Proč se stavím na hlavu (a proč/kdy můžete i vy)

text © 2021 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © archiv Dany-Sofie Šlancarové

Loni před rokem jsem si dala na svůj visionboard obrázek ženy, která dělá stojku na rukou… Říkala jsem si: to by bylo fajn zase něco takového umět, v dětství mě to bavilo – a racionální část mysli promptně dodávala: no ale už je ti, holka, pětačtyřicet a není to kravina…?

Nicméně: co mám na svém pohyblivém visionboardu na počítači, to se mi prostě zhmotňuje, a tak mi jednou takhle před létem zavolala kamarádka Katka, jestli bych nejela na kurz stavění se na hlavu s jedním takovým prima klukem, co se jmenuje Barbína.

Teda tak se to nejmenovalo, ani kurz, ani kluk. Jmenovalo se to Movement Camp a z Barbíny se vyklubal mistr světa ve fitness Michal Barbier – a k přezdívce svádí jen jeho jméno, ale postavu i povahu má úplně jinou;-)

Michal Barbier

A protože Miško sliboval, že to bude i pro začátečníky a že tam bude i parkour, vytáhla jsem tam loni v srpnu i svého 15letého syna. Ty tři dny v Dolnom Kubíne nemaly chybu:

 • Byla tam super parta super lidí, kteří milují pohyb – od pokročilejších po dávné pradávné začátečníky, jako jsem byla já.
 • Byla jsem tam nejstarší (ale ne v mém věku jediná), a přesto jsem v některých disciplínách patřila mezi nejlepší, což velmi hladilo mé ego. 😆😆😆
 • Neměla jsem žádný problém cokoli zvládnout.
 • Ačkoliv jsem si myslela, že některé akrobatické prvky neudělám (protože na ně nemám zatím správně naposilované určité tělesné a svalové partie, nebo jsou příliš odvážné jako stojka nebo hvězda hlavou ke zdi), Miško nás provedl takovými přípravnými cviky, že to pak byla brnkačka a už po hodině tréninku jsem se sama dokázala dostat do stojky na hlavě (jo, na té fotce uprostřed jsem já).
Movement Camp  Movement Camp  Movement Camp
 • Měli jsme tam skvělou ajurvédskou kuchařku Zuzku, jejíž vegetariánskou a bezlepkovou kuchyni všichni doslova žrali, včetně masoproteinových svalovců ;-)
 • Trénink byl tak dobře přizpůsoben, že naše těla si libovala a posouvala se dál a dál, k dalším a dalším nečekaným výkonům a dovednostem. Nestavěli jsme se jenom na hlavu (handbalancing), ale Miško nám vysvětlil, jak důležitá je flexibilita (schopnost využívat celý rozsah pohybu), takže jsme se naučili i super strečinková a mobilizační cvičení, která se hodí i těm z nás, co většinu dne tráví u kompu; posilovali jsme v Kubíně na super workoutovom ihrisku (kalistenika, street workout) a taky došlo i na parkour, z čehož měl radost zejména můj syn, protože tam zase exceloval on.
Movement Camp  Movement Camp

Po návratu to ale neskončilo. Naopak. To stavění se na hlavu mi začalo ještě víc vrtat v hlavě. Je jasné, že po třech dnech jsem si odnesla jen nějaké základy a chtěla jsem víc. Dávalo mi to vnitřní smysl (ačkoli si moje okolí myslelo, že jsem ve svém věku padlá na hlavu), ale zatím jsem netušila, co všechno mi to může přinést.

A tak jsme se s Miškem domluvili na osobních trénincích, a protože zrovna přišla druhá vlna korony, tak jsme trénovali přes internet. Nikdy, nikdy, nikdy bych neuvěřila, kdyby mi to někdo ještě před rokem vyprávěl, že budu schopna vypilovat stojku na hlavě online, včetně toho, že se z ní odvážím spustit do kotoulu nebo do mostu. (Ano, v pětačtyřiceti to u spousty lidí nejsou ani tak limity těla, jako limity hlavy: pomóóc, já se bojím!)

Miško mě tak dokonale prováděl přípravnými cviky a tak mě podporoval, že najednou jsem prostě byla tam, překonala jsem svoje strachy a zábrany a udělala to, jednou, podruhé, posté…

Nicméně nešlo jen o stavění se na hlavu nebo na ruce. Cvičení s Michalem mě vedlo k mnoha uvědoměním na různých úrovních:

 • Díky tomu a díky němu jsem začala překonávat strachy a zábrany i v jiných oblastech svého života.
 • Díky tomu, že jsem pravidelně každý den trávila nějaký čas hlavou dolů, začala jsem spoustu věcí vidět z jiné perspektivy, a to i ve svém podnikání, a najednou jsem měla sílu, chuť a odhodlání je začít měnit.
 • Ověřila jsem si, že když chci, můžu být víc fit, než jsem byla ve svých dvaceti letech.

 • Objevila jsem, že i tento druh cvičení lze lehce zakomponovat i do mého časově náročného dne, týdne a měsíce…
 • Ačkoli jsem předtím zkoušela různá cvičení, aby mě nebolela zápěstí, za krkem a trapézy, nic moc nezabíralo. Jakmile jsem začala dělat stojky a poctivě dělat kloubové rozcvičky a pár přípravných posilovacích cviků, veškeré mé dlouholeté problémy zmizely, samy od sebe. Důkaz vám podá moje masérka, která o mě pečuje už leta a teď si stěžuje, že nemá co dělat;-)
 • Síla, odhodlání, vytrvalost a pružnost se neprojevila jen na mém těle, ale i na mém duchu – cítím se mnohem lépe, uvolněněji, pohodověji, šťastněji, klidněji…

No a abych vás už dál nenapínala: Měli jsme to s Michalem naplánováno už na leden tohoto roku, ale člověk míní a korona mění, takže termín je

8.–11. října 2021.

– Kurz bude 4denní.

– Bude v nádherném prostředí hotelu Maralák na úpatí Beskyd (kousek od Kopřivnice, Frenštátu, Frýdlantu i Ostravy).

– Budeme se od základu věnovat handbalancingu a akrobatickým prvkům (jako je stojka na hlavě, stojka na rukou nebo most apod.), budeme přiměřeně posilovat s vlastním tělem (tomu se říká kalistenika), zlepšovat flexibilitu našich těl skrze strečink a mobilizační cvičení (schopnost využívat plný rozsah pohybu) a taky se možná dostaneme i k parkourovým prvkům.

– Tréninky budou 2–3x denně, nicméně prostor bude i na vycházky, povídání a odpočinek a těšit se můžete rovněž na vyhlášenou kuchyni hotelu Maralák!

Kurz zvládnou i začátečníci ve všech technikách, a stejně tak je vhodný i pro pokročilé, kteří od Michala získají řadu skvělých rad i praktických postupů, jak posunout své dovednosti na zcela nový level.

Víc se o kurzu i o Michalovi dozvíte na této stránce.

Michal Barbier: Movement Camp Dolný Kubín 2020

(Takhle nám loni Miško ukazoval, jak umí lítat a jak se to můžeme naučit i my;-))) Mrkněte se na to na videu!)

 

A pozor, pokud máte zájem si s námi zacvičit, naučit se něco nového a posunout své hranice, hlaste se mi obratem na sofi@dana-sofie.cz, protože míst je celkově jen 15 a rychle mizí!

 

🤸 Jdu to prozkoumat!!🤸

 

Jo a jestli se vám to líbí, ale úplně se na to necítíte, pusťte si aspoň Miškovo video, jak správně sedět;-)

 
 

Movement-camp-Michal-Barbier-a-Dana-Sofie-Slancarova
 
Na cvičenou s vámi
se už brzy velmi těší

Dana-Sofi a Michal Barbier

 
 
 
 
 

🤸 Jdu se rovnou přihlásit!!🤸

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A CVIČTE!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje