Jak funguje Vyprošťovák

text © 2019 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz a Marie Šlancarová / foto © archiv Markéty Strnadové a Vyprošťováku

(rozhovor Dany-Sofie Šlancarové s Marií Šlancarovou)

Tento rozhovor je o Vyprošťováku. Pokud Vyprošťovák neznáte, vězte, že nejde o tajný recept na to, jak se cítit dobře druhý den poté, co jste toho vypili až příliš mnoho. Vyprošťovák je úžasný online program neméně úžasné fyzioterapeutky Markéty Strnadové – a dokáže „vyprostit“ vaše tělo z mnoha druhů bolesti. Já samozřejmě všechno vždycky testuju na sobě, takže vím, že Vyprošťovák je skvělý pro nás spisovatele, online podnikatele a vůbec všechny, co hodně sedíme u počítačů a tuhnou nám krky, záda i ruce a nohy, auuu…

Markéta mi o něm v průběhu doby (co ji a Vyprošťovák znám) ovšem vyprávěla takové místy až neuvěřitelné historky, že jsem ho loni podsunula i svojí mamince (68), která zrovna začala mít nemalé problémy s kyčlí. A tady je pro vás necenzurovaný rozhovor s ní, co na Vyprošťovák říká:

Vyprošťovák Markéty Strnadové vám uleví od bolesti pohybového aparátu!

 

Mami, moje první otázka je, jak ses o Vyprošťováku vlastně dozvěděla a co byl ten impuls, že ses rozhodla, že podle něj začneš cvičit?

O Vyprošťováku jsem se dozvěděla od tebe. Začala mě v té době bolet kyčel, diagnostikovali mi artrózu v kyčelním kloubu a nebylo to vůbec příjemné. Nejhorší nebyla ani tak ta bolest, ale spíš, že když jsem si sedla a pak jsem se chtěla zvednout, najednou jsem nedokázala udělat první krok. Takže jsem chtěla, aby se to zlepšilo a abych nemusela užívat léky na bolest, jako to už mají někteří moji vrstevníci. Tušila jsem, že by kloub mohlo jít rozcvičit, protože jsem už pár takových zkušeností měla, a proto jsem se rozhodla do cvičení jít.

Nicméně se přiznám, že jsem nezačala cvičit hned, jak jsi mi Vyprošťovák poslala. Asi tak čtyři měsíce jsem to jen tak zkoušela, cvičila nepravidelně sem tam, a teprve potom jsem začala cvičit opravdu poctivě.

 

Jaké byly tvoje cvičební začátky? Měla jsi s cviky nějaký problém – třeba se je naučit?

Musím říct, že paní Markéta to má udělané velmi dobře, přehledně a srozumitelně. Na začátku jsem si pustila párkrát pomaličku videa a vytiskla manuál, do kterého jsem pak při cvičení nahlížela. Myslím, že s cviky jako takovými jsem ale ani na začátku žádný problém neměla. Vnímám jenom, že neumím dýchat, což je ovšem můj celoživotní problém, takže to s paní Markétou a Vyprošťovákem nesouvisí. Hodilo by se mi, kdyby mi někdo předříkával, jak mám dýchat.

Vyprošťovák Markéty Strnadové, cvik Rytíř

Cviky nejsou komplikované, bylo jednoduché se je naučit – a navíc je jich jenom pět. Taky se mi moc líbí názvy těch cviků: Čápová, Sluníčko, Česnek, Stehna, Rytíř.

U jednoho cviku, u Stehen, neudělám úplně dokonale jednu ze tří poloh – nedám u ní úplně paty k sobě, ale to myslím až tak nevadí. I přesto cítím účinky tohoto cviku. Ze začátku jsem taky nedala u Sluníčka ruce nahoru, teď už je dám nahoru bez problémů. No a díky Rytíři jsem přišla na to, jak se mám zvedat, když dřepím, aby to zvládla i moje kyčel – například když uklízím dolů do skříně vyžehlené prádlo.

Někdy mě napadá, že by bylo fajn, kdyby mě paní Markéta zkontrolovala, jestli cviky dělám dobře, ale zdá se mi, že mi pomáhají, tak se je snad dělám dobře. ;-)

 

Kdy jsi začala pociťovat první pozitivní výsledky? Na jakých částech těla se to projevilo/projevuje nejvíc?

Skoro okamžitě. Jednak to cítím na své noze, na své kyčli – sice se někdy stane, že pořád nemůžu udělat ten první krok, ale je to mnohem mnohem méně často – a děje se to tehdy, když nemám čas cvičit. Už mě ta kyčel zdaleka tak nebolí. Taky cítím, že se mi rovnají záda – já se celý život spíš hrbila a záda mě bolívala a bolí, například když něco dlouho dělám v kuchyni ve stoje, zavařuju a podobně. Dřív jsem si je protahovala na ribstolu, který už teď nemám, proto cvičím. No a díky cvičení Vyprošťováku se mi už nestává, že bych měla pocit, že mám pod lopatkami „vraženou desku“, tedy že bych měla zatuhlá, zablokovaná záda. Nemám problém se předklonit a ihned se zase narovnat jako dřív.

 

Jak dlouho cvičíš teď? A jak se ti daří dodržovat pravidelnost cvičení?

Snažím se poctivě cvičit každý den, což ovšem ne vždycky vyjde. Ale cvičím alespoň ten Česnek a Sluníčko na ten svůj kloub, vždycky ráno.

Vyprošťovák Markéty Strnadové vám uleví od bolesti pohybového aparátu!

Cvičím většinou ráno, protože na to mám víc času, nicméně někdy si zacvičím i večer, zejména pokud jsem přes den dělala nějakou namáhavou fyzickou práci, třeba ryla na zahradě. Ráno cvičím poctivě 3–5x každý cvik, 10–15 minut, večer si dávám odlehčenou verzi, 2x všechny nebo jen některé cviky. Některé dny tedy cvičím dvakrát denně. A jindy zase necvičím. Preventivně se snažím cvičit, když vím, že jsem dlouho stála, chodila nebo se jinak namáhala. Díky tomu mě pak druhý den nebolí celý člověk.

Jak už jsem říkala, začala jsem cvičit poctivě asi 4 měsíce poté, co jsi mi o Vyprošťováku loni v srpnu řekla, cvičím tedy od začátku roku 2019.

 

Jaké konkrétní efekty dlouhodobého cvičení Vyprošťováku u sebe pozoruješ?

Hlavně ta záda, že už je nemívám zablokovaná, to je výborné! A pochopitelně i ten můj kyčelní kloub. Předtím jsem neudělala krok třeba z autobusu, musel mi pomáhat pan řidič, nebo z auta. Teď už je to mnohem jednodušší. I když to není 100%, rozhodně se zkrátila se doba, dokdy udělám ten první krok, a rozhodně si myslím, že na to má dobrý vliv cvičení Vyprošťováku.

A když jsem teď byla na kontrole, lékaři mi opakovaně řekli, že to na operaci zatím není, což je dobrá zpráva. Věřím, že se můj stav vydrží co nejdéle nezhoršovat.

 

Doporučila bys Vyprošťovák dál? Komu konkrétně?

Marie Šlancarová

Určitě ano. Doporučuji ho lidem, kteří mají podobné problémy jako já – třeba na srazu ze střední školy. :-)

A určitě nezáleží na věku, naopak – my už některé věci úplně nedotáhneme, jak by měly být, třeba ty paty, jak jsem zmiňovala výše, ale když je člověk mladší, všechno snáz udělá – a myslím, že mu to pomůže. Kdybych ty cviky znala dřív, tak by mě určitě tak nebolívala záda – a možná jsem se mohla vyhnout i problémům s kyčlí. Takže Vyprošťovák doporučuju jako prevenci v jakémkoli věku a rozhodně při nástupu prvních, byť jen drobných potíží. Ale nikdy není pozdě svůj zdravotní stav zlepšit!

 

Velmi děkuji za rozhovor! ?


A ještě jedna SKVĚLÁ ZPRÁVA!

Domluvily jsme se s Markétou na PRÁZDNINOVÉ SLEVĚ PRO VÁS,
a to na všechny její skvělé online kurzy!

Parťácká jóga s dětmi

Pokud chcete Markétin VYPROŠŤOVÁK nebo některý z jejích dalších kurzů, jako je YOGARESTART, VYPROŠŤOVÁK PRO NOŽKY nebo PARŤÁCKÁ JÓGA S DĚTMI,

na všechny máte
ve dnech 12.–14. srpna 2020
slevu 10 %!

Stačí zadat do objednávky kód UZDRAVSE
(psáno takto dohromady) a sleva je vaše!

POZOR, POUZE
DO PÁTKU 14. SRPNA!


 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE ZDRAVÍ A V KONDICI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje