Proč nás z počítače bolí oči víc než z knížky?

text © 2020 Hana Vynohradnyková / foto © pixabay a archiv Hany Vynohradnykové

Možná vám to bude povědomé… Začtete se do knížky a vynoříte se z příběhu po docela dlouhé době, oči jsou v pohodě, ale na počítači už po relativně krátké době oči začínají pálit, řezat, až bolet……

Proč nás bolí oči víc z počítače než z knihy?

Vysvětlení je samozřejmě víc, ale jedno z nich je docela jednoduché. Při čtení z obrazovky počítače totiž vzniká takzvaný skrytý stres, nebo námaha, chcete-li. U knížky je to jinak.

Písmena v knížce jsou tištěná a jejich tvar je ohraničený a jasně daný. Pro naše oči a mozek je to jednoznačná a jednoduchá informace.

Na obrazovce se nám také zdají písmena a obrázky ostře ohraničené a jasné, ale není tomu tak. Vše se skládá z pixelů, malinkatých bodů skládaných v mřížce na obrazovce (mrkněte na obrázek), které navíc blikají.


Pixel (zkrácení anglických slov picture element, obrazový prvek; zkráceně px, někdy též pel) je nejmenší (bezrozměrná) jednotka digitální rastrové (bitmapové) grafiky. Představuje jeden svítící bod na monitoru, resp. jeden bod obrázku, charakterizovaný jasem a barvou.
Zdroj: Wikipedie, článek Pixel


Naše oči neustále přeostřují, jakoby se nemohly mezi body rozhodnout, a to je velmi namáhá a unavuje, mozek se to snaží všechno sledovat. Vše probíhá na podvědomé úrovni. Následují známé nepříjemné pocity v očích, které mohou postupně přecházet v pálení, řezání, až zmíněnou bolest. Prostě jsme z toho nakonec unavení celí…

To všechno může mít vliv na další rozvoj krátkozrakosti, dalekozrakosti i dalších potíží s očima.

Co z toho pro nás vyplývá? Že při práci s jakoukoliv obrazovkou (mobil, tablet, čtečka, počítač, ale i televize…) je zapotřebí dělat si často přestávky (a pak že ty reklamy k ničemu nejsou 😉 ). Důležité je hlídat si mrkání, protože to zabraňuje vysychání očí. To platí i pro knížku, kdy se zabereme do děje a zapomeneme na okolní svět.

Je třeba dát očím čas si odpočinout.

Udělá jim dobře, když se podíváte z okna do dálky (to se oči nejvíc uvolní), zkusíte chvíli přeostřovat na blízko (do dlaně) a do dálky do různých směrů aniž byste otáčeli hlavou (procvičíte akomodaci čočky a okohybné svaly). Proti únavě očí skvěle účinkuje palming.

Pomůže nám protáhnout si tělo, protože u počítače i knížky býváme pěkně zatuhlí, prospějeme nejen krční páteři. Napětí svalů v těle se odráží napětím svalů v očích a naopak. Když se rozhýbeme, budeme se pak cítit svěžejší a lépe se budeme soustředit.

Další tipy si můžete přečíst v mém e-booku zdarma Oči a počítač. Nebo přijeďte na kurz na oči nebo individuální konzultaci, kde se všechno hned naučíte a dozvíte se spoustu dalších souvislostí.


Hana Vynohradnyková

Hana Vynohradnyková

Jmenuji se Hana Vynohradnyková a kurzy na obnovu zraku vedu od roku 2012, později následovaly kurzy péče o páteř a pohybový aparát.

S radostí sleduji, jak se mnoha lidem oči zlepšují a opět vidí to, co už bez brýlí nedokázali. Stav očí se odvíjí také od stavu celého těla, hlavně páteře. Proto jsem se zaměřila taky na tuto oblast. Už na kurzech vidím, jak se pohybové možnosti klientů zlepšují a lépe se cítí.

Mnozí z nich brýle odkládají. Někteří úplně, jiní je používají jen občas nebo sníží dioptrie. Mizí potíže s očima jako je slzení, bolest, pálení, únava, světloplachost, snižuje se krátkozrakost i dalekozrakost, harmonizuje se nitrooční tlak. Vidění je plastičtější, barevnější, rozšíří se vnímání detailů. Někdo udělá větší pokrok, někdo menší, je to individuální, ale každý vnímá změnu. Jsou i zlepšení v těžších a složitějších případech. A to i po relativně krátké době, kdy se očím aktivně věnují.

Vím, že zhoršené vidění není konečná. Vím, že to jde napravit. Když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Více o kurzech se dozvíte na www.cviceninaoci.cz.


 

ŽIJTE (s) CYKLEM A PEČUJTE O SVÉ OČI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje