Proč by se muži měli naučit plakat

video © 2019 Dana-Sofie Šlancarová a Ivan a Janka Gardianovi / foto © 2019 Dana-Sofie Šlancarová a archiv Ivana a Janky

Asi to znáte. Ona je nejspíš zase premenstruační – a pláče. A vy se jako muž cítíte vinen, i když jste nic neudělal.

  • Proč ženy pláčou?
  • A proč se muži cítí vinni za jejich pláč?
  • A proč se cítí tak nekomfortně, když ženy pláčou?
  • Měli by se i muži naučit plakat?
  • Znamená něco jiného pláč pro ženu a něco jiného pro muže?
  • A jak se v tom oba můžou potkat tak, aby dosáhli ve svém vztahu ještě větší harmonie?

O tom všem pojednává jedinečný a velmi instruktážní rozhovor Dany-Sofie Šlancarové s cyklickými lektory Ivanem a Jankou Gardianovými.

Určeno pro ženy i muže!

 

 
 
Ivan Gardian

Ivan Gardian o sobě říká:

V roce 2013 jsem začal mít vážné zdravotní problémy se zády a s trávením, které mě velmi omezovaly v práci i v životě, ale lékařská vyšetření tvrdila, že jsem naprosto zdravý!

Lékař mi tedy doporučil zajít za psychologem a psychiatrem a brát léky, což ale neřešilo příčinu problému. V tu chvíli zasáhla moje drahá žena Janka a já jsem díky ní začal číst knihy a navštěvovat semináře osobního rozvoje.

Obrat v mém zdravotním stavu přišel s objevením terapie Cesta od Brandon Bays, při níž mi došlo, že všechny moje problémy jsou psychosomatické! Sám jsem si naložil na svá záda břemeno tolika starostí, zodpovědnosti a stresu, které jsem nedokázal unést – a odtud pak pramenily bolesti zad. A spousta věcí mě v životě štvala a já je nedokázal strávit – a odtud problémy s trávením.

Uzdravil jsem se, ale dál jsem hledal. Sám sebe. Sebe jako muže. Jaká je moje úloha jako muže? Nedokázal jsem přesně definovat, co to vlastně znamená být mužem… Toto hledání mě velmi záhy dovedlo na setkávání na mužském kruhu v Nitře.

Ale protože to bylo z Trenčína, kde bydlím, do Nitry docela daleko, začal jsem sám organizovat mužské kruhy u nás v Trenčíně. A pak to šlo dál: v roce 2019 jsem absolvoval výcvik Mužská síla, kde jsem potkal řadu mužů, kteří mi otevřeli oči, a dnes se na spoustu věcí dívám jinak.

A přes mužský kruh jsem se paradoxně dostal i k tématu cykličnosti: v jeho rámci jsme měli dvě přednášky na toto téma, jednu z pohledu muže a druhou z pohledu ženy. Velmi mě to nadchlo a začali jsme se o to s Jankou zajímat víc – až se stalo, že jsme nyní oba ve výcviku na certifikované lektory Cyklické ženy®.

Ivan a Janka Gardianovi

S Jankou jsme partneři už více než 20 let a máme dvě dcery. Za tu dobu jsme pochopitelně prošli mnohými krizemi a zažili spoustu hádek. Ale pro nás pro oba je náš vztah velmi důležitý, a tak jsme vždycky hledali cestu ven. A u toho jsme objevili, že právě téma ženského cyklu je jednou z takových cest k větší partnerské harmonii.

Protože ženský cyklus není jen samotná menstruace, jeden týden v měsíci – jak si mnozí myslí. Hormony se mění průběžně v průběhu měsíce, a tak se i ženské nálady mění celý měsíc. A když v těchto proměnách mají samy ženy chaos, jak se v tom pak mají vyznat muži?!

A to je právě ten důvod, proč jsem se jako muž začal věnovat ženské cykličnosti! Protože mně toto poznání velmi ulehčilo život. A teď se snažím najít, jak je možné propojit ženský i mužský pohled na cykličnost, obě tyto polarity, protože partnerství je společný vztah muže a ženy – a proto jsme i oba s Jankou vstoupili do výcviku certifikovaných cyklických lektorů – navzájem si v tom pomáhat a vysvětlovat si pohled muže a ženy a společně naše poznatky a zkušenosti posouvat dále – a pomáhat tak i druhým!

 
Janka Gardianová

Janka Gardianová o sobě říká: Když jsem pomáhala svému muži Ivanovi dostat se ze závažné nemoci (jak o ní píše výše), musela jsem se samozřejmě i já nějak začít zaobírat osobním seberozvojem. Situace tehdy nebyla jednoduchá a čtení knih a nejrůznější semináře mi přinášely úlevu a naději, že je možné tento stav řešit a vyřešit.

Poprvé jsem slyšela přednášku o cykličnosti od Dany-Sofie v roce 2016. Její slova mě nadchla zejména proto, že můj cyklus byl velmi nepravidelný, někdy trval i víc než 50 dní. Moc se mi líbilo, co říkala, ale myslela jsem si, že je to jen pro ženy, které mají pravidelný cyklus – a mne se tyto principy netýkají. Po nějaké době jsem ovšem přišla na příčinu svého nepravidelného cyklu (souviselo to s nepřijetím menstruace v době dospívání) a už jen toto uvědomění způsobilo, že se mi cyklus upravil.

Od té doby jsem se začala víc zajímat o cykličnost, všímala jsem si, jak se mění moje emoce, moje tělo, moje energie nebo třeba i způsob komunikace s lidmi během jednotlivých dní mého cyklu, a s úžasem jsem pozorovala, jak se tyto projevy opakují další měsíc během stejných dní. Fascinovalo mne, jak jsme jako ženy proměnlivé a zároveň jaká velká síla tkví v této proměnlivosti! Myslím, že skutečná ženská síla spočívá právě v tom, že žena zná své fáze a dokáže je využívat ve svůj prospěch.

Jsem žena a máma dvou krásných dcer. Postupně procházím cestou od původně výkonnostně a lineárně nastavené ženy, která musela mít všechno pod kontrolou, směrem k většímu uvolnění a plynutí. Velmi mi přitom pomáhá právě pochopení ženské cykličnosti. A navíc od té doby, co se o cykličnost začal zajímat i můj muž, začali jsme si i my dva vzájemně lépe chápat, víc se podporovat a míň se hádáme! A jestliže nám tyto informace a znalosti pomáhají zlepšit naše partnerství, věřím, že by mohly pomoci i jiným ženám a mužům začít vzájemně chápat tolik rozdílný mužský a ženský svět.

 

ŽIJTE HARMONICKY (s) CYKLEM I V PARTNERSTVÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje