Cyklické náramky: praktická a magická ženská krása

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová a Hana Dittrich / foto © archiv Hany Dittrich

Jsou krásné. Elegantní. Jemné. Něžné. Nádherně ženské. A k tomu všemu ještě praktické, protože vám připomínají v jaké fázi svého ženského měsíčního cyklu právě jste. Možná jste je ještě nezaznamenaly, protože tu nejdou dlouho, ale teď už by vaší pozornosti neměli ujít…

Co? Cyklické náramky!

Přinášíme vám rozhovor s tvůrkyní těchto nádherných a praktických šperků, Hanou Dittrich.

 

Hani, jak cyklický náramek vlastně funguje?

Náramek má 28 kuliček, které odpovídají 28 dnům cyklu. Na náramku je navíc přívěsek na karabince, který se dá posouvat podle toho, v jakém dni svého cyklu se žena zrovna nachází.

Samozřejmě, mnoho žen má cyklus kratší nebo delší než 28 dní, nebo někdy je cyklus nepravidelný. Ale i tak je možné náramek používat k tomu, aby nám ukazoval, ve které fázi cyklu se zrovna nacházíme. V orientaci nám totiž ještě pomáhají tři významné kuličky, jež označují začátek menstruace, konec menstruace a ovulaci. Přívěsek tedy ukazuje, jestli máme právě menstruaci (jsme ve fázi „reflektivní“), jsme po menstruaci (máme fázi „dynamickou“), jsme v období kolem ovulace (máme fázi „expresivní“), nebo jsme před menstruací (ve fázi „kreativní“). Karabinku tedy potom posouváte buď o něco rychleji nebo naopak pomaleji, než je kulička za den…

Pokud chcete svému cyklu opravdu porozumět, pomáhá si vést zároveň i deníček, do nějž si budete zapisovat svá pozorování, jak se mění vaše tělesné i duševní vlastnosti (anebo k tomu můžete použít k tomuto účelu speciálně vytvořenou Cyklickou mapu). Nejpozději do tří měsíců si určitě budete vědoma mnoha pravidelností. Podíváte se na náramek a budete vědět například: „Aha, jsem těsně po ovulaci, v těchto dnech můžu očekávat to a to…“

Možná se už natolik dobře znáte, že i bez jakýchkoli pomůcek prostě víte, kde se v rámci svého cyklu zrovna nacházíte a co to pro vás znamená. V tom případě můžete nosit náramek jako symbolický šperk, se kterým se cítíte krásná a který vyjadřuje vaši radost z bytí „cyklickou ženou“ – a možná i vděčnost za to. :-)

 

Víme, že cyklus má čtyři fáze, ale tvoje náramky mají jen tři barvy. Je v tom nějaký záměr?

Ano. Stejně jako všechny víme, že náš cyklus má čtyři fáze, velmi dobře víme i to, že délka jednotlivých fází je něco opravdu individuálního. Každá žena má jinak dlouhý cyklus než jakákoli jiná žena, a stejně tak se může měnit i délka jejího vlastního cyklu.

Nechci proto ženám barvou kuliček vnucovat nějaké schéma. Chci, aby si každá žena mohla vypozorovat sama, jak to má ona sama. Jak už jsem řekla, náramek obsahuje speciální kuličky pro začátek a konec menstruace a pro ovulaci. To jsou základní události cyklu, které zažívá každá (ovulující a menstruující) žena a podle kterých se může orientovat.


 

Vím, že někdy dostáváš dotazy, jestli je náramek vhodný k určování plodných a neplodných dnů. Můžeš to prosím upřesnit?

Docela jsem se zděsila, když se mě poprvé jedna zákaznice zeptala, které kuličky indikují plodné a které neplodné dny. Jako antikoncepční metodu bych náramek opravdu nedoporučovala! :-) Ale pro ženy, které si přejí otěhotnět, může být náramek připomenutím, že ve dnech před ovulací by neměly spát samy. :-)

 

Jak se k tématu cykličnosti staví tvůj muž?

Hodně rychle pochopil základní principy a prostě na mě vidí, že (a jak) to s těmi fázemi funguje. Díky tomu lépe rozumí mému chování. Sleduje magnet na ledničce. Jinak hodně vtipkuje a někdy říká, že má menstruaci a musí si jít lehnout. Učíme se komunikovat o našich potřebách a jeho jsou samozřejmě stejně důležité jako ty moje.

 

Jak ses dostala k tématu ženské cykličnosti?

Pro mě to všechno začalo před šesti lety v Řecku, kde jsem byla na kurzu Arvigo technik mayské břišní terapie, která je vhodná pro ženy s různými menstruačními problémy nebo například pro ty, kterým se nedaří otěhotnět. Zjednodušeně řečeno je to vnější masáž upravující polohu dělohy. První den na kurzu jsem zjistila, že jsem těhotná, a nějak jsem hned od začátku cítila, že ta nově příchozí dušička je ženská. O to víc jsem na kurzu hltala všechny informace a užívala si moudrost žen, které tam byly se mnou, protože jsem věděla, že jednou budu chtít předat své dceři to nejlepší. Elisa má teď 5 let a je ve svém těle jako doma, je krásné vidět, jak si to tady na Zemi užívá.

V následujících letech jsem měla potřebu vstřebávat všechno k tématu ženského těla, cyklů atd. Absolvovala jsem například kurz Američanky Katharine Krüger pro mentorky provádějící dívky na cestě k ženství. Masáž dělám dodnes (sobě i jiným), je skvělá.


 

A jak ses dostala k cyklickým náramkům?

Nápad vytvářet cyklické náramky jsem dostala, když jsem dopisovala svou disertaci. Asi jsem podvědomě hledala nějaké vyvážení k intelektuální práci u počítače. ;-) Jako dítě jsem od rána do večera něco tvořila, ale později na vysoké škole jsem na to úplně zapomněla. Výroba náramků je krásná činnost sama o sobě.

Musím zmínit, že nejsem první, kdo s tímto nápadem přišel. Ve světě už delší dobu existují různé náramky k měření cyklu. Chtěla jsem si tehdy jeden pořídit, ale nakonec mě žádný neoslovil – většinou se mi nelíbil použitý materiál. Toužila jsem po elegantním náramku z polodrahokamů a z kovových komponentů, které se hned neošoupou.

No a tam to začalo, že jsem začala snít o vlastních náramcích. V této fázi mi obrovsky pomohla má kamarádka Bára Steinbauerová se svým know-how. Pomáhala mi s designem: vytvářela různé návrhy a nakonec jsme vybraly jeden, který byl nejpřehlednější. Tato fáze experimentování trvala rok.

Náramek vypadá jednoduše, nicméně nebylo zase tak snadné najít optimální velikost kuliček, mezerníků nebo promyslet, jak náramek rozčlenit. Když jsem ale už věděla, jak na to, začala to být krásná hra – kombinovat různé kameny.

Můj muž mě nedávno pozoroval při vytváření náramku a řekl: „To je super, že to náhodou tak dobře vyšlo: 28 kuliček a ten správný obvod kolem ruky.“ Ale náhoda to nebyla. :-) Pět variant, které u žen svou oblíbeností zvítězily, je nyní k dispozici na e-shopu provedomyzivot.cz.

 

Co pro tebe cyklické náramky znamenají?

Cyklické náramky jsou pro mě způsob, jak se spojit se Zemí. Je krásné nechat na sebe působit energii polodrahokamů. Ráda proto náramky sama nosím. V poslední době jsem hodně přemýšlela o kráse. Jsem takový dost pragmatický člověk a uvědomila jsem si, jak moc potřebujeme krásu ve svém životě jako protiváhu té všudypřítomné účelovosti.

Růže krásně kvete, i když ji nikdo nevidí. Možná to někomu zní banálně, ale pro mě to byl objev – asi jsem na to v prvních letech plného ponoru do rodičovství zapomněla. Náramek má svou funkci, ale je také prostě jen pro radost a pro posílení naší ženské krásy.


 

Jaké zkušenosti mají s náramky klientky?

Ženy mi píší, že náramek rády nosí a že skrze posouvání přívěsku a pozorování změn si lépe uvědomily, jak jejich tělo cyklicky funguje.

Zajímavé je, že mé kamarádce se od té doby, co náramek používá, cyklus srovnal na 28 dní. Jiná žena mi psala, že koupila náramek své mladší sestře (která vůbec nebyla nadšená ze své první menstruace), aby jí menarché zpříjemnila: a sestra ho opravdu ráda nosí.

Tady v Německu, kde žiju, je pro mnohé koncept cykličnosti nový. Náramek pomáhá i tomu, že se ženy začínají o toto téma zajímat a mluví o cyklických proměnách s kamarádkami nebo partnerem. A z toho mám obrovskou radost…

 

* * *

Hana Dittrich žije se svou rodinou v Drážďanech. Před rokem publikovala (pod vedením skvělého německého sociologa Hartmuta Rosy) svou disertaci v oboru sociologie zabývající se tématem tělesnosti v prostředí alternativní spirituality. Dnes pracuje v Německém muzeu hygieny a jako copywriterka. Její vášní je také práce s tělem: praktikuje kraniosakrální terapii a Arvigo techniky mayské břišní terapie. Arvigo masáž, při které se pracuje (mimo jiné) s pozicí dělohy, ji poprvé přivedla k tématům, jako jsou plodnost a ženská cykličnost.

Více o Hance naleznete na stránce: hanadittrich.de

 

Náramky najdete u nás na e-shopu
na www.provedomyzivot.cz.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE KRÁSNÉ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje