Miranda Gray: V kreativní fázi je vaše mysl jako aportující štěně, využijte toho!

text © 2009 Miranda Gray, převzato z knihy Cyklická žena / foto © pixabay.com

Kreativní fáze a přednosti neposedné „štěněčí“ mysli

Miranda Gray: V kreativní fázi je vaše mysl jako aportující štěně, využijte toho!

Kreativní fáze se nenazývá „kreativní“ jen tak pro nic za nic. Naše podvědomí má velmi silnou schopnost představovat si a dedukovat, umí vytvářet realitu. Můžeme ho požádat, aby nám na základě jediné myšlenky či nápadu ukázalo pravděpodobnou budoucnost nebo aby vymyslelo a vytvořilo různé cesty, jimiž bychom mohli dosáhnout nějakého cíle nebo vyřešit určitý problém.

O Albertu Einsteinovi se říká, že mu odpovědi na otázky, které právě řešil, přicházely během spánku ve snech. Kreativní fáze nám nabízí dokonalou příležitost mít aktivní přístup ke stejnému stavu mysli i během dne a využívat ho k řešení všech svých problémů. Není to úplně geniální a nesmírně užitečná schopnost?

Během kreativní fáze máme bezprostřední přístup k informacím, které jsou zpracovávány mimo naše vědomé vnímání. Znamená to, že nám jsou dostupné informace uložené v našem podvědomí a my jsme díky tomu schopny s větší pravděpodobností zažívat kreativní skoky, vhledy a náhlé posuny ve vnímání.

Podvědomí můžeme přirovnat k malému nadšenému štěněti, které je ochotné udělat cokoliv, jen aby nás potěšilo. Když hodíte štěněti míček, poběží za ním a přinese ho zpět a spolu s ním řadu dalších míčků, které najde po cestě. Zkuste mu hodit jeden klacík a za chvíli jich u svých nohou budete mít celou hromádku!

Naše podvědomí je jako neposedné štěně,
které udělá vše, jen aby nás potěšilo.

A tomuto štěněti se můžeme naučit zadávat velmi praktické úkoly. Můžeme ho například nechat záměrně odběhnout konkrétním směrem a zadat mu, co má přinést nazpět. Jinak řečeno: do svého podvědomí můžeme vkládat myšlenky na věci, které bychom chtěly posunout dál. Můžeme myslet na projekt, který potřebuje novou inspiraci nebo vhled. Můžeme hledat porozumění pro nový koncept či vztah a chtít ho podrobněji prozkoumat. Nebo si prostě můžeme jen přát dostat nějaký konkrétní skvělý nápad!

Když jsem ještě pracovala jako ilustrátorka, požádal mě jeden nakladatel, abych do přírodopisné knihy pro děti nakreslila různé druhy hmyzu, který žije na cihlových zdech. Nevím jak vy, ale já si obvykle moc zdiva nevšímám, takže jsem řekla své štěněčí mysli: „Běž a přines mi nějaké cihlové zdi.“ A než jsem se pustila do práce na ilustracích, kamkoliv jsem šla, vždycky jsem si všimla nějakých cihel – jejich barvy, struktury a velikosti, druhu malty mezi nimi nebo rostlin, které se po nich pnuly. Moje štěněčí mysl mi přinášela přesně ty informace, o něž jsem požádala. Cihlových zdí jsem si ovšem všímala ještě dva dny potom, co jsem kresby odeslala nakladateli, protože jsem štěněti zapomněla říct, aby toho už nechalo!

Tato schopnost vyhledat a přinést, kterou naše štěněčí mysl disponuje, nám umožňuje neuvěřitelně efektivně dosahovat vhledů a jasného porozumění nebo přicházet s originálními řešeními a nápaditými myšlenkami. Naše štěněčí mysl umí:

  • hrabat se ve všech našich podvědomých informacích;
  • nalézat spojitosti, které jsme nedokázaly vědomě pojmenovat;
  • vyčmuchat kosti – tedy neřešit detaily a najít zákonitosti, jimiž se věci řídí;
  • upozorňovat na důležité informace, příležitosti a shody náhod, které se nám neustále dějí.

Jak můžeme dovedností tohoto štěněte využít? Žádný speciální způsob, jak tuto schopnost aktivovat, neexistuje – je třeba pouze zaměřit svou pozornost na informace či řešení, která bychom rády nalezly, nebo na situace a výsledky, jichž bychom chtěly dosáhnout.

Zaměřit svou pozornost přitom neznamená si s tím lámat hlavu, ale spíš to pojmout jako určitý druh bdělého snění, při němž jsme si vědomy, že nám budou přicházet nápady a řešení a že budeme zažívat shody náhod a synchronicity. Odpovědi na své otázky ovšem nečekejte hned – štěněti chvíli trvá, než něco vyčenichá! Použijeme-li přirovnání ze světa počítačů, můžete si představit přesýpací hodiny, které se na vaší obrazovce objevují ve chvíli, kdy počítač zpracovává data.

Odpovědi, řešení, nový náhled na věc – to všechno může přijít kdykoliv a kdekoliv, a proto s sebou vždycky noste zápisník a tužku, abyste si to mohly poznamenat. Jakmile nám štěně něco položí k nohám, nemáme na poznámky mnoho času, protože pejsek může okamžitě odběhnout za něčím novým a nápad nebo slova či obrazy, kterými bychom ho dokázaly efektivně vyjádřit, mohou stejně rychle zase zmizet, zejména blíži-li se konec kreativní fáze.

V zaměstnání většinou bohužel klid, který bychom mohly věnovat tvořivému přemýšlení, moc nemáme. Přestože patří kreativní fáze mezi období, kdy jsme my ženy nejvíc tvořivé, zůstává tento zdroj v businessu opomíjen a nevyužíván. Dokud nám firmy nevyhradí čas pro kreativní uvažování, musíme využívat všech chvilek, které se nám nabízejí, jako je třeba cesta na oběd nebo pět minut na toaletě, abychom do podvědomí zasévaly semínka a posílaly svou štěněčí mysl do terénu. Nepromarněte tuto drahocennou fázi a inspiraci, kterou vám přináší!


Objevte více o silných stránkách svých fází
v knize Mirandy Gray Cyklická žena!

dnes už kultovní kniha Cyklická žena Mirandy Gray

Jdu si Cyklickou ženu prolistovat!

 

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A VYUŽÍVEJTE NAPLNO SVÉ KREATIVNÍ FÁZE!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje