text © 2016 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com, photodune.net
Jolana s Hankou jako obvykle sedí ve své oblíbené cukrárně a ládují se zdravým mrkvovým koláčem bez cukru a z celozrnné špaldové mouky. Hanka je ráda, že Jolana přestala řešit svého šéfa, protože se konečně odhodlala odejít na volnou nohu, ale řešit je pořád co.
„Nemůžu říct, že bych byla nespokojená. To ne. Fakt je to mnohem lepší, než to bylo. Jsem svoje paní,“ přemýšlí nad koláčem Jolana. „Ale na začátku jsem byla nadšenější a teď jsem zase taková unavená. Jako by něco nebylo ono. A zas mi to chodí nejvíc v premenstruační fázi. Ale nedokážu to úplně rozklíčovat.“
Hanka přikyvuje, protože už pochopila hlavní pravidlo vzájemného ženského koučinku: Nechat druhou vykecat a ona najde svoje odpovědi sama. Už nějakou dobu to tak s úspěchem využívají.
„Jsem zase víc vyčerpaná, i když dělám to, co jsem vždycky chtěla, co mě baví… Čím to může být?“ přemýšlí Jolana. „Hm hm hmm…“
Hanka vidí, že je na čase použít druhé pravidlo ženských poradních debat, které říká: Sdílejte s druhými ženami svůj příběh, protože v něm můžou najít řešení pro sebe.
„Přiznám se, že jsem to řešila v poslední době taky, tu únavu a vyčerpání. A pak jsem přišla na to, že chyba není v tom, co dělám, ale v míře, v jaké to dělám.“
Jolana zbystří: „Co tím myslíš?“
„No úplně jednoduše: že jsem se tomu věnovala příliš. Tak mě to bavilo, že jsem si nehlídala odpočinek – tedy to, abych se věnovala jiným činnostem nebo sama sobě nebo prostě jen tak nicnedělání. A to se projevilo na tom, že jsem byla najednou unavená a začalo mě to bavit míň…“
Jolana si usrkne šťávy z červené řepy a řekne: „Ale proč se nedokážeme uhlídat? To nemáme žádné vnitřní ochranné mechanismy?“
Hanka pokračuje: „Máme, respektive měly jsme. Ale přišli jsme o ně, jak nám pořád říkali, že máme fungovat být aktivní a výkonné, a my si to pak začaly říkat samy… Takže teď jsou v nějakém standby režimu a nechrání nás…“
Jolana zamyšleně hledí z okna kavárny a pozoruje dění. „Hani, víš, co mě napadá v některých chvílích? Že ta superakční žena, že to vůbec nejsem já… Nevím, jak bych to popsala, je to zatím jen takový dojem, kusá informace z podvědomí nebo kdovíodkud. Jo, někdy jo. Někdy mě to baví. Ale jindy chci jet v jiném režimu. Bez tlaku. Bez výkonu. Nedokážu to popsat slovy…“
Hanka znovu přikývne. „Jo, taky to zažívám v posledních několika týdnech… Když jsem v tlaku a presu, snáším to mnohem hůř, než jsem to dokázala dřív. A do toho se v mém životě začínají objevovat chvíle, kdy funguju na nějaké úplně jiné vlně – kdy věci fungují tak nějak samy bez mého úsilí a já v nich doslova pluju – v žádném případě se nehmoždím proti nim… A vidím pak velké změny i ve svém okolí – všichni jsou mnohem pohodovější… Je to nějaká magie, nebo co,“ zasměje se.
„Napadlo tě, že my ženy jsme dost možná nikdy nebyly stvořeny pro výkon, ale pro pohodu?“ zeptá se jí Jolana. „Možná už na to díky tobě přicházím, co se to ve mně děje. Já se pořád moc tlačím do výkonu a do hmatatelných výsledků… Ale ve skutečnosti to uspokojuje jen moji hlavu, ale ne moje srdce. Moje srdce nejede na výkon, ale na dobrý pocit z čehokoli, co dělá. Ať to má hmatatelný výsledek nebo výsledek vůbec není vidět.“
Hance nezbývá než souhlasit. „Mám někdy pocit, že jsme stvořeny k tomu, abychom dělaly právě to nehmatatelno. Vytvářely atmosféru, energii… Byly tou kotvou pro ty naše chlapy, když připlují z rozbouřeného moře plného výzev. Oni nechtějí doma další výzvy, ale pohodu a klid…“
„Jenomže když jedeme naplno v tom našem podnikání, tak pak jsme taky na moři a nezbývají nám síly se uklidnit, než přijdeme domů…,“ doplňuje ji Jolana.
„Takže co nám z toho plyne? Žena nebyla primárně stvořena pro výkon, ale pro vytváření pozitivní energie. A když to neděláme, kus nás chybí. Jo jo, výkon je taky někdy fajn, to zas ne, to by nám to taky chybělo, ale chybí nám rovnováha – a tu teď jdeme hledat, jo?“
A Jolana přikývne a znovu se zadívá ven z okna… Klid a pohoda, koláč a šťáva – to už je taky ono, ne?
ŽIJTE (s) CYKLEM A NA ŽENSKÉ VLNĚ!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář