Když dcera dospívá: Cyklické mámy a dcery

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © archiv Dany-Sofie Šlancarové

Ještě předevčírem to bylo miminko a včera malá holčička – a dnes je to velká holka, ze které se má stát žena…

A my rodiče tady stojíme a ptáme se: jak jí předat všechny ty důležité informace, které jsme za život nasbírali a o kterých se ona určitě ve škole nic nedozví, a přitom je to tolik zásadní – a tolik tabu? A když se dozví něco jinde, většinou jsou to informace velmi zkreslené?

Ptáme se: Menstruace, sexualita, antikoncepce: co chci své dceři předat k těmto tématům?

Jenže při vší snaze a otevřenosti není někdy snadné najít ten správný okamžik… a odvahu… nebo vůbec společnou řeč. „Ale mami, prosím tě!“ A je po rozhovoru.

Tahle vaše čerstvě -náctiletá dcera začíná být trochu drzá nebo zádumčivá, nemluví s vámi, má svoje nálady a vy si s ní nevíte rady.

Tušíte, že to pravděpodobně bude tím, že nastoupila na loďku jménem „Cesta do dospělosti“, a právě pluje po pěkně rozbouřeném moři a nemůže se vrátit ani do domovského přístavu, odkud vyplula, a ani ještě nevidí přístav, do kterého směřuje

Chcete tu být pro ni, ale zároveň nevíte jak… Komunikace vázne, něco je špatně – a přitom je to tak důležitý čas!

Mám pro vás příběh, který se opravdu stal:

Dceři, říkejme jí třeba Johanka, bude za pár měsíců dvanáct. Je to asi půl roku, co s ní začaly být problémy. Tak nějak se stahuje do sebe a s mámou nekomunikuje. Máma je z toho celá nesvá: chápe, že její holčička začíná dospívat, ale tenhle stav nekomunikující nebo drzé dcery pro ni není příjemný. Do té doby si říkaly všechno – a najednou je to jinak.

Máma se vyrovnává s faktem, že brzy přijde čas, kdy musí svou holčičku pustit ze svých sukní, a dcera řeší něco, co ani jedna z nich nedokáže popsat, odhadnout… Není to týden, není to měsíc, je to pěkně dlouhých pár měsíců…

Pak se máma dozví o kurzu Cyklické mámy a dcery. Píše mi: „Johanka moc nechce přijít, nechce teď o těch věcech moc mluvit, ale zkusím ji přemluvit. Počítej ale s tím, že tam asi bude jen tak načučeně sedět a bude protivná.“

Přichází den D, tedy den M a D, den pro mámy a dcery. Je nás dnes spousta, ale já se nejdřív ohlížím po Johance. Směje se a vypadá v pohodě. Vysvětluju, že je to pro nás pro všechny dnes speciální den a každá dostává slavnostní jméno. Z Johanky se stává princezna Malvínka a z její mámy královna Lada…

Vyprávím svůj příběh. O své první menstruaci a o tom, co jsem se o ní dozvěděla od mámy a ve škole a od spolužaček a jak jsme to tehdy prožívaly. Mámy se smějí vzpomínkám na ty tlusté vložky, co zejména při tělocviku v modrých trenýrkách prostě fakt nešly zamaskovat.

Dcery jsou ještě některé malinko zaražené, protože slyší věci, které zatím nikdy neslyšely. A pak si mámy a dcery povídají o své první menstruaci ve skupinkách.

Vždycky pozoruju ten stejný jev. Když vypráví máma, její dcera se tak trochu tváří, že tam není, že se jí to netýká. Tyhle trapné věci přece nemohla její máma vůbec zažívat… Pak vypráví druhá máma, ale na té může dcera té první mámy oči nechat. Cizí příběhy – u těch se stydět nemusím…

Pak si o tom povídáme v kruhu všechny dohromady a najednou stud odchází, u maminek i u dcer. Všechny se uvolněně smějí, že už je to venku – a že to máme všechny podobné. Malvínka rozhodně není ve skupině nejstarší, ale ochotně sdílí svoje zážitky i to, co cítí… Na jedenáct let, klobouk dolů, fakt šikovná a chytrá holka!

A pak už je to jízda. Čteme si z úžasné knihy Rozkvétající žena o jednotlivých fázích cyklu a mámy pak sdílejí své zkušenosti s tím, jak tyhle fáze prožívají. Přidávají se i dcerky, které už menstruují: Aha, mami, tak proto jsem tak protivná. A proto se mi nechce do školyMluvíme otevřeně o sexu i antikoncepci. Ty mladší si z toho berou to, čemu rozumějí, ty starší pobírají možná už o trochu víc, v každé z dcer ale něco zůstává a hlavně – téma přestává být tabu mezi mámou a dcerou.

Tančíme a prožíváme fáze na svém těle. Wow! Mámám i dcerám přicházejí další a další uvědomění – a to hlavní je: To je skvělé, že tohle můžu prožívat se svou mámou / se svou dcerou.

Vidím ty ohníčky v jejich očích. Jsou propojené. Zase je to máma a dcera tak, jak to má být…

Těch šest hodin uteče jako voda. Po závěrečném rituálu a oslavě a hostině a předání dárečků k oslavě ženství se nikomu nechce odcházet. Kéž by nám tohle vydrželo pořád, říkají mámy (a nejspíš si to myslí i dcery).

Od kurzu uplyne nějaký čas. Najednou telefonát od Lady: „Malvínka… už je žena! Dneska začala menstruovat. A představ si, že já jsem to dostala v úplně stejný den!“

Mám stejnou radost jako Lada, která pokračuje: „A představ si – už po tom kurzu se to u nás hodně zlepšilo, a teď je to ještě lepší. Mám pocit, že to všechno bylo tím, jak předtím byla na té lodi, která ji vezla k první menstruaci, ale nevěděla si s tím vším rady. A teď když už o tom můžeme otevřeně mluvit, a navíc, když už menstruujeme spolu, to napětí zase opadlo. Zase je tu moje úžasná pohodová Malvínka…“

Ještě teď, když tenhle příběh píšu, mám husí kůži po celém těle a do očí se mi derou slzy.

Jsem moc ráda, že jsem k tomuhle happy endu mohla přispět, svou troškou toho, co vím a co se nebojím říkat. Dává mi to smysl. A tak chci tyto kurzy dělat dál, pro další a další mámy a dcery…

A vy se můžete přidat…

foto z kurzu Cyklické mámy a dcery

Takže po příběhu ještě pár praktických informací, co vás na kurzu Cyklické mámy a dcery čeká:

 • Kurz je přínosný pro mámy i pro dcery, protože se obě dozvědí vše základní a podstatné o cyklických fázích.
 • Povídáme si v bezpečném prostředí ženské skupiny – nesmírně se vám oběma uleví, že si o těchto věcech můžete otevřeně povídat – a tenhle přístup už vám zůstane.
 • Dozvíte se mnohé nejen o menstruačním cyklu, ale i o antikoncepci, hormonální antikoncepci, sexu – prostě o všem důležitém, co je většinou tabu.
 • Informace jsou přizpůsobeny dívkám od cca 11 let – ale to podstatné si odnese každá z vás, bez ohledu na věk.
 • Není to jen přednáška, ale interaktivní workshop, na kterém se povídá a sdílí dohromady, tančí a oslavuje v závěrečném rituálu menarche.
 • Dcery se dozvědí, že menstruaci je možné si užívat a že náš cyklus s sebou přináší mnoho kvalit a darů.
 • Získáte informace i tom, jak o tom všem komunikovat i s kluky doma a vůbec se svým okolím.
 • Ukotvíte se v tom, že je v pořádku sebevědomě a radostně naplňovat své ženské potřeby!
 • A mnoho, mnoho dalšího a zásadního!

Zajímá vás to? Chcete se přidat?
Jasně!

(V tuto chvíli nejsou vypsány žádné termíny
kurzů Cyklické mámy a dcery s Danou-Sofií, sledujte však rubriku Akce na tomto webu pro kurzy cyklických lektorů a lektorek.)

 

ŽIJTE (s) CYKLEM I V DOSPÍVÁNÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

9 Komentářů

 • Petra

  Odpověď Odpovědět Pátek - 22. září, 2017

  Dobrý den, měla bych zájem, ale upřednostňovala bych místo konání v Praze.Pokud budete vypisovat termín zde velmi rady se zúčastníme.

  Děkuji

  S Pozdravem
  Jurčíková Petra

 • Monika Wilhelmová

  Odpověď Odpovědět Pondělí - 9. října, 2017

  Dobrý den, měla bych zájem, kdyby místo konání bylo v Prostějově, nebo někde poblíž.

  Děkuji Monika Wilhelmová

  • Eva Machackova

   Odpověď Odpovědět Pondělí - 16. září, 2019

   Dobrý den,
   měla bych zájem i se svými dalšími kamarádkami o kurz v Praze. Všechny máme dcery ve věku 9-10let.
   Děkuji,
   Macháčková

 • DarrellDuemn

  Odpověď Odpovědět Čtvrtek - 12. října, 2017

  test soft

 • Ivana Trčková

  Odpověď Odpovědět Pátek - 13. října, 2017

  Krásný den, velmi děkuji za nádherný a pro mne v tuto chvíli velmi aktuální příběh.
  Měla bych velký zájem, ale Bratislavu už nestihnu a České Budějovice jsou pro mne moc daleko. Pokud by byl kurz v Brně nebo někde i blíže Olomouci, byla bych moc ráda, ale přijela bych i do Prahy. Děkuji . Ivana Trčková

 • Chrisjaf

  Odpověď Odpovědět Úterý - 17. října, 2017

  test soft

 • Jana Ure

  Odpověď Odpovědět Pondělí - 25. června, 2018

  Dobry den, mela bych s dcerou zajem o kurz v Brne. Mozna by se pridala i kamaradka s dcerami.

  Dekuji a krasny den

  Jana Ure Vyškov

 • Monika Woznicová

  Odpověď Odpovědět Neděle - 2. září, 2018

  Dobrý den,
  měla bych zájem o kurz v Brně. Mám 11-ti letou dceru a máme i kamarádky, které by se rády připojily:-)
  Děkuji. Monika Woznicová

Napište komentář

* Povinné údaje