Kateřina Marešová: Pohyb v souladu s cyklem

text © 2017 Kateřina Marešová / foto © pixabay.com

„Když já vždycky začnu s nějakým cvičením, vydržím dva týdny a pak je konec!“ Poznáváte se? Kam se podělo to počáteční nadšení a nasazení? Proč je to někdy na lekci cvičení super a jindy totální průšvih? A jak to udělat, aby byl pro vás pohyb za všech okolností radostí a ne nutným zlem?

Chodíte každý týden do fitka, někdy je to paráda, na hodinu se těšíte, zvládnete všechna opakování jako cvičitelka, berete si nejtěžší činky, v pozici byste vydržela klidně celou hodinu, máte ze sebe radost a domů odcházíte s pocitem dobře odvedené práce.

Jindy se vám už dopředu vůbec nechce, celou hodinu nemůžete popadnout dech, musíte každou chvíli přestat, ze všech pozic padáte a pak jste na sebe akorát naštvaná, jak vám to dnes nešlo.

Co s tím? Odpověď je (alespoň na první pohled) jednoduchá:

Respektovat svoje aktuální potřeby
a jejich proměnlivost v čase.

To se lehko řekne, ale má to dva háčky: Mnoho z nás je nastaveno tak, že je potřeba podávat neustále 100% výkon. Něco nás tlačí k neustálému pohybu, akci a práci. Odpočívání, nicnedělání a zpomalení vnímáme jako slabost, stydíme se za ně a nepřijímáme je. A z toho pak pramení naše frustrace (nejen) v tělocvičně, psychické i fyzické vyčerpání.

Jak prožíváte proměny vašeho cyklu?

Druhý háček spočívá v tom, že si mnohdy nejsme vědomy svých potřeb. Tak dlouho jsme se snažily uspokojovat potřeby druhých, poslouchat v prvé řadě všechny ostatní, že jsme úplně přestaly poslouchat samy sebe. A tak, i když se nás nakonec někdo zeptá, co bychom potřebovaly, najednou zjišťujeme, že nevíme, co chceme, ani pořádně, kdo jsme.

Ale nikdy není pozdě a my se můžeme naučit krůček po krůčku najít opět cestu ke svým potřebám, svému tělu, spokojenosti, radosti, i samy k sobě! Můžete začít tím, že se samy sebe každý den zeptáte, co byste dnes potřebovaly pro svou duševní i fyzickou pohodu.

Ze začátku možná nebudete vůbec tušit, ale postupně ty odpovědi začnou přicházet. A co je důležité: pokud si dokážete odpovědět, co byste potřebovaly, tak si to také dopřejte!

Co bylo včera, nemusí být dnes
(včeras byla kočka, ale dnes jsi pes)!

Stejně jako se během měsíce mění naše chutě na sladké, sex či nějakou změnu, naše schopnosti myšlení, intuice či soustředění, naše potřeby spánku, společnosti nebo úklidu, tak se také mění naše potřeba pohybu. Někdy bychom nejraději zaběhly maraton, jindy si zalezly do postele a ani se nehnuly. Někdy máme chuť uzvednout celý svět, jindy se nechat jen tak unášet.

Pokud pochopíme a přijmeme, že se my i s našemi potřebami během měsíce měníme, nebudeme už na sebe naštvané, že jsme dnes nezvládly celou posilovací sérii, že se neudržíme v žádné pozici, že se nám nedaří zklidnit mysl a ponořit se do hlubin meditace, ale budeme si užívat toho, co právě je. V pohybu i v životě.

Navíc pokud se naučíme poslouchat a respektovat svoje tělo, budeme celkově mnohem výkonnější, úspěšnější a hlavně spokojenější – samy se sebou i s okolním světem.

V další části vám přiblížím jednotlivé fáze ženského cyklu, jaké potřeby jsou pro ně typické a jaký pohyb tyto potřeby naplňuje. Není to návod, co a kdy máte dělat. Je to inspirace, jak jsem se naučila já vnímat svoji cykličnost a proměnlivost svých potřeb, poslouchat svoje tělo a respektovat je. Mějte vždycky na paměti, že každá jsme jedinečná a cyklus každé z nás je jedinečný.

Dynamická fáze (období po skončení menstruace)

Aktuální potřeby a charakteristika pohybu: akce, výkon, dynamika, síla, rychlost, ohraničenost

Typy pohybu: běh, jízda na kole, dynamické posilování, dlouhé procházky

Dynamická fáze je jako jaro: přichází po období zimního spánku a celkového útlumu. Probouzí se v nás nový život a chuť začínat nové věci. Cítíme příval nové energie a jsme plné síly a elánu.

Využijte svou dynamickou fázi a buďte akční

Dynamickou fázi můžeme dobře využít pro náročnější posilování, pořádný výlet na kole, běhání, nebo velkou procházku v rychlém tempu. Bývá to také nejvhodnější fáze k zahájení cvičebních kurzů či plánů. Naše nadšení a motivace jsou v tomto období největší, a tak s radostí zapracujeme na svých bříškách i zadečcích.

Co nám v tomto období možná tolik nepůjde, budou rovnovážné pozice: býváme hodně netrpělivé a jsme více v hlavě než v těle. Nic si z toho nedělejte, za týden vydržíte v pozici stromu či tanečníka klidně celou hodinu.

Stejně tak se na sebe nezlobte, pokud se vám nebudou dařit vaše pravidelné meditace či relaxace. Naše energie je momentálně jiná a lépe si vyčistíme hlavu, když vyrazíme na kolo nebo si půjdeme zaběhat, než jen sedět a koukat do svíčky. :-)

Ovulační fáze (střed cyklu)

Aktuální potřeby a charakteristika pohybu: plynutí, střed, zemitost, ladnost, hravost, jemnost

Typy pohybu: tanec, vlnění, práce s fyzickým středem těla a s pánví

Ovulační fáze se připodobňuje k létu, které nastává uprostřed roku, a střed je charakteristický i pro pohyb této fáze. Z hlavy se v tomto období dostáváme do těla a do svého středu.

Proto je toto období skvělé na to zapracovat na svém fyzickém středu: ať už jeho posílením pomocí cvičení pracujících se středem těla, jako je např. pilates, nebo jeho rozhýbáním např. při tanci a pohybech pánve (ovulační fázi si spojuji s břišními tanci nebo jazzovými izolacemi pánve).

Pokud jste měly až doteď pochyby o svém tanečním umění, teď možná pochopíte, že tančit umíme každá! Toužíte-li už dlouho jít si nějaký tanec vyzkoušet, ale strach či stud vám to nedovolily, teď je vhodná doba tyto obavy odhodit a vyrazit. :-)

ovulační fáze je jako léto

Pro tuto fázi je dále typická hravost, lehkost a společenskost, proto nám bude dělat dobře i hravý nebo skupinový pohyb – párový tanec či týmové sporty. Navíc nám teď nepůjde o výsledek, ale o požitek ze hry, takže případná prohra nás nijak nerozhází. :-)

A já osobně v této fázi velmi silně vnímám spojení se zemí, a proto mi dělá dobře např. chůze naboso nebo se jen tak převalovat po zemi…

Premenstruační fáze

Aktuální potřeby a charakteristika pohybu: uvolnění vzrůstajícího napětí, vyčištění hlavy, zaměření na nedostatky, zpomalování

Typy pohybu: protažení spodní části zad, posílení „problematických“ partií, celkový strečink, pohyb venku na čerstvém vzduchu, odpočinek

Se vstupem do premenstruační fáze se přesouváme do podzimu, nejproměnlivějšího období. Naše hladina energie a potřeba pohybu budou jako na houpačce. Pozitivní ladění z předcházející fáze se v mžiku promění a všechno je najednou špatně, všude vidíme nedostatky – na sobě i svém okolí.

Což je ideální čas s tím něco udělat! A tak je pro mne tato fáze dalším skvělým obdobím zapracovat na mých „problematických“ partiích: s velkou chutí se pouštím především zpočátku této fáze, kdy mám ještě dostatek sil a energie, do cíleného posilování.

S postupující fází energie ubývá a často sílí vnitřní napětí, a proto se mi v této době osvědčilo provádět celkový strečink těla, který toto vnitřní pnutí zmenšuje, a dále se co nejvíc pohybovat na vzduchu ve volném prostoru. Za podstatné také považuji dopřát si alespoň chvíli odpočinku vždy, když si to moje tělo žádá.

Menstruační fáze

Aktuální potřeby a charakteristika pohybu: klid, zpomalení, jemnost, hloubka, meditace

Typy pohybu: pomalý pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu, dech, jemné protažení kříže a beder

Menstruační fáze je jako zima obdobím celkového útlumu a nabírání nových sil do dalšího cyklu. Pokud se naučíme dopřát si dostatek odpočinku, naše tělo i duše nám to v příštím období mnohonásobně vrátí! A tomuto ladění odpovídá i pohyb v této fázi:

V prvních dvou dnech, kdy zažívám největší útlum, věnuji maximum času, které jsem se 4 dětmi schopná, odpočinku. Mnohdy stačí si na 10 minut lehnout, moje tělo se osvěží a je schopné zas chvíli dělat to nejnutnější. Moje celkové tempo se zpomalí a veškeré činnosti provádím velmi pomalu. Zatímco v ovulační fázi bylo moje tělo otevřené světu, teď mi dělá dobře schoulit se do klubíčka.

Zastavte se menstruační fáze je hlavně odpočinek

Máte-li dále možnost, vaše tělo i duši může potěšit krátká pomalá procházka v přírodě. Je také vhodná doba věnovat se svému dechu, relaxacím a meditacím. Pokud vás trápí bolest spodní části zad, pomůže vám jemné uvolnění nebo teplá vana.

Co v této fázi rozhodně nedoporučuji, jsou rychlé pohyby, zvedání těžkých věcí (maximálně omezit nošení dětí či velkých nákupů) a další pohyby, které namáhají svaly malé pánve, kde jsou uloženy ženské orgány.

A jak tedy začít cvičit v souladu s cyklem?

Ve chvíli, kdy se naučíte vnímat a respektovat potřeby svého těla, můžete ve svých cvičebních praxích postupovat buď tak, že každou fázi nebo každý den věnujete té aktivitě, která vaše momentální potřeby uspokojí: někdy půjdete na dynamickou silovou lekci, jindy vyrazíte s partnerem na taneční parket, potom zvolíte nějakou jemnější hodinu anebo radši zůstanete doma.

Možná máte ale předplacený kurz, rády vyrazíte každý týden ve stejnou dobu na stejné místo nebo cvičíte nějaký pravidelný program. V tom případě můžete vyzkoušet zaměřit se v té stejné lekci pokaždé na něco jiného, po čem vaše tělo právě touží:

Někdy můžete rozvíjet své schopnosti rychlosti a síly, jindy se zaměřit na rozvíjení flexibility a rovnováhy, poté nechat naplno proudit vaši kreativitu a nakonec se věnovat svým schopnostem regenerace a relaxace.

Já např. praktikuji hormonální jógovou terapii – půlhodinovou sestavu stále stejných cviků a cvičím ji 3x týdně, ve všech fázích: někdy ji provádím velmi dynamicky, jednotlivé pohyby jasně odděluji a velmi silově dýchám. Jindy celou sestavou propluji a cviky na sebe plynule navážu. V menstruační fázi zjemním dech i pohyby a všechny cviky dělám s pánví dole.

Takže pokud se rády věnujete jedné aktivitě, klidně v ní pokračujte po celý měsíc a užívejte si, jak ji pokaždé vnímáte úplně jinak, podle toho, kam vás vaše tělo pustí. Není potřeba zvládnout vždycky všechno, není potřeba cviky provádět jako cvičitelka nebo vaše sousedka.

Pokud začnete ve svých pohybových praxích respektovat i cyklickou proměnlivost, odměnou vám bude fyzická i psychická pohoda, neboť pohyb v souladu s ženským cyklem je pohyb v souladu s vaším tělem i duší!

Ať vám pohyb přináší zdraví, radost a klid!

Katka Marešová


Kateřina Chica Marešová

Kateřina Marešová

„Jsem cyklická lektorka, nadšená tanečnice a hlavně šťastná máma 4 malých dětí. Cykličnost do mého života vnáší radost, klid, svobodu a důvěru, že všechno se děje tak, jak má. Díky cykličnosti se učím být laskavější sama k sobě i ke svému okolí, a jsem schopná lépe směřovat a využívat svou aktuální energii.

Miluju objevování hlubin ženské duše, pohyb, tanec, práci s tělem a hraní, a tak i moje kurzy jsou hodně prožitkové, praktické a hravé: tančíme, zpíváme, tvoříme, hýčkáme všechny smysly, smějeme se i pláčeme, a sdílíme své příběhy.

Skrze projekt Rozkvétající žena šířím cykličnost mezi dospívající dívky ve školách, v rodinným centrech či v rámci zájmových kroužků, a snažím se je naučit rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata.

S nadšením také sdílím své zkušenosti se svobodnou menstruací, kterou už čtyři roky praktikuji, a díky které se během menstruace cítím volná, lehká, silná a ve spojení sama se sebou i s přírodou!“

Katka je rovněž od roku 2018 certifikovaná lektorka Cyklické ženy® a od roku 2019 certifikovaná Měsíční matka (Moon Mother®), vycvičená Mirandou Gray, a specializuje se rovněž na výuku cykličnosti na školách. Pokud máte zájem ji pozvat i do své školy, určitě se jí ozvěte, kontakt najdete na stránkách katerinamaresova.com, kde se dozvíte více i o kurzech, které Kačka nabízí.

 

článek byl převzat z blogu Kateřiny Marešové

ŽIJTE (s) CYKLEM A POHYBEM!

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje