Mají muži taky fáze?

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Často dostávám otázku, zda muži taky mají své fáze. Ano, mají, a jedna z nich je léto… Léto představuje v našem cyklu ovulaci a letní příroda nás hravě hodí do ovulační fáze všechny. Ženy i muže všech věkových skupin.

Všem se nám chce být víc venku a víc se bavit. Ale zároveň nejsme tak super akční a naspeedovaně dynamičtí: Venku je sice hezky, ale horko, a to nás dělá víc pasivními než na jaře, i když energie máme pořád dost. A hlavně: venku je tak hezky, že se nám ani moc nechce přemýšlet o práci…

Chceme přirozeně trávit víc času venku. V přírodě, u vody, na horách… A s lidmi – cizími i se svými blízkými. Jet s nimi na dovolenou. Stavět hrady z písku s dětmi na pláži a blbnout s nimi v moři. Pozorovat po náročném pracovním jaře zase jednou západ slunce v náručí svého partnera a mít u toho vypnutý mobil a pracovní starosti doopravdy hodit aspoň na pár dní za hlavu…

V tomto období jsme také trpělivější. Přirozeně a spontánně víc pečujeme. Jsme pohodovější, optimističtější – a jde nám to úplně samo. A jednodušeji a snaději se seznamujeme!

Může se ale stát, že venku je fakt krásně a vaše hlava říká: „Což takhle vyrazit na kolo? Deset, dvacet, padesát kiláčků?“, anebo: „Dneska se vrhnu na to zavařování a zavařím celou zahradu…“ – jenomže tělo říká: „Neblbni, vole, dyť je tam vedro jak sviňa. V takovým vedru si leda tak uženeš infarkt!“, anebo: „Marie, máš teď hodně stresu v práci a děti u babičky, což takhle si naopak hodit nohy nahoru a dát si pauzu?! Vždyť ono se to nepo…“

V takovém případě mám pro vás jako cyklická lektorka jednoznačnou radu: Pokud vaše tělo volá po odpočinku a času pro sebe, dopřejte si to! A to – zcela upřímně – bez ohledu na fázi! I „neustále dynamický“ Superman někdy odpočívá!

Ženy totiž dobře vědí, že pokud to občas „přepísknou“ a v menstruační fázi nenačerpají síly, nemají pak z čeho brát a místo následné dynamické i ovulační fáze se dostaví fáze spací. Některé ženy to dokonce popisují tak, že pak mají pocit, že ani žádné fáze nemají – krom fáze jediné, té protivné, unavené, zahlcené, kritické fáze premenstruační. A to je velká škoda, a přitom stačí tak málo, aby byly v pohodě.

A věřte nebo nevěřte, není to princip, který by byl platný jen u žen… Platí pro nás všechny bez ohledu na pohlaví. Jak je noc dobou odpočinku – a po poledni taky neškodí si chvíli odpočinout nebo si dát dokonce dvacet, tak je menstruační fáze (= noc) dobou odpočinku – a v ovulační fázi (= v poledne) je také vhodné ubrat na výkonu a dát tělu chvíli pauzu…

Všimli jste si také toho tak častého faktu, že když vyrazíte na dovolenou, po pár dnech muži dostanou rýmu a kašlíček a ženy začnou menstruovat? O čem to asi svědčí? Že dost neodpočívali v průběhu času před dovolenou (čili nejspíš celého minulého roku) – a tělo teď pochopilo, že může vypnout a zrelaxovat – a udělá to trošku drsnější formou, aby jim konečně došlo, že mají vypnout.

Moje rada je tedy jednoduchá: respektujte svoje cykly a svoje fáze aktivity a odpočinku, ať už jste ženy nebo muži. Prospat prázdniny nebo dovolenou by byla opravdu škoda!


 


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje