text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, sneni-a-duse.cz / foto © pixabay.com
Patříte taky mezi lidi, kterým se nic nezdá? Ačkoliv si myslím, že i pro práci se sny musí mít člověk krapet nadání a hlavně dosti chuti se něčím takovým zaobírat, nedomnívám se ovšem, že by skutečně existoval člověk, kterému se vůbec nic nezdá.
Mnohem pravděpodobnější je, že si takový člověk svoje sny nepamatuje. A pokud si je jenom nepamatuje, s tím už se dá něco dělat! (Pokud tedy chce…)
Já sama jsem důkazem toho, že schopnost pamatovat si sny si člověk může vycvičit jako jakoukoli jinou schopnost, třeba schopnost péct buchty, pečovat o zahradu, umět anglicky, řídit auto nebo jezdit na lyžích. Když jsem s prací se sny začínala, měla jsem jenom touhu si snů pamatovat víc a víc jim rozumět.
A jak říká Paulo Coelho, když něco doopravdy chcete, Vesmír se spojí a dodá vám to. Takže mně tehdy Vesmír do cesty poslal dvě úžasné učitelky: mou kamarádku Toničku, která se sama dokázala v pamatování si snů natolik vypracovat, že si jich pamatovala klidně deset za noc. A pak Jane Teresu Anderson, snovou koučku z Austrálie, a její úžasné snové metody, které mě oslovily mnohem víc než Freud, Jung, Castaneda nebo LaBerge.
Od Toničky jsem stran mého úpěnlivého dotazu, jak si můžu pamatovat sny líp a víc, dostala jednoduchou odpověď: stačí to jen cvičit. Každý den si zapamatovat o kousek víc – až budete tam, kde chcete být: budete si schopni pamatovat snů mnohem víc, než vám bude milé. (Což je přesně ta odvrácená strana touhy pamatovat si sny – místo žádných jsou jich najednou desítky, a vy si pro změnu přejete, aby se vám chvíli nezdály.;-)
Jako se kung fu mistr stává mistrem tím, že každý den cvičí, a automobilový závodník tím, že každý den jezdí, a spisovatel tím, že každý den trochu píše, stejně tak se můžete stát mistrem v pamatování si snů tím, že s nimi budete pracovat každý den (nebo spíš každou noc;-).
Pomoci vám v tom může jedna jednoduchá věc: snový deník. Snový deník je sešit s pevnými listy rozměru A5, který budete mít trvale položený na nočním stolku nebo pod polštářem a aktuálně prázdný list založený píšící tužkou (zdůrazňuji slovo „píšící“, protože není nic víc frustrujícího, než když si zapisujete potmě sen a ráno zjistíte, že ho polovinu nemůžete přečíst, protože vám nepsala propiska). Obyčejná tužka poslouží svému účelu také velmi dobře.
A pokud jste ten typ, že si fakt, ale fakt vůbec nic nepamatujete, začněte úplně jednoduše. I když se ráno probudíte s tím, že si zas nic nepamatujete, zkuste si vybavit alespoň pocit. Odehrávalo se ve vaší spící hlavě něco příjemného, nebo spíš nepříjemného? A to si zapište. Hezky datum daného dne a svůj pocit z toho, co se vám nejspíš zdálo. A u toho prostě a jen vytrvejte.
Za pár dní nebo i dříve se pak může stát, že si vybavíte první skutečný útržek snu, snového děje. Tak si ho zase zapište, jak nejpodrobněji vám to půjde. A budete-li toto opravdu dělat den za dnem, noc za nocí, po pár týdnech to budou sny celé – a dost možná jich už bude i několik.
Dobré je taky si sen zapisovat co nejvíc potmě (dokud je váš mozek stále v jiných hladinách vědomí než v běžném bdělém vědomí, do kterého vás zaručeně dostane otevření očí do denního světla). Může se vám rovněž stát, že se probudíte ze sna rovnou uprostřed noci a máte ho ještě jasně v hlavě. Právě proto máte svůj snový deník pod polštářem nebo na nočním stolku, založený na prázdné stránce, a můžete si do něj svůj sen okamžitě zapsat. Pokud si ho budete zapisovat až ráno, s velkou pravděpodobností už si nebudete pamatovat tak velké množství detailů.
Takže ještě jednou podtrženo shrnuto: Pokud se vám sny nezdají, jen to jen pocit, a nikoli realita. Utíkejte do papírnictví a pořiďte si snový deník a začněte si poctivě zapisovat cokoli, co vám bude v noci nebo nad ránem přicházet. A pokud se někdy sny opravdu zdát nebudou, zůstaňte klidní – za pár dní se nějaký určitě objeví. (Přičemž jako propagátorka ženské cykličnosti dodávám, že i během našeho měsíčního cyklu máme jako ženy fáze a dny, kdy se nám sny zdají méně nebo si je hůře pamatujeme, a jindy jsou zase naprosto jasné a zřetelné a pamatujeme si je spolehlivě i ráno, aniž bychom se o to nějak speciálně musely snažit.)
Sny jsou tu pořád s námi, stačí jen požádat… a krapet cvičit. ;-)
(Více informací k tomu, jak si lépe pamatovat své sny a jak jim porozumět, najdete zde v mém snovém e-booku Snové krajiny.)
CHCETE SE O SNECH DOZVĚDĚT VÍC?
Sny jsou úžasné, tvrdím já.
A je v nich neskutečné množství moudrosti.
A každý se s nimi může naučit pracovat
a tuhle moudrost z nich těžit ke svému prospěchu.
Protože existují jednoduché metody, jak na to.
A já pro vás jednu takovou metodu dnes mám… Spočívá v tom, že si položíte jednu jedinou jednoduchou otázku, která zní…
Ale to vám nechci spoilovat, to se dozvíte ve videu.
A POZOR: nezapomeňte na kód
SNOVAALCHYMIE10X
– vyrobí vám 50 % slevu.
(Tato sleva je časově omezená, tak neváhejte!)
Jdu tam, chci konečně rozumět svým snům!
ŽIJTE (s) CYKLEM A SNĚTE!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář