text © 2018 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com
Jestli patříte mezi ženy, kterým se za jejich zády přezdívá „pořádková fašistka“, pak je tento článek právě pro vás. Přinese vám pár logických a dost možná nečekaných argumentů, proč jsou úklid a čistota opravdu fajn – a hlavně proč je pro vás proces uklízení tak důležitý!
Znám řadu žen – a přiznám se bez mučení, i já patřím mezi ně – které milují uklízet. Okolí takových žen někdy komentuje jejich potřebu pořádku slovy, že vesmír přece přirozeně směřuje od pořádku k chaosu a entropii, tak proč se zabývat nějakým úklidem, existuje však několik racionálních důvodů, proč je fajn nechat ženu uklízet a užívat si poté plody její uklízecí potřeby a vášně.
1. Mnoho žen při úklidu relaxuje a dost možná i medituje. Uklízení je pro ně činností, při které se zklidní, vypnou a přestanou jim běžet ty mozkové závity, které jinak žhavily celý den a už jsou z toho celé unavené a štěkají pak na své okolí.
Pokud tedy vaše žena (partnerka, máma, sestra, kolegyně…) miluje uklízet, je nejlepší se jí do toho neplést a nechat ji, ať se této činnosti věnuje zcela dle svých potřeb a dle své libosti, kdykoli a jakkoli, prostě jako koníčku, jako zábavnému a užitečnému hobby.
Odměnou vám pak bude pohodovější a odpočatější žena.
2. Jak venku, tak uvnitř: S předchozím bodem souvisí jeden neviditelný fakt. Pokud žena uklízí, pak neuklízí pouze věci viditelné na povrchu, ale zároveň s tím uspořádává i své vnitřní nastavení. Mnoho žen spontánně uklízí nejvíc v premenstruační fázi, kdy si potřebují nejvíc ze všech měsíčních fází srovnat myšlenky – anebo ve chvílích, kdy potřebují započít nějakou kreativní činnost.
Dovolí-li si žena uklízet s tímto záměrem vnitřního myšlenkového úklidu, pak se také cítí výrazně lépe, pohodověji, odpočinutěji – a pro svou tvůrčí činnost má zároveň hezky srovnané i nápady v hlavě a může se do ní ihned poté se zdarem pustit.
Zde ještě dodávám, že prokrastinace úklidem může ve skutečnosti být – není-li přeháněna – velmi produktivní metodou, jak toho zvládnout víc, efektivněji, rychleji a lépe.
3. Uklízíme i neviditelné. (Pro skeptiky k tomuto bodu zmiňuji, že elektřinu taky pouhým okem nevidíme, a přesto ji denně používáme.) Kdykoli začneme v bytě přesouvat věci, zajíždět smetákem nebo vysavačem pod postel a pod skříně, anebo utírat prach, neděje se pouze to, že likvidujeme viditelnou špínu. Tato činnost aktivuje i okem neviditelnou energii v daných místech a pomáhá, aby v daném prostoru nebylo žádné místo, kde energie stagnuje. Stagnující energie je něco jako stojatá voda – zapáchá a množí se v ní věci, které rozhodně nechcete mít doma…
Na neviditelné energetické úrovni tedy opět z úklidu těží i rodina, protože energie v prostoru volně proudí a jsou harmonické.
Mnoho žen možná nedokáže slovně popsat, co jim přináší ohánět se vysavačem, smetákem, mopem nebo prachovkou či likvidovat stagnující energii tříděním nepotřebného v hlubinách skříní, ale když se jich zeptáte na jejich výsledný pocit, velmi dobře vnímají, že díky úklidu se změnila i energie jejich domova, dané místnosti nebo jiného prostoru, do jehož úklidu se pustily.
4. V dnešní uspěchané době míváme tendenci vnímat domov jenom jako prostor, kde se po únavném dni v práci navečeříme, mrkneme na telku, hópneme do betle a ráno po snídani zase do fachy. Ve skutečnosti je to ale prostor, který nás energeticky ovlivňuje a podle feng shui je dokonce jakýmsi obrovským visionboardem, který nám pomáhá (nebo naopak nepomáhá) zhmotňovat naše sny.
Proto ve chvíli, kdy svému domovu věnujeme úklidem naši energii, mnohonásobně se nám to vrátí. (Pokud se chcete k tomuto tématu dozvědět víc, mrkněte na tento skvělý webinář s Blankou Vun Kannon.)
5. Bod pátý navazuje na bod třetí: Já sama jsem si u sebe všimla, že ráda uklízím hloubkové kusy skříní a šuplíků ve chvíli, kdy dorazím z nějakých cest a potřebuju, aby se moje energie znovunastavily na prostor domova. Miluju cestování, miluju poznávat nové věci a potkávat nové lidi, miluju se dozvídat nové informace, ale tohle všechno pak musí zapadnout do toho, co už jsem, co je můj vnitřní i vnější domov – a v tom mi pomůže právě úklid.
Žena se úklidem ladí na prostor domova, harmonizuje se s ním – a tím si také třídí myšlenky a uspořádává a začleňuje nové věci a podněty do svého stávajícího vnitřního světa.
6. Úklid představuje přirozený pohyb a zahrnuje posilování řady svalů příjemným a snesitelným způsobem. V dnešní moderní době, kdy je náš pohyb víc a víc omezen na sezení za počítačem a běhají nám toliko prsty po klávesnici, je naše tělo vděčné za každý kousek pohybu.
Samozřejmě, můžeme jít do posilovny nebo na kolo nebo si zaběhat, ale tam nás můžou přepadnout myšlenky, že je to těžké, proč to vlastně děláme, že je to nuda, že to nemá žádný viditelný výsledek a že toho už bylo dost, zatímco při úklidu se přirozeně pohroužíme do procesu samotného, takže nás vůbec nenapadne, že právě provádíme zcela nemožný a náročný akrobatický výkon, když se snažíme umýt nejhornější okno, na které nedosáhneme ani ze židle… (Namáhavost takové činnosti poznáme až další den, když se ozvou namožené svaly.)
Navíc: většinou jasně vidíme výsledky své práce, což je důležité i pro náš vnitřní dobrý pocit, zejména v současné době, kdy je více a více činností pouze virtuálních, neviditelných, nehmatatelných.
Existují také výzkumy, které ukazují, že když se ženám zaměstnaným jako pokojské řeklo, že úklidem hotelových pokojů spálí pěknou řádku kalorií, mnoho z nich vzápětí přirozeně zhublo. Máme tendenci nepřemýšlet o úklidu jako o fyzicky vydatné činnosti, ale věřte tomu, že to fyzicky náročná, ač přirozená aktivita rozhodně je.
Jak je zřejmé z předchozích bodů, úklid může být prospěšný na mnoha frontách: Pro naši hlavu. Pro naše tělo. Pro naši duši. Pro naši tvorbu. Pro naši práci jako celek. Pro naši rodinu a naše blízké. Pro zhmotňování našich snů. Pro naše zdraví. Pro naše harmonické vztahy…
Takže – až vás (nebo vaši ženu) zase popadne uklízecí nálada, dejte jí rozhodně zelenou!
ŽIJTE (s) CYKLEM A UŽÍVEJTE SI UKLÍZENÍ ;-)
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář