Patrik Balint / foto © archiv Patrika Balinta a pixabay.com
Věděli jste, že žena se každou menstruací připravuje na porod, ale také na orgasmus?
Do prvního porodu žena zažije v průměru na 100 menstruací. Tento proces fyziologické očisty a přípravy nového cyklu je hormonálně, tělesně i jinak zcela shodný s procesem porodu. Dalo by se říci, že žena během menstruace zažívá porod, jen v jeho jemnější podobě. A proto když se žena dokáže vyrovnat se všemi pocity, tlaky i bolestmi, které prožívá během menstruace, pomáhá jí to se připravit na samotný porod. Příroda to zařídila tak, aby ženy nemusely při porodu trpět, pokud využijí možností se učit, které se jim každý měsíc nabízejí. Tím rovněž staví svou menstruaci na její přirozené místo.
Nicméně současná společnost ani okolí neposkytují ženám příliš mnoho možností, aby si tuto přípravu mohly náležitě užívat. Menstruující žena nemá pro prožitek menstruace ani ve svém zaměstnání, natož obecně ve společnosti a často ani doma adekvátní prostor – pokud tedy menstruační projevy nepřesáhnou hranici, kdy žena už doopravdy nemůže ani chodit.
Málo se také ovšem ví, že menstruací se ženy rovněž připravují na orgasmus, protože jedním z hlavních hormonů vylučovaných při menstruaci, orgasmu a porodu je oxytocin. A právě proto je velmi důležitá první menstruace (zvaná menarche), při níž se žena (dívka) s oxytocinem a pocity stahování dělohy setkává poprvé.
V naší společnosti se však bohužel mladé dívky na čas první menstruace nijak psychicky nepřipravují… Když tento čas přijde, tak je jejich nejbližší osoba, kterou bývá většinou maminka, odbude jednou dvěma větami, nebo je vyslechne, ale skončí to u strohých rad, jak používat menstruační hygienické pomůcky a nic víc o významu nebo důležitosti menstruace.
Pokud by ženy dokázaly během menstruace prožívat přirozený porod a objevit v ní své skutečné a přirozené ženství a také její očistnou sílu, mohly se dožívat až dvakrát tak vysokého věku jako muži! Statisticky je to však jen pár let, protože ženy se svou menstruací nejsou spojené a jejich život je plný stresu.
A víte, že během menstruačního cyklu se v ženě domlouvají dva principy? Během menstruačního cyklu se totiž vylučují dva důležité hormony: progesteron a estrogen. Progesteron jako žensko-ženský hormon a estrogen jako mužsko-ženský hormon. Toto označení získaly tyto hormony díky svému působení na ženské tělo a psychiku. Pod vlivem progesteronu je žena jemnější, citlivější a víc u sebe, zatímco estrogen jí dodává sílu, pevnost a nutí ji vyjít ven z ulity.
Polovinu menstruačního cyklu vládne estrogen a druhou polovinu progesteron – a dvakrát během cyklu se tyto dva hormony ve svém působení setkají. Poprvé je to při ovulaci, kde se setkají ve svém působení, a podruhé je to před menstruací, kde se setkávají v bodě svého „kolapsu“. Při ovulaci se proto potřebuje dohodnout citlivost a uzavřenost se silou a otevřeností, aby žena našla toho správného otce pro své dítě, a před menstruací se žena vyrovnává s tím, že ji opouští její síla a schopnosti a ona je tak trochu nucena do klidu, do stažení se do sebe a do sebepoznání.
Ke konci menstruace a po ní až do doby ovulace vládne mužsko-ženský hormon estrogen, který dává ženě možnost se realizovat. V tomto období udělá žená nejvíc práce, cítí se sama se sebou spokojená – a dokonce i přijímaná v našem mužském světě, protože se mu v této době nejvíc přibližuje.
Po ovulaci přebírá žezlo progesteron a žena se stává více citlivou, víc se stahuje do sebe, cítí se jemnější a ženská a potřebuje něhu, pohlazení, pochopení a přijetí ve své roli ženy. Problém je v tom, že mužský svět v sobě nemá obsažen cyklus a cyklické vnímání světa a dění. Muži jdou přímočaře za svým cílem na rozdíl od žen, které svůj cíl hledají v souladu s výkyvy svého cyklu.
Menstruace a společnost:
- O menstruaci se v naší společnosti nemluví – je to stále považováno za faux pas.
- Menstruace není obdobím u ženy, které by bylo respektováno.
- Při první menstruaci (menarche) je dospívající dívka často sama a nemá podporu, ani informace o nastávajících změnách od svých nejbližších.
- Menstruace je považovaná za nutné zlo.
- To, jak je menstruace prezentována v médiích (a hlavně v reklamách), je extrémní – tak tenké vložky, které ani nejsou vidět, krev, která je modrá, usmívající se ženy, které poskakují, nejčastěji v nějakém davu nebo při sportu.
- Hledají se možnosti, jak se ženy mají menstruaci vyhnout, místo hledání možností, jak by se do ní mohly ponořit a jak by ji mohly prožívat ji jako přirozenou součást svého života, která není doprovázena jakýmikoli problémy.
- V práci není zohledňován menstruační cyklus ženy nebo její pocity, ale výkon je nutný po celou dobu cyklu.
Menstruace a žena:
- Ženy možná nevědí, že během menstruace se čití od různých látek, které by jim mohly později způsobovat problémy.
- Ženy možná nevědí, že během menstruace mohou prožívat něco jako miniorgasmy.
- Ženy možná nevědí, že během menstruace připravují na porod.
- Ženy možná nevědí, že během menstruace mají problémy hlavně proto, že se věnují všem jiným věcem, jen ne sobě.
- Ženy možná nevědí, že mohou o své menstruaci mluvit hlavně s muži, a tak jim umožní pochopit, že ženské změny nálad jsou přirozené a podstatné.
(Článek byl převzat z blogu Patrika Balinta.)
Patrik Balint je regresní terapeut, terapeut TOP a kouč. Vystudoval softwarové inženýrství na ČVUT v Praze a STU Bratislavě. Od roku 1998 se věnuje regresní terapii (začínal pod vedením Andreje Dragomireckého) a vede semináře a kurzy na toto téma na Slovensku, v Čechách i v zahraničí. Dále se věnuje terapii orientované na přítomnost (TOP), která je nekauzální terapií a vychází z dlouholeté praxe regresní terapie.
Koučuje ve firmách, ale specializuje se rovněž na psychickou přípravu na porod a mateřství. Žije v Jílovém u Prahy.
Více o Patrikovi na: analyzuje.sk / predporodnapriprava.sk / patrikbalint.blogspot.sk
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář