text © 2018 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com
Přiznám se hned na úvod, že jsem to s názvem tohoto článku přestřelila záměrně, abych vyvolala pozornost. Prosím však všechny (a zejména ty spravedlivě naštvané) manažerky, aby tento článek dočetly až do konce a naplno se rozčílily až poté. A pokud máte málo času, přeskočte rovnou o pár odstavců níže na odrážkový seznam.
O ženské cykličnosti, o ženských proměnách, o menstruaci jsem přednášela už na různých fórech s různou mírou odezvy publika. Bylo-li publikum byznysové, ale smíšeně mužsko-ženské, většinou to dopadlo skvěle a byli to hlavně muži, kteří se o proměny žen okolo nich opravdu upřímně zajímali – už proto, že se jim líbilo, že ženy nejsou nevypočitatelné, ale naopak hezky pravidelně proměnlivé. Najednou dostali informace, že existuje řád ve zdánlivém neřádu, a to je nadchlo…
Pokud byly v publiku ženy, které pracují v multilevelu, byly rovněž nadšené. Jejich práce jim dává možnost si zařizovat věci poměrně svobodně, a tak mají i dost prostoru, aby respektovaly potřeby svého těla a plánovaly svůj čas podle toho. Z přednášek a kurzů si odnášely jasné informace, jak během měsíce plánovat jednotlivé činnosti, aby to odpovídalo jejich fázím, a ony se u toho cítily dobře.
Pokud jsem ale narazila na skupinu, v níž převládaly vrcholové manažerky a já měla jen omezený prostor a čas na to, abych rozbila jejich ochrannou bariéru, že menstruace je něco, co v jejich životě rozhodně nemá místo, pak to byly přednášky, z nichž jsem odcházela s velmi špatným pocitem. Tyto manažerky odmítaly přijmout menstruaci z jednoho prostého důvodu: domnívaly se, že je to faktor, který je brzdí v jejich práci, bere jim jejich výkonnost, je jejich slabinou. Řada z nich z tohoto důvodu brala i hormonální antikoncepci – nejen kvůli ochraně před nechtěným těhotenstvím, ale i proto, aby omezila sílu svých přirozených měsíčních výkyvů.
Zkusím tedy shrnout jasně a přehledně, proč by si měly i manažerky přiznat, že menstruují (a mají cyklus), a jaká pozitiva jim to přinese do života i do práce:
1) Zkuste si představit, že čtyři fáze ženského cyklu (fáze dynamická, ovulační, kreativní neboli premenstruační a menstruační) jsou jako čtyři roční období – jaro, léto, podzim a zima. Nejspíš i vy budete mít nějaké období jako nejoblíbenější, nicméně vám je jasné, že kdyby nám jedno chybělo, nějak by to nebylo ono. Právě střídání čtyř ročních období = čtyř fází měsíce vytváří jedinečnost a komplexnost celého roku = menstruačního cyklu.
Můžete si to navíc představit i tak, že každá z fází vám přináší jiný úhel pohledu – zleva, seshora, zprava, zespodu… Díky tomu vidíte všechno, na čem pracujete, opravdu celistvě, a ne jen zčásti, a díky tomu může všechny svoje projekty opravdu komplexně opečovat.
2) V každé z těchto fází jsme dobré na něco a něco nám nejde – podobně jako je třeba léto vhodné na koupání v rybníce a zima pro změnu na bruslení, a opačně to příliš fungovat nebude. Když tedy respektujeme tyto naše zesílené schopnosti (metaforicky = bruslíme v zimě a plaveme v létě), pak nás to stojí mnohem méně energie a přináší nám to mnohem více radosti a zábavy, než když se snažíme o pravý opak (= bruslit na rozmrzlém rybníce a plavat pod ledem).
3) Když se navíc otevřeme tomuto našemu cyklicky proměnlivému fungování, přináší to okamžitě nárůst naší kreativity, výkonnosti i energie, kterou máme k dispozici. Co kdy tedy dělat? Velmi stručně:
V dynamické fázi je pro nás nejlepší a dělá nám skvěle na duši i těle, když se ponoříme do práce a zaměříme se na výkon a na to stihnout toho co nejvíc. V ovulační fázi nás potřeba výkonu opouští, objevuje se však potřeba být s lidmi a pečovat o ně. Proč tedy nevěnovat tuto úžasnou energii i zesílenou schopnost empatie a komunikace právě tomuto druhu práce? Péči o zákazníky, spolupracovníky, obchodní partnery, o projekty jako takové… Premenstruační fáze není jen ta, ve které se cítíme zahlcené a protivné a unavené, ale je to fáze k-r-e-a-t-i-v-n-í, kdy maximálně narůstá naše schopnost tvořit, mít skvělé nápady a věci systematicky zpracovávat a dovést je úspěšně k jejich dokončení.
(Mnohem více toho o zesílených schopnostech i jednotlivých fázích cyklu najdete v knihách Cyklická žena nebo Návod na ženy.)
4) Záměrně jsem v předchozím bodě vynechala fázi menstruační. Tahle fáze má totiž jeden obrovský dar, který se zejména ženy na manažerských postech snaží ignorovat: je to fáze, kdy naše tělo dobíjí baterky. Dobíjí energii. Na celý další měsíční cyklus.
Opět nám pomůže přirovnání: menstruační fáze je jako zima – a příroda v zimě taky dobíjí baterky a chystá se na další rok. Stromy sundají listí, stáhnou mízu do kořenů, ponoří do sebe a v souladu s přírodními zákony čekají na jaro, kdy to zase rozjedou… Nerozsvítí si nad lesem umělé osvětlení se slovy, že mají ještě důležitou práci a nemůžou si dovolit odpočívat!
A ještě jeden příměr: Zkuste si představit, že jste měly drsný den a ještě drsnější noc – nezamhouřily jste ani oko. Jak se druhý den cítíte? Je všechno ok? Spíš ne. Jste podrážděnější, hůř se soustředíte, máte velkou chuť k jídlu, nebo ji naopak nemáte vůbec, rozčilují vás hlasité zvuky, chce se vám spát… A hned poté následuje další neprospaná noc a ještě další… To už jste absolutně nepoužitelné k čemukoli, cítíte se nemocně a nebaví vás život.
Menstruační fáze je jako noc: je to doba odpočinku a nabírání sil. Pokud to ignorujeme, neprojeví se to ihned tak markantně druhý den jako při neprospané noci, ale za pár cyklů, za rok či dva se to zhmotní v projevech premenstruačního syndromu, které mohou nadále zesilovat, pokud jim i nadále nevěnujeme pozornost a dál jedeme v zápřahu a v přesvědčení, že jen výkon se počítá. (Zkušenosti žen z mých kurzů ukazují, že se PMS projevuje silně z těchto důvodů dnes už i u jejich dcer studujících střední nebo dokonce i základní školu.)
V současnosti existuje řada výzkumů, které dokazují, že pro kvalitní výkon našeho mozku i našeho těla je důležitý právě kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. A stejně tak já tvrdím, že pro kvalitní výkon ženy ve všech fázích jejího cyklu je důležitý kvalitní a náležitý odpočinek během menstruační fáze.
5) Je mi jasné, že tady se většina z vás zastaví a prohlásí, že odpočinek si prostě nemůžete dovolit. Fajn. Chronickou únavu či syndrom vyhoření za pár let si dovolit můžete?!
Pointa je totiž v tom, že tento odpočinek v žádném případě neznamená, že si máte vzít na 3–5 dní dovolenou a na všechno se vykašlat. Odpočívat je možné mnoha různými způsoby. Moje nejoblíbenější a nejefektivnější jsou:
- Krátký, maximálně 20minutový „restartovací“ spánek během dne, klidně v kanceláři v křesle nebo v autě, pokud neřídím…
- Krátká procházka – pohyb může pomoci i uvolnit menstruační křeče. Ideální je aspoň kousek jít bosky, je-li to možné. K životu totiž nepotřebujeme jenom živiny z jídla, vodu a světlo slunce, ale i energii Země. Jdete-li bosá, pak vás to uzemní a stáhne z vašeho těla elektromagnetický smog a hned se cítíte lépe a můžete lépe regenerovat.
- Zrušit schůzky, ideálně všechny, a přesunout je na následující dva týdny, kdy je zvládnete levou zadní a s radostí. V této fázi máme velkou potřebu být samy a kontakt s lidmi nás vyčerpává, i když si to někdy nechceme přiznat.
- Zrušit všechny ostatní aktivity, které nejsou nutné (například požádat někoho, aby vyzvedl děti ze školky nebo si k večeři objednat dovoz).
- Jít v těchto dnech o hodinu dřív spát nebo ráno spát o hodinu déle nebo klidně obojí.
- Požádat v práci o pomoc či zástup kolegy nebo kolegyně. Oplatíte jim to hned v dalším týdnu.
- Dovolit si home office. A když už home office, tak zkuste rovnou bed office. Vaše tělo bude v teplíčku, ale vy můžete vyřizovat nutné e-maily nebo telefonáty. A budete to vyřizovat efektivněji než jindy, protože budete dělat jen to, co je opravdu důležité a s nikým se zbytečně nezakecáte. V konečném součtu tak toho i z postele uděláte víc, než v ovulační fázi. Ověřeno!
- Jistě vás po chvíli praktikování napadnou ještě další možnosti, které budou vyhovovat právě vašim jedinečným osobním i pracovním potřebám.
6) Jaké jsou tedy dary a zesílené schopnosti menstruační fáze, kvůli kterým by ji ani manažerky neměly zatracovat?
- Jsme skvěle napojené na své podvědomí a na zdroje informací, které přesahují naše běžné vnímání, takže nám přicházejí naprosto zásadní vhledy, jež může využít jak pro svůj osobní život, tak pracovní projekty.
- Vidíme do podstaty věcí a dokážeme skvěle rozlišit podstatné od nepodstatného, a díky tomu můžeme fungovat nebývale efektivně – paradoxně mnohem efektivněji než v jiných fázích!
- Menstruační fáze je dobou očisty, například od negativních emocí. Díky tomu se ženy dožívají vyššího věku než muži, kteří nemenstruují a nepláčou.
- Jsme ve spojení s naším vnitřním kompasem, takže jasně vidíme, zda jdeme v životě tím správným směrem nebo ne – a jestli je čas to změnit.
- Daru vhledu můžou využít i naši muži-partneři nebo spolupracovníci obou pohlaví: Mají-li nějaký problém, který se jim nedaří třeba i dlouhodobě vyřešit, ať vám ho přednesou. Díky vaší schopnosti vidět do podstaty věcí můžete přijít s překvapivým a funkčním návrhem, jak tento gordický uzel rozetnout.
- Jsme chápavé a empatické a vidíme hloubková spojení mezi lidmi a věcmi, která nám jindy unikají.
- Pokud se nám podaří si odpočinout, celý příští měsíc budeme výrazně výkonnější, efektivnější, kreativnější a v pohodě.
Naše menstruace, naše cyklická proměnlivost není nevýhodou. Naopak. Je to dar, který nám pomáhá být ve skutečnosti mnohem efektivnější. Kreativnější. Víc toho zvládat. Víc si to užívat. Dosahovat výsledků s mnohem menší energetickou námahou. Být mnohem víc v pohodě… Ve všech ohledech a ve všech oblastech…
Menstruace a menstruační cyklus hraje v našem ženském životě – ať už jsme manažerky, podnikatelky, zaměstnankyně nebo i mámy mamažerky na rodičovské dovolené – zásadní roli. A když víte, jak svou cykličnost správně uchopit, jak ji správně využít, je její role jen a jen pozitivní!
ŽIJTE (s) CYKLEM I JAKO MANAŽERKY ;-)
Více o ženském cyklu a jeho fázích
i silných ženských stránkách
najdete v knize Návod na ženy! :-)
Jdu si ho prolistovat!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář