Miranda Gray: Dejte jednou provždy vale svým „měla bych…“

text © 2009 Miranda Gray, převzato z knihy Cyklická žena / foto © pixabay.com

DEN 3 našeho cyklu: Optimální doba pro nalezení našich skutečných priorit

Proč s sebou pořád tahat svá měla bych?

V reflektivní (menstruační) fázi je naše mysl bystřejší a jasnější než v kreativní (premenstruační) fázi. Protože nám však v této době schází fyzická energie a motivace, je třeba, abychom tuto svou omezenou energii zaměřily na své skutečné priority.

Každá z nás si v sobě nosí dlouhý seznam nejrůznějších „měla bych…“, který vychází z požadavků a očekávání rodiny, společnosti či zaměstnavatele. Domníváme, že když je splníme, budeme přijímány, milovány, získáme moc a budeme se cítit v bezpečí. Naše „měla bych“ vznikají na základě toho, co nám říkají druzí nebo co si říkáme my samy.

Větička „měla bych“ bývá často spojena s pocitem viny. Vinu si nejčastěji dáváme za věci, které se nám v minulosti nepodařilo splnit, a do tohoto pomyslného emočního batohu přidáváme každý měsíc další a další položky ze svého seznamu úkolů.

Přístup „nedělat si z ničeho hlavu“, který je charakteristický pro reflektivní (menstruační) fázi, nám může pomoci si uvědomit, že tato „měla bych“ pramení ve skutečnosti z požadavků našeho okolí – což nám pomáhá se od těchto očekávání oprostit. Když to uděláme, zbavíme se pocitů viny a získáme větší svobodu volby.

Reflektivní (menstruační) fáze je optimální dobou pro revizi našeho seznamu povinností a úkolů, pro přezkoumání našich očekávání týkajících se našeho života, naší práce i našich cílů a pro nalezení toho, co je pro nás opravdu důležité.

Můžeme se samy sebe ptát, proč vlastně říkáme „měla bych“, a ne „můžu“. Také je dobré podívat se na strachy spojené s tím, co by se stalo, kdybychom danou věc neudělaly, nebo na to, proč se nám do ní nechce. Opustíme-li svá „měla bych“, začneme v nadcházejícím měsíci svůj seznam vnímat jako posilující vnitřní seznam mnoha věcí, které „můžeme“. Naše rozhodnutí k činům jsou pak svobodná a ničím nezatížená.

Pro duševní pohodu: Proměňte svá „měla bych“ na „můžu“

Svůj vnitřní seznam povinností a úkolů si vytváříme na základě příběhů druhých lidí a jejich očekávání, jak by měl svět vypadat, aby se oni sami cítili milovaní a v bezpečí. Která z vašich „měla bych“ nejsou ve skutečnosti vaše vlastní? Čí jsou ty příběhy, kterým věříte? Kolik z vašich dětských „měla bych“ vláčíte stále s sebou?

Proměňte svá „měla bych“ na „můžu“ ve všech svých myšlenkách a vyjádřeních. Slovo „můžu“ vám dává svobodu volby: můžete danou věc udělat – nebo neudělat.

Pro dosažení cílů: Protřiďte svůj vnitřní seznam

Život není jen seznam povinností k vyplnění!

Sepište si na papír svůj vnitřní seznam povinností a úkolů. Zapište do něj skutečně všechno – včetně svých předsevzetí z dětství a nesplněných snů. U každého úkolu si označte, jak dlouho už ho máte na svém mentálním a emočním seznamu, a také to, zda jde o věc, kterou byste „měly“ udělat.

Jsou na seznamu nějaké úkoly, které byste jednoznačně chtěly udělat nebo dokončit? Ty podtrhněte. Tlustým černým fixem pak přeškrtněte všechna „měla bych“ a… prociťte, jak mizí veškerá emoční tíha a vina s nimi spojená! Se seznamem podtržených úkolů zatím nic dalšího nedělejte – poslouží vám jako podklad pro seznam vašich cílů v následující dynamické fázi.

Pro efektivnější práci: Odhalte zdroje stresu

Zkuste si uvědomit tlaky, které pociťujete v zaměstnání. Co vám způsobuje stres a nespokojenost? Zeptejte se samy sebe, co od vás a od vaší práce lidé očekávají. Odpovídají tato očekávání vaší náplni práce, výši platu, pracovnímu rozvrhu, vzdělání, schopnostem a časovým možnostem? Pracovalo by se vám lépe, kdybyste si s sebou do následujícího měsíce nenesly všechna „měla bys“ druhých lidí? Dokážete pojmenovat své strachy spojené s tím, že od vás druzí lidé něco očekávají, a případně tyto strachy zmírnit?


Objevte více o jednotlivých dnech svého cyklu
v knize Mirandy Gray Cyklická žena!

dnes už kultovní kniha Cyklická žena Mirandy Gray

Jdu si Cyklickou ženu prolistovat!

 


POZOR!
Už jen do půlnoci 5. 2. 2023
můžete mít Cyklickou ženu, z níž je tento úryvek,
za narozeninovou cenu
o celých 100 Kč výhodněji!

dnes už kultovní kniha Cyklická žena Mirandy Gray

Objednávejte zde!

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A ZBAVTE SE SVÝCH „MĚLA BYCH“!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!