce celý semestr alternativních medicínských oborů!
A už během vysoké jsem pochopitelně začala všechny tyto metody používat do nějaké míry i prakticky – a viděla jsem, že dokážu lidem opravdu efektivně pomoct, a to mne pochopitelně nesmírně bavilo a nabíjelo.
Čekám, kdy přijde nějaké ale, nějaký ten průšvih… ;-)
To čekáš velmi správně. Tvrdé setkání s realitou mě čekalo ihned po nástupu do opravdové praxe. V ordinaci jsem musela zvládat najednou 14–16 lidí za den, pět dní v týdnu, a na odpočinek jsem měla jen 30 minut za celý den.
Dál se rozvíjet? Něco studovat? S někým spolupracovat? Na to nebyl čas ani síla.
Připadala jsem si jako Sisyfos. Pacienti se mi uzdravovali, to ano, a to mi dávalo dobrý pocit. Ale: Pojišťovny mi diktovaly, kolikrát můžu klienta vidět. Předpis od lékaře zase to, co s ním můžu dělat. Sestra na recepci stanovovala, kdy se s ním uvidím. A mojí zaměstnavatelce se logicky nelíbilo, když jsem lidi, u kterých to bylo potřeba, posílala na čínskou medicínu, protože z nich potom neměla peníze…
Vydržela jsem to několik let, ale úplně mě to drtilo. Byla jsem unavená jak fyzicky, tak psychicky z toho, jak je zdravotní systém v České republice nastavený.
Já ovšem vím, že tenhle hrůzostrašný příběh má happy end…
Jak se v příbězích a filmech vždycky zjeví nějaké zázračné řešení, deus ex machina, tak u mne v životě se takhle zjevila Stáňa Stiborová (Mrázková) a její online kurz Podnikání z pláže. Na jeho základě a pod Stániným vedením jsem si vyrobila svoje první webové stránky a později vytvořila i online program Vyprošťovák, který mi umožnil dostat ty hlavní věci, ta hlavní cvičení, která vždycky během mé praxe nejvíc pomáhaly lidem, nejen k těm několika, které jsem zvládla mít v ordinaci, ale doslova k tisícům…
To byl můj zásadní životní zlom. Ještě chvíli jsem chodila na plný úvazek do práce a do toho do televize, protože Vyprošťovák začal být známý. Nebylo to hned, ale postupně jsem se osamostatnila a dnes už podnikám na svoje triko a dělám opravdu to, co mě nejvíc baví. Postupně jsem kromě Vyprošťováku udělala ještě další programy Vyprošťovák pro nožky a Yogarestart – a vím, že tam to ani do budoucna neskončí. Pořád mě něco napadá. :-)
Já bych ráda na tomhle místě zmínila, že ty dáváš spoustu svých znalostí, tipů a triků pro zdraví zdarma – na tvých webovkách lidé najdou skvělé články, recepty na některá cvičení a dokonce i nějaké e-knihy zcela zdarma.
Mám tam aktuálně čtyři větší věci, které ale lidem opravdu mohou velmi pomoct: e-book s názvem Jak poznám, jestli potřebuji fyzioterapii, což je sada 9 testů, které vám pomohou zjistit, zda je pro vás vhodná fyzioterapie. Druhý e-book se jmenuje Jak poznám, jestli moje obtíže pramení z pohybového aparátu nebo z vnitřních orgánů a jeho obsah je celkem zřejmý. Pro efektivní léčbu je dobré odhalit skutečnou příčinu nemoci, a právě s tím vám tento e-book pomůže. No a pak je tam ještě e-book Zázračné tělo, v němž popisuju 7 způsobů, jak můžete využít opravdové možnosti svého těla.
A pokud fandíte józe, možná váz zaujme můj videoprogram zdarma Aktivní ruka, což je prvek, který navždy promění vaši jógovou praxi a začne vás hojit na těle i na duši.
A mě by ještě na závěr našeho rozhovoru zajímal nějaký příběh z tvé ordinace – ať už té fyzické nebo z řad klientů Vyprošťováku. Měla bys tam nějaký?
Mám jich tolik, že už by to bylo na román, ale řeknu vám aspoň dva. Možná se v nich poznáte a možná vás inspirují k jinému léčebnému řešení, než jaké vás zatím napadalo…
Jednou za mnou přišel mladý muž jménem Tomáš, který se intenzivně věnoval kickboxu. Stěžoval si, že ho bolí ramena a záda, a zejména ramenní klouby. Lékařská vyšetření nic neodhalila. Z pohledu klasické medicíny byl zcela zdravý a lékař to odhadoval na nějakou artrózu z opotřebení sportem. Pro toho mladíka to byla velmi chmurná prognóza. Znamenalo by to se s bolestmi smířit a připravit se na to, že se sportem je konec a že se navíc pak bude muset po zbytek života šetřit.
Nebudu vás napínat, protože z mého pohledu to vypadalo docela jednoduše a řešitelně: Když člověk intenzivně boxuje, může se mu stát, že má předsunutá ramena, a přesně to se stalo i Tomášovi. A právě proto, že neměl ramena v optimálním postavení, jejich chrupavky, šlachy i kloubní pouzdra dostávaly zabrat víc, než bylo zdrávo.
Tak jsme spolu jenom trošku protáhli prsní svaly, pár terapií věnovali spirální stabilizaci a Tomáš byl zase v „cajku“. Dostala jsem od něj jako dárek veliký dárkový koš plný sladkostí. Těch pár cviků mu svým způsobem zachránilo to, co v životě nejvíc miloval – mohl u kickboxu zůstat.
A teď jeden případ z nesportovního prostředí. Jedné mé klientce se už rok motala hlava. Nezabral ani jeden ze šesti druhů léků na snížení tlaku, které jí zkoušel lékař. Ani rehabilitace nebyla úspěšná. Když ani to nezabralo, její lékař ji odmítl dál léčit jinak než těmi pilulkami na snižování tlaku a nechal ji osudu, a tak jsme se setkaly.
Jejím problémem byla ve skutečnosti zablokovaná krční páteř, která potřebovala uvolnit. Ale aby to začalo fungovat, bylo třeba předtím nastartovat břišní svaly. Stačily čtyři terapie, aby jí břicho i na něj navázané svaly začaly fungovat a motání hlavy bylo rázem pryč.
Tahle paní si tedy dnes už aktivně užívá důchodu, cestuje a vzdělává se a je zase tou úžasnou seniorkou plnou života, kterou byla dřív.
Já tvrdím, že vás opravdu nic nemusí bolet. A je možné pomocí velmi jednoduchých cviků přivést tělo k tomu, aby zase začalo optimálně fungovat. Věřte, že to může být i váš případ!
Markéto, moc děkuji za úžasný rozhovor. Přeju mnoho uzdravených a spokojených klientů a i tobě pohodu a klid ve tvém životě! Dana-Sofi
A ještě jedna SKVĚLÁ ZPRÁVA!
Domluvily jsme se s Markétou na PRÁZDNINOVÉ SLEVĚ PRO VÁS,
a to na všechny její skvělé online kurzy!
Pokud chcete Markétin VYPROŠŤOVÁK nebo některý z jejích dalších kurzů, jako je YOGARESTART, VYPROŠŤOVÁK PRO NOŽKY nebo PARŤÁCKÁ JÓGA S DĚTMI,
na všechny máte
ve dnech 12.–14. srpna 2020
slevu 10 %!
Stačí zadat do objednávky kód UZDRAVSE
(psáno takto dohromady) a sleva je vaše!
POZOR, POUZE
DO PÁTKU 14. SRPNA!
Fyzioterapeutku Markétu Strnadovou můžete vidět v jednom z dílů našeho projektu Cesty vášně, seriálu o lidech, kteří se vydali na cestu toho, co je v životě opravdu hluboce naplňuje.
Ona sama o sobě říká: „Jsem zkušená fyzioterapeutka a učím lidi, jak se díky propojení znalostí o pohybovém aparátu, tradiční čínské medicíně a osobním rozvoji jednoduše a s úsměvem navždy uzdravit ze svých bolestí. Jak na těle, tak i na duši.
Moje práce mne doopravdy naplňuje a baví. Klienti se mi hojí doslova před očima a já denně žasnu nad tím, jak účinné zdravotní cvičení je a jak málo stačí k tomu, aby se člověk uzdravil.
Nemusíte ale za mnou do ordinace! Jsem i autorkou několika online programů, takže si můžete pomoci sami, kdykoli a kdekoli, teď hned a trvale! V online programu pod názvem Vyprošťovák vás učím, že z bolestí se jde uzdravit jednoduše a s úsměvem. Že k tomu nepotřebujete terapeuta, drahé léky, ani přístroje. Že si můžete kdykoliv pomoci sami a stačí na to pár minut. Nedávno jsem k němu navíc přidala jeho malého, leč neméně účinného bratříčka s názvem Vyprošťovák pro nožky.
V e-boocích zdarma vám ukazuju, že ne všechny problémy pramení čistě z pohybového aparátu a že je nutné to odlišit, abyste se uzdravili co nejdříve.
A díky svým hořkosladkým zkušenostem vás skrz online program Yogarestart můžu zavést do míst, kde cvičení intenzivně hojí nejenom naše tělo, ale i duši. Nechávám vás na vlastní kůži prožít, že nemusíme papat pilulky, podléhat úzkostem, smutku nebo depresím. Že často stačí jen si zacvičit.“
ŽIJTE (s) CYKLEM, ZDRAVĚ A ŠŤASTNĚ!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář