Dynamická fáze a děti

text © 2016 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

push-ups-888024_1280

Před nějakou dobou jsem dostala následující otázku: Měla bych dotaz ohledně dynamické fáze. Mám dva kluky (4,5 a 1 rok), takže mám minimum času na úkoly, kterým se chci v dynamické fázi věnovat, tudíž jsem dosti frustrovaná a už tak malá trpělivost vůči dětem se ještě zmenšuje – jsem na ně prostě „hrozná“. :-) Chtěla bych se zeptat, zda by se případně daly nějak shrnout rady pro dynamické období matek. Kam vrhnout energii, abychom byli i v této fázi všichni spokojení?

Magdi, moc děkuju za tento impuls. :-)

Takže: jak to my, cyklické matky, máme s naší dynamickou fází a dětmi? Za prvé: dynamická fáze opravdu není dětská fáze. Chybí nám v ní trpělivost, vládne v ní rychlost, naší velkou vnitřní potřebou je věnovat se práci a vnějšímu světu – proto v ní pro naše děti není tolik prostoru a péče, jak bychom ideálně chtěly.

Prvním důležitým krokem tedy je si tohle uvědomit. Ano, v dynamické fázi nejsem ideální matka. Tečka. Protože no a co. Je naše dítě vždycky ideální? Není. Je unavené, tak pláče. Bolí ho zoubky, tak nás nenechá vyspat. Chce něco, co mu nechceme dát, tak se rozčiluje na celý obchodní dům. No a co. My ho nemilujeme o to míň – a stejně tak ono nebude milovat nás o to míň, když budeme svoje ve všech fázích. (A tohle platí nejen pro děti, ale i pro partnera a vůbec všechny kolem nás.)

Druhým krokem je se zkusit podívat, jaké aktivity nás v této fázi v kontaktu s dětmi baví. Jedna maminka mi nedávno říkala, že v této fázi ji nebaví si s dětmi hrát (to je příliš pasivní), ale že s nimi ráda vyrazí za nějakou sportovní aktivitou (potřebujeme pohyb). Já si vzpomínám, že v této fázi jsem často hodně pracovala na zahradě a můj syn se batolil kolem mne. Já jsem byla spokojená, protože jsem dělala aktivní činnost, při které jsem ho mohla mít u sebe, a on byl spokojený, protože byl venku, měl hodně podnětů – a mámu k tomu. Pravda, sem tam mi vytrhl nějakou kytku místo plevele nebo mi podupal záhonek, ale celkově byla spokojenost na obou stranách.

V této fázi sice nemáme úplně tolik trpělivosti, ale máme touhu předávat znalosti, informace a dovednosti, čehož můžeme využít i k tomu, že děti začneme zaučovat do toho, co děláme (samozřejmě, opět to musí být vybrané úkoly, protože roční ani pětileté dítě vám nepomůže s psaním blogového článku – ale třeba vybrat obrázek pro ten článek – to už by to starší svedlo!).

Třetím krokem je správný time management, což bývá největší oříšek, protože zoubky bolí a dítě nespí a nespí… Možná už ale starší dítko chodí do školky – a to mladší ještě odpoledne spinká? Napište si přesný seznam úkolů, které chcete během tohoto času zvládnout, a zároveň si je seřaďte i podle priorit – a podle tohoto seznamu pak postupujte bod za bodem. 

U toho chci ovšem podotknout, že jednou z velkých priorit pro mámy takhle starých dětí je spánek!!! (Ano, tři vykřičníky;-) Pokud vaše dítě usnulo a vy byste nejraději spala s ním, udělejte to. Spánkový deficit nejen zhoršuje naši náladu, ale snižuje i naši trpělivost, výkonnost a pozornost a také zvyšuje náš práh citlivosti. Vyspaná máma = spokojené dítě.

A následuje další sebeláskový bod: jestliže nezvládnete všechny úkoly, je to naprosto v pořádku. Prosím, nebuďte na sebe tvrdé, nekritizujte se, nenadávejte si, neciťte se nemožné a neschopné… My to nevidíme, kolik energie a péče nám odtéká směrem k dětem, ale je to mnoho a mnoho – a už jenom tohle je ten největší úkol, který plníme a za který se máme od rána do večera chválit, jak jsme skvělé a úžasné. (Opravdu – existují výzkumy, podle kterých by mateřská péče měla být ohodnocena nejméně 50 000 Kč měsíčně!)

Mnohé ženy jsou ovšem velmi podnikavé matky, a zatímco jiným ženám opravdu stačí ke spokojenosti péče o děti, tyto ženy potřebují ještě realizaci ve vnějším světě. I to je zcela v pořádku. Takové ženy pravděpodobně budou chtít a potřebovat ještě víc prostoru na práci, i když jejich dítko zrovna nespinká. Jaká je rada v tomto případě?

Někdo, kdo dítko pohlídá, zatímco vy jste nablízku. Táta? Babička? Tchyně? Nebo chůva?

Uvědomme si, že v minulosti na dítě dohlížela nejen máma, ale ještě i babičky, tetičky, starší sourozenci, prostě mnohem víc lidí než dnes. Jedna máma na dvě děti je současný vynucený standard, který neslouží ani mámě, ani dětem! A možná i kolem vás existují ženy, které milují hlídat malinké děti – já jsem zrovna jednu takovou měla o víkendu na kurzu – a všechny jsme ji přemlouvaly, ať v tomhle oboru začne podnikat, že jí mámy utrhnou ruce;-)

Nemusíte dítko nikam dávat. Může si hrát hned vedle vás nebo ve vedlejším pokoji, ale vy se v danou chvíli můžete soustředit plně na práci, protože víte, že pozornost na krůčky a pády dítěte má někdo jiný. A když máma chybí a je potřeba dosytit se její energií, je hned vedle. Dítě netrpí – a vy jste také spokojené, že můžete dělat to, co vás naplňuje.

push-ups-888024_1280

Důležité je si také uvědomit, co dítě potřebuje. Většinou potřebuje nějaký čas naší vědomé pozornosti, ale když se jí nasytí, může si zase jít po svém. Určitě to ze své zkušenosti taky dobře znáte, že když se dítěti věnujete jen tak napůl, bude pořád za vámi chodit a něco chtít. Když mu ale věnujete plnou pozornost, nasytí se – a vy pak máte prostor a čas pro svou práci. Je jasné, že délka tohoto času roste teprve s věkem dítěte, ale aplikovat tento princip plné pozornosti bude naplňovat rozhodně dítě i vás, a to v kterémkoli věku. (A opět tento princip platí i pro partnerské soužití.)

No a pak je třeba pamatovat na to, že i tohle je jen fáze a zase to přejde. Po dynamické fázi přichází fáze ovulační, kdy přestáváme spěchat, trpělivosti i empatie máme na rozdávání a naší potřebou je pečovat a dávat – a můžeme tak všechno zase dohnat a doplnit.

Jako mámy jsme proměnlivé. A to není naše nevýhoda. To je náš dar.Využívejme darů našich fází – a odpouštějme si temné stránky každé z nich. Takový je život – taky věčně proměnlivý. A všechno jsou fáze a všechno jednou přejde – i naše děti vyrostou a my zas budeme mít víc času na práci – a pro změnu se nám bude stýskat po chvílích, kdy nás ještě potřebovaly… ;-)

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A UŽÍVEJTE SI VŠECHNY FÁZE!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje