text © 2019 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com a archiv Cyklické ženy®
Sedím u počítače a zuřivě do něj mžourám…
Ptáte se, jak můžu zuřivě mžourat? Jednoduše. Jsou tři ráno a můj klient za pár hodin později očekává ve svém e-mailu překlad textu, který mi zadal. A já ho nemám. Jsem unavená a už na to ani nevidím. A su nasraná, sama na sebe, že ten překlad nemám, a proto zuřivá. Takže zuřivě mžourám.
Jak je to možné? Jak je to možné, že ten minulý překlad mi šel tak hladce, i když byl náročnější, i když byl delší, i když jsem na něj měla míň času? Nějak se mi líp soustředilo nebo co. Prostě jsem sedla a jela… Ničím jsem se nenechala vyrušit. Měla jsem ten správný drajv a správný fokus.
Ale tentokrát – no jo, je to pravda. Odkládala jsem to na poslední chvíli. Nechtělo se mi u toho sedět. Pořád jsem měla potřebu někam odbíhat.
Musím si to přiznat. Jsem nedisciplinovaná. A jsem neschopná… A to mám teď za to, že nad tím budu sedět celou noc, zítra budu nevyspaná, naštvaná ještě víc – no třeba si to zapamatuju, že mám být disciplinovanější…
* * *
Tohle je příběh, který se kdysi odehrával v mém životě poměrně často. Řekla bych, že dost možná i skoro každý měsíc, nebo aspoň skoro každý druhý.
A je to i příběh, se kterým za mnou přicházela řada žen – ale to už ve chvíli, kdy tento příběh měl dobrý konec…
Když jsem se před dávnými lety živila jako překladatelka, neznala jsem ještě cykličnost. Nevěděla jsem nic o svých pravidelných proměnách. Nevěděla jsem nic o tom, že jsou určité dny v mém měsíci, kdy nemusím vynakládat žádné úsilí, snažit se a nutit se do překládání, a přesto dokážu soustředěně sedět u počítače a překládat a jde mi to jako po másle. A nevěděla jsem, že v jiných dnech potřebuju nejvíc ze všeho nesedět u počítače a věnovat se rodině a sama sobě a druhým lidem, protože to je právě ten čas, ve kterém mi to jde a ve kterém to i chci.
A nevěděla jsem, že tyhle časy se pravidelně střídají a že je dokážu předvídat – a že si podle toho můžu plánovat i to, kolik času pravděpodobně na svou práci budu potřebovat.
O pár let později má tento příběh pět čísel v kalendáři: 1, 8, 15, 22 a 29. Den 1 je označení, kdy přišel první mé den menstruace. V den den jsem si tam zapsala i všechna ostatní čísla. A vím, že za týden, tedy kolem dne 8, budu plná energie a budu si potřebovat plánovat nějaké činnosti, kdy budu moci být v akci, a to nejlíp ve fyzické akci. Sedět u počítače ok, ale pohyb je důležitější.
Dál vím, že na den 15 a dny okolo můžu slibovat osobní schůzky a že si je budu užívat, ale rozhodně nesmím slibovat dodání článků a jiných věcí, které vyžadují sicflajš o samotě. Den 22 budu v plném ponoru a všechno budu dokončovat a všechno mi půjde levou zadní. A ode dne 25 si musím začít hlídat množství energie, kterou chci věnovat vnějšímu světu. Bude jí ubývat. I nákup bude lepší udělat do zásoby… A den 29 bude pravděpodobně mým dalším dnem 1.
Pokud mi něco dělá největší radost v mém poslání, pak je to situace, kdy za mnou přijde žena a řekne: „Poznala jsem svou cykličnost a přestala jsem si nadávat, že jsem neschopná a nemožná. Teď už vím, že je to jenom fáze a že mi prostě něco jde líp a něco mi půjde líp za týden nebo za čtrnáct dní…“
A přesně tak to je. Nejsme neschopné. Nejsme nemožné. Nejsme nedisciplinované. Jsme cyklicky proměnlivé a máme různá období v měsíci, která se pravidelně střídají a ve kterých se nám objevují jisté schopnosti (někdy až superschopnosti), a jiné věci jsou zase trochu potlačené a máme je nechat na jindy. Stejně jako příroda neraší listy v zimě a neodpočívá na jaře a v létě, i v našem měsíci jsou ty správné časy na ty správné činnosti.
A kde jsem se to naučila? Jak jsem na to přišla? Kdysi dávno jsem náhodou objevila knihu Mirandy Gray Rudý měsíc a ještě později knihu The Optimized Woman. A pak jsem měla úžasnou možnost zažít Mirandu i naživo a všechno si ještě detailněji uvědomit na jejích workshopech na tohle téma.
A právě proto jsem letos pozvala Mirandu do Čech (na 24. května 2019), aby pomohla dalším a dalším ženám, jako pomohla mě. Aby si přestaly nadávat, přestaly se obviňovat z věcí, které nejsou pravda, našly své flow a našly ten správný ženský time management.
Přijďte se i vy dozvědět o tom, jak můžete optimálně fungovat během svého měsíce. Jak se můžete cítit dobře ve všech svých fázích. Jak můžete respektovat potřeby těchto svých fází, a díky tomu být v pohodě celý měsíc. Jak můžete přestat jet v mužském modu, který vám nedělá dobře, a najít si ten svůj, ženský, cyklicky proměnlivý. A navíc, jak to všechno můžete využít i ve svém zaměstnání, ať už je jakékoli.
Ať už jste zaměstnané nebo podnikáte a ať je obor vaší činnosti jakýkoli, od prodavačky přes učitelku, lektorku, až třeba po manažerku nebo ředitelku, pokud pochopíte, jak ideálně fungujete během měsíce, pomůže vám to:
- zbavit se stresu z toho, že se pokoušíte žít mužsky lineárně, a nikoli žensky cyklicky,
- dělat věci lépe a rychleji,
- dělat věci, které vám dříve nešly, nebo jste si myslely, že vám nejdou,
- vyvíjet se a růst novými a nepoznanými směry,
- cítit se naplněné a celistvé, opravdu samy sebou,
- naplňovat své potřeby a být v pohodě ve všech oblastech svého života,
- zvýšit svou kreativitu i produktivitu i systematičnost své práce,
- být flexibilnější a zapojovat své doposud neobjevené schopnosti, které vám váš cyklus přináší,
- snížit míru pracovního stresu a vypětí,
- jednodušeji a lehčeji dosahovat svých cílů
- pracovat efektivněji a láskyplněji v jakémkoli týmu
- být šťastnější a cítit se naplněné.
A navíc:
dostanete obratem e-knihu
Cyklická žena!
ŽIJTE (s) CYKLEM A UŽÍVEJTE SI ŽIVOT!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář