Blanka Vun Kannon: Cyklická žena v cyklickém příbytku

text © 2016 Blanka Vun Kannon / foto © archiv Blanky Vun Kannon a pixabay.com

Bývaly doby, kdy jsem domů chodila hlavně přespat a svůj byt znala prakticky jen ve tmě.

Okno

Práce pro auditorskou firmu vyžadovala obrovské nasazení po celý rok, ale zejména v zimním období šly přesčasy a víkendy v práci do extrému. Moji předci po tisíce let v zimě odpočívali a dlouho spali. Já spala 5 hodin denně, odcházela z domu po šesté ráno a vracívala se k půlnoci.

Když jsem začala pracovat pro firemní ústředí v New Yorku, tak se můj nepřirozený životní cyklus dostal do nové dimenze. Pravidelné létání do Londýna, kde sídlila část mého týmu, roztočilo kolotoč neustálých časových posunů. V neděli večer jsme v New Yorku s kolegy nasedli na letadlo a ráno londýnského času (uprostřed noci času amerického) jsme šli rovnou z letiště do kanceláře. Práce se často protáhla přes půlnoc a já se do svého newyorského bytu vracela v pátek zcela vyčerpaná.

V mém životě bylo hodně akce, dynamiky a cílů.
Zoufale ale scházel čas na regeneraci, reflexi a prosté bytí. 

Profesně se mi dařilo, zato ve vztazích o poznání méně. Nejvíc ale začalo můj životní styl odnášet zdraví. Nejdřív začaly bolesti zad, následovaly problémy s bušením srdce. Taky jsem párkrát nemohla vstát ráno z postele, tělo zkrátka „nespolupracovalo“. Nejhorší ze všeho však byly ochromující křeče pod žebry a bolesti na hrudi.

V těch nejtěžších chvílích jsem začala chodit v polední pauze do parčíku poblíž práce. Podvědomě jsem cítila, že mě ten park nějak nabíjí. I míra stresu se zmenšila při pohledu do korun stromů. V této malé, vibrující oáze jsem si uvědomila, že harmonie, radost a lehkost bytí jsou možné, že jsou všude kolem mě a že záleží jen na mně, jestli se pro ně rozhodnu.

Ten park mi pomohl zahájit cestu zpátky k sobě – cestu domů. A to nejen symbolicky, ale doslova. K mému velkému překvapení se můj příbytek, který jsem do té doby znala jen velmi povrchně, stal mým velkým spojencem.

Příbytek je náš cyklický přítel 

Ze všeho nejdřív jsem ale začala objevovat moudrost ženského měsíčního cyklu. Ta úleva! Najednou mi mnoho autorů shodně potvrdilo, že žena potřebuje pravidelně odpočívat a regenerovat síly. Že na rozdíl od mužů ji lineární fungování ubíjí.

Když jsem začala hlouběji prožívat svůj měsíční cyklus, začala jsem i mnohem víc věnovat pozornost cyklům přírody. Zjistila jsem, že 4 fáze měsíčního cyklu jsou energetickou obdobou 4 ročních období. Tedy že energie dynamické fáze odpovídá jaru, ovulační fáze létu, kreativní fáze podzimu a menstruační fáze zimě.

V té době už jsem se vzdala své původní práce a vydala se zcela novou životní i profesní cestou. Po velké osobní sebereflexi jsem se vydala cestou feng shui a uvědomila si díky ní obrovský vliv našich domovů na náš život.

Objevila jsem, že prostřednictvím svého domova se mohu napojit na energetický rytmus přírody, tedy na zdroj rovnováhy a harmonie.

Naše příbytky totiž samy o sobě dýchají v rytmu vesmíru a spojují nás tak s dvěma základními silami – ženskou (jin – regenerační energie) a mužskou (jang – akční energie).

V důsledku toho je můj byt jiný brzy ráno, v poledne, odpoledne, večer. S prvními červánky se začne probouzet a s přibývajícím světlem i mě zve do nového dne – k nové aktivitě. A s postupným halením se do šera a později večerní tmy mi jasně říká: „Je čas na odpočinek, mysli na rovnováhu“.

Zároveň je jiný v zimě, na jaře, v létě i na podzim.  Například po podzimní rovnodennosti se náš domov začíná halit do tmy a chladu. Přímo nás zve se stáhnout do sebe, rozjímat, a zapouštět kořeny na příští rok. Moudrá cyklická žena (i muž) vyslyší jeho volání – ví, že v o to větší síle a harmonii vstoupí do nového ročního cyklu na jaře.

Pro většinu z nás je ale velmi obtížné začít na podzim zpomalovat životní tempo, byť je to přesně to, co se odehrává v přírodě. Úroda je sklizená, matka Země vydala své plody pro tento rok.  Je čas oslav, díkuvzdání, rekapitulace všeho, co se podařilo, a odpočinku.

Náš domov je přirozeně cyklický.
Neustále nám připomíná, že svět je místem,
kde se světlo střídá s tmou a zima s létem. 

Cykličnost našeho domova můžeme posílit. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak to udělat, je vytváření sezónních oltářů, které vnesou do příbytku atmosféru a energii daného ročního období.

Použití domácích oltářů je ve feng shui velmi rozšířené a není nutně náboženské. Jedná se de facto o jakékoli uskupení předmětů, které jsou sestaveny s určitým záměrem, zpravidla něco uctít, připomenout si nebo manifestovat. Může být sestaven na poličce, klavíru, stolku či dokonce jen na podnose.

Například podzimní oltář má za cíl vyjádřit poděkování za veškeré plody a hojnost, kterých se nám právě od přírody dostalo, a oslavit všechny úspěchy uplynulých měsíců. Zároveň také připomíná, že energeticky nastává klidnější část roku, kdy je nejefektivnější reflektovat svůj život, regenerovat a spojovat se svou intuicí.

Vhodné barvy pro podzimní oltář jsou hnědá, zemitě červená, sytě oranžová, sytě žlutá. Skvěle se hodí jakékoli sezónní květiny jako chryzantémy, jiřiny, astry, afrikány atd. či jiné květiny v barvách podzimu. Fantazii můžeme popustit umístěním nejrůznějších plodů, jako šišky, bukvice, žaludy, dýně, jablka, ořechy atd. Oltář také krásně rozjasní podzimní listí.

Obdobně se tvoří oltáře na zimu, jaro i léto – tak, aby vyjádřily energii dané sezóny.

Čím více dokážeme vnímat přírodní rytmus,
tím více vnímáme svůj vlastní rytmus a potřeby.

Pokud se chceme cítit celistvě a čerpat z nekonečného přírodního zdroje energie a harmonie, tak je důležité přivést co nejvíce přírody domů. Ať už zkusíte jeden nebo více z níže uvedených tipů, uvidíte, že najednou začnete vnímat svět kolem sebe jinak:

5 jednoduchých tipů jak podpořit přírodní cykly ve vašem domově i životě:

 1. Vneste do svého domova přírodu – možností, jak si doma navodit pocit přírody, je mnoho, zde je několik z nich:
 • Mějte doma pokojové rostliny, které výborně zprostředkovávají spojení s léčivou silou přírody. Zkuste malé jehličnany – smrk či borovici. Přinášejí k vám domů léčivou energii lesa. Pokud hodně cestujete, zkuste zamiokulkas, vydrží týdny bez zalití. Já ho mám v koupelně, kde krásně roste už několik let jen s minimum světla.
 • Dopřejte si doma sezónní kytky – např. na jaře tulipány, v létě mečíky, na podzim slunečnice, v zimě jmelí či smrkové větvičky. Mějte je na místě, kde je dobře uvidíte – pomohou vám ladit se na právě probíhající přírodní cyklus.
 • Pěstujte v kuchyni bylinky, i kdyby to měl být jen jeden květináček s pažitkou, nebo vystavte mísu s ovocem či zeleninou.
 • Pusťte si hudbu s přírodními zvuky (autentickými, nikoli elektronicky generovanými) – například zpěv ptáků, zvuk vodopádu, mořského příboje, dešťových kapek, větru atd.
 • Vybírejte doplňky s přírodními vzory – např. koupelna se díky sprchovému závěsu se vzory rostlin či dokonce digitální fotkou s výjevy přírody promění za pár korun v přírodní oázu.
 • Provoňte svůj domov vůní lesa  vyzkoušejte přírodní esenciální oleje, ať už v aromalampě či elektrickém difuzéru. Např. borovici, smrk, jedli, jalovec či cedr nebo jiné vůně, které vás zklidní a uzemní, ale zároveň oživí svou silnou životodárnou energií.
 1. Používejte dekorace se sezónními motivy – např. utěrky, polštářky na pohovku nebo ubrousky či dečky. Já měním ubrus na kuchyňském stole. Mám jarní ubrus s tulipány, letní s motýlky a kvetoucími květinami, podzimní s dýněmi a zlátnoucím listím a zimní se jmelím a zelenými větvičkami. Nejde o to předekorovat s každou sezónou celý byt, ale jednoduše a efektivně aktivovat dané roční období ve vašem příbytku tak, jak to vyhovuje vám.
 1. Vystavte znak spirály – spirála je nejstarší symbol lidstva. Zobrazuje pohyb energie – např. víření vody, větrného víru, ale také strukturu DNA v našich buňkách. Vystavení obrázku či kreseb spirály vás přiblíží ke zdroji života.
 1. Aktivujte sílu fraktálů vystavením živých rostlin nebo jejich obrázků. Fraktál je geometrický objekt, který je soběpodobný – pokud ho pozorujeme v jakémkoli měřítku, tak spatříme stále se opakující motiv. Fraktály jsou všude v přírodě (struktura kapradí, listů stromů, mraků, vloček a dokonce i našeho cévního systému) a symbolizují dynamickou sílu přírody, která neustále všechno regeneruje.
 1. Přizpůsobte osvětlení příbytku denní době – v rámci možností vašich a vaší rodiny utlumujte světla s příchodem doby spánku. Např. omezte silné přímé světlo v ložnici těsně před usnutím a volte raději lampičku či světlo svíčky. Ráno, pokud je venku ještě hluboká tma, zkuste místo prudkého plného světla nejdříve jemné osvětlení, které je víc v souladu s tím, co se děje venku.

Když se naladíme na energii přírody kolem nás a jejích sezónních proměn, tak děláme sami sobě tu nejlepší službu. Umožní nám to totiž maximálně rozvinout svůj tvořivý potenciál. A právě náš příbytek je v tomto směru skvělým pomocníkem, protože nás napojuje na pulsující rytmus vesmíru.

Cyklický příbytek je oázou pro duši a balzámem pro tělo.
Je posvátným místem, ve kterém nalezneme klid a životní sílu.


Chcete toho objevit o těchto kouzlech
pro váš domov ještě víc?

Objevte, jak vám feng shui může změnit život!

Stáhněte si Blančin e-book
zcela zdarma zde!


Blanka Vun Kannon inspiruje druhé, jak si vytvořit harmonický domov i život pomocí vlastní intuice a vnitřní moudrosti. Autorka e-booku Feng Shui jako klíč ke štěstí, lásce a harmonii a knihy Návrat domů: Jak být šťastná a plná sil ve 21. století.

Certifikovaná poradkyně feng shui, Soul Coach a lektorka působící v USA a ČR. Je dlouhodobou studentkou americké léčitelky s indiánskými kořeny Denise Linn, jejíž učení předává dál.

Blanka založila vzdělávací platformu Škola HARMONIE a do Čech přinesla také program Šťastnější za 28 dní – Soul Coaching. Se svým manželem Davidem žije ve státě New Jersey a několikrát za rok přijíždí do České republiky.

Blance můžete psát své dotazy na: blanka@skola-harmonie.cz.

Blanka Vun Kannon – Návrat domů

Objednejte si u nás hned teď
Blančinu knihu Návrat domů!

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A VYUŽÍVEJTE FENG SHUI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje