Proč by se cyklická Sára měla stát povinnou četbou místo Babičky?

rozhlasový rozhovor © 2020 Český rozhlas České Budějovice

Rozhlasový rozhovor Mirky Nezvalové s Danou-Sofií Šlancarovou o její nejnovější knize s názvem Malá velká cyklická dívka Sára. (Natočeno pro Český rozhlas České Budějovice, pořad Dámská jízda, vysíláno 3. prosince 2020.)

Dozvíte se v něm odpovědi například na tyto otázky:

  • Jak se ze ženy, která nenávidí svou menstruaci, stane žena, která ji miluje a ještě o tom všude mluví, i veřejně?
  • Proč se ženy chovají nevyzpytatelně a jestli je v tom nějaký systém?
  • Proč bychom my ženy měly být v menstruační fázi jako medvěd brtník – a jak z toho může zaručeně těžit náš partner i celá rodina?
  • Proč bych chtěla, aby se Sára stala povinnou četbou (místo Babičky)?
  • Jak čtení Sáry posiluje vztahy mezi maminkami a dcerami?
  • Existuje podobná přechodová kniha i pro kluky?
  • Na co všechno si pořizujeme v dospívání „řidičák“?


Chcete se toho o Sáře dozvědět víc?

Stačí kliknout na tento link

a můžete si ji prolistovat…

Malá velká cyklická dívka Sára

 

Když moje dcera začala dospívat, vůbec jsem netušila, jak ji budu seznamovat se vším kolem menstruace i s dalšími klikatostmi dospívání. Když jsem totiž dospívala já, o těchto věcech se skoro nemluvilo, a tak jsem úplně nevěděla, jak na to.

A zrovna tehdy se mi – jako na zavolanou – dostal do ruky rukopis knihy Malá velká cyklická dívka Sára, která se ukázala být přesně tím, co jsem pro sebe i pro svou dceru už dlouho hledala. Řadu večerů jsme si před spaním Sáru společně četly a u toho si povídaly o „holčičích“ věcech. Dcera se nemohla dočkat, až jí zas budu číst další kapitoly. Měla jsem z toho obrovskou radost, že je to tak jiné, než jak jsem to zažívala v dětství já, a byla jsem vděčná, že tohle všechno můžeme jako máma a dcera sdílet.

Jsem nadšená, že doba se posunula a my teď už o ženském těle a o menstruaci můžeme mluvit i psát otevřeně, protože v minulosti to vůbec samozřejmé nebylo. Věřím, že i díky Malé velké cyklické dívce Sáře se my i naše dcery můžeme stát zvídavými objevitelkami tajemných rytmů přírody uvnitř nás, abychom si je zamilovaly, ve svých životech je respektovaly a ctily – a taky si je užívaly!

(Lenka Blažejová, grafička, výtvarnice,
autorka Mojí rudé knížky – hravě a nevážně o menstruaci)

 

🚸 SÁRU CHCI! JDU SI PRO NI! 🚸

 

ŽIJTE (s) CYKLEM I SE SVÝMI DCERAMI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje