Jak se pozná silná žena?

text © 2016 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Je léto, svítí slunce, čas na koupání – a Helena místo toho sedí zavřená v autě na parkovišti u supermarketu a brečí. Dnes jí nastoupila premenstruační fáze, a všechno, co se jí ještě včera zdálo růžové, je najednou úplně černé. Snad i ta modrá obloha, říká si Helena.

Všechno, co včera dokázala přejít s úsměvem, je pro ni dnes do nebe volající křivda. Celý svět je naruby a nejhorší na tom je, že všechny ty chyby, křivdy a protivy vidí jen Helena. Nikdo jiný…

woman-1006102_1280

Nic zvláštního se jí nestalo, a přesto sedí v autě, slzy jako hrachy, ani se nenamáhá je utírat, ať si to náhodní kolemjdoucí klidně vidí, že brečí. Nic se jí nestalo, ale prostě se to teď všechno sesbíralo, hormony se dnes ustálily na hladině „všechno je blbě a ještě nejmíň týden bude“ – a Helena po všech těch letech se svým cyklem už ví, že zadržovat slzy a zadržovat emoce je to nejhorší, co může udělat – sama sobě i svému okolí. A tak sedí v tom autě (co na tom, že je pařák, slzy ochlazují) a bulí a bulí.

Byly doby, kdy si Helena myslela, že silná žena se pozná podle toho, že nikdy nebrečí a svoje emoce potlačuje a skrývá. Au, ještě teď jí z toho píchne na žaludku. Jak mohla být tak hloupá? Ve skutečnosti z toho měla akorát tak náběh na žaludeční vředy. Ve chvíli, kdy změnila tento svůj  sebedestruktivní vzorec chování, po doktorech se žaludkem už ani náhodou neběhá.

Pak ovšem, a to si taky dnes už otevřeně přiznává, že nebylo nejvhodnější, měla dobu, kdy prostě ty svoje emoce jasně vyjádřila směrem k těm, kterých se to týkalo, tedy většinou k dětem a k muži (jen ke tchyni si to úplně tak nedovolovala). Často se totiž stalo, že její muž se nechal strhnout jejími emocemi a italská domácnost byla na světě (až na ty talíře, ty nelítaly). Protože, a to už Helena taky moc dobře ví, premenstruační žena v silné tenzi znamená, že její muž bude v podobné premenstruační tenzi taky, a to v řádu několika minut.

Takže tudy rovněž cesta nevedla a Helena hledala dál. Jak vypustit svoje emoce a přitom nikomu neublížit? Někdy zafungoval hovor s kamarádkou. Jindy si vyběhla na chvíli na procházku nebo pracovala na zahradě – a pak o všem mohla mluvit se svým mužem mnohem klidněji. A ještě jindy prostě stačila jedna prostá věc: nechat všechnu tu nashromážděnou křivdu, zklamání, nespokojenost, frustraci i depresi odejít skrze pár minut intenzivního pláče…

Helena kdesi četla, že prý ženy umírají později proto, že si dovolují plakat (a taky proto, že mají menstruaci). Pláč, podobně jako menstruace, je očista od negativních energií – a to bez toho, že by všechny ty křivdy, zklamání atd., lidově a přesněji řečeno „sračky“ musely jít přes hlavu a být detailně rozpitvávány a tím pochopitelně ještě narůstaly, místo toho, aby mizely.

Objevila univerzální lék… Stačí jen poprosit, aby vše, co už jí neslouží, co ji trápí, co ji bolí, prostě odešlo. A když jde pláč ze srdce, z hloubi bytosti, tak se tak i stane. Pár minut deště – a pak zase vysvitne slunce.

woman-1369253_1280

A dnes už i její muž dobře ví, jak skvělý lék ženský pláč je, a tak za ním Helena může přijít a vyplakat se mu v náručí, což je ještě o kus slastnější. Být křehká, slabá a zranitelná v náručí svého silného muže…

A přesně tak se pozná silná žena. Silná žena ví, že má emoce. Silná žena dává svým emocím volný průchod – ale dokáže je řídit tak, aby druhým neublížila nebo je zbytečně nezatahovala do svého negativního rozpoložení. Silná žena si klidně dovolí pláč. 

Silná žena i své negativní emoce prožívá naplno, protože ví, že když je potlačí nebo uloží do těla, jejímu tělu to ublíží a jí později taky.

Silná žena ví, že je silná tím, že má přiznané chvíle slabosti.

Silná žena ví, že když pláče a neví si rady a je slabá a dost možná i bezmocná, je to právě ten první a nejdůležitější krok na cestě za tím, aby o pět minut později byla silnou ženou, která si ví rady a ví, co má dělat.

Tak se pozná silná žena.

Helena se vysmrká, zkontroluje ve zpětném zrcátku, jestli se jí nerozmazala řasenka, a s úsměvem a o dost lepší náladou vyrazí i s nákupem k domovu.

 

Další Heleniny příběhy najdete například zde.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE SILNÝMI ŽENAMI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje