Daniela Trudičová: Opravdu musíte…?

text © 2017 Daniela Trudičová / foto © pixabay.com a archiv Daniely Trudičové

Zhruba před rokem a půl jsem se zúčastnila jednoho semináře, na kterém lektorka vysvětlovala rozdíly mezi muži a ženami na energetické úrovni. Celý obsah přednášky si už přesně nepamatuju, ale v paměti mi zůstala jedna poznámka o tom, že muži jsou ti dynamičtí, ti, kteří určují směr, ti výkonoví – a je jim to tak přirozené. A my ženy bychom se naopak měly naučit nechat se vést, s důvěrou se odevzdat a jen tak plynout, nechat se unášet proudem dění.

Muži jsou ti dynamičtí a ženy se mají nechat... nést:-)

Přiznám se bez mučení, že tehdy mě tato definice „mužské“ a „ženské“ životní role trochu vytočila. Okamžitě mě začaly napadat myšlenky jako: Tak já se mám nechat někým vést? Já, dynamická bytost, která jsem se narodila ve znamení Lva? Já, která ráda překonávám překážky, miluju výzvy a mám potřebu se neustále posouvat dál?

Shrnula jsem si to sama pro sebe, že přednáška byla fajn, ale že zrovna tohle není něco, co bych chtěla nebo dokázala implementovat do svého života… Ano, můj vnitřní muž ve mně úřadoval naplno.

Jenomže…

Jenomže život má pro nás připravené řadu překvapení – takže dnes, s odstupem toho roku a půl, můžu zodpovědně říct, že až teď skutečně chápu, co těmi slovy tehdy naše lektorka myslela, a dokonce s tím i souzním a dokážu to i cítit celou svou bytostí.

A co mě dovedlo k pochopení tohoto důležitého ženského principu? Možná vás to překvapí, ale byl to cyklický time management®. Věnuju se mu intenzivně už téměř rok díky mentoringu s Danou-Sofií Šlancarovou.

Vybavuju si velmi dobře naše rozhovory, které jsme spolu vedly na začátku: „Víš, Sofi, já prostě MUSÍM uklízet, i když jsem unavená a v menstruační fázi, vždyť jak by to u nás doma vypadalo, fakt mi to prostě nedá.“ – „Já prostě MUSÍM něco upéct, přestože bych nejraději seděla a chvíli odpočívala. Dětem to udělá radost, mají moje buchty moc rády.“ – „Já prostě MUSÍM v práci naplno makat a jet na plné obrátky, protože pomáhám klientům v jejich složitých životních situacích.“

Mnohokrát byly naše rozhovory o tom, že „MUSÍM, protože přece…“ – a za ty tři tečky si doplňte, cokoli chcete.

A navenek to vypadalo opravdu skvěle – jaká jsem šikovná, kolik toho zvládám, stíhám, pochvala sem, pochvala tam… Jenže jenže jenže… Kolikrát jsem se v takových situacích pak přistihla při tom, že po takovémto „vydání se“ pro druhé a pro jejich dobro nastoupil pocit frustrace a únavy a v konečném důsledku podráždění, které si většinou slíznul ten, kdo byl v dané chvíli po ruce – tedy děti, můj muž nebo rodiče… Mí nejbližší a mí milovaní, na které jsem rozhodně nechtěla být ošklivá!

Díky mentoringu se Sofi jsem dospěla k pochopení, že každá z našich čtyř fází cyklu má svoje dary, které když dokážeme naplno využít, dokážeme fungovat mnohem efektivněji a hlavně s lehkostí a radostí. Po dobu naší téměř roční cesty jsme šly stále hlouběji a hlouběji do mého vnitřního světa, zkoumala jsem a analyzovala své měnící se postoje a naladění v každé z fází a naplno poznávala a aplikovala dary každé z nich.

Už vám visí doma ten skvělý a praktický cyklický magnet?

A někde tam, na této cestě, jsem poznala ten nový pocit – DOVOLIT SI.

Ano, najednou jsem si DOVOLILA odpočívat během prvních dní své menstruace, protože jsem si začala uvědomovat, jak moc to potřebuju a že z této naakumulované energie budu moci čerpat během dalších dní v následujícím cyklu.

DOVOLILA jsem si neuklízet, když se cítím unavená, nepéct, když cítím, že už fakt nemůžu, nepřepínat svoje síly v práci a zejména nemít výčitky z toho, co nedělám, a naopak – VYCHUTNAT si to, čemu právě věnuju pozornost.

No a v neposlední řadě jsem si DOVOLILA o těchto svých pocitech komunikovat s okolím. Svůj cyklický magnet používám nejenom doma (svítí na ledničce jako malá připomínka pro mého muže a moje děti, aby věděli, jak to aktuálně mám) – ale používám ho i v práci, kde ho mám viditelně umístěný u svého počítače.

Takže i když pracuju v korporátním světě, dokážu se svými kolegy otevřeně komunikovat, proč jsem dnes velmi unavená, nebo proč jsem jindy naopak velmi výřečná a empatická, když telefonuju se svými klienty nebo mluvím s lidmi kolem sebe, anebo proč pro změnu klidně strávím den nad jinak neoblíbenými excelovskými tabulkami a baví mě to a vůbec mi naopak nevadí, že nekomunikuju s okolím. A někdy není ani třeba mluvit, stačí jen kývnout směrem k magnetu u mého počítače. ;-)

Samozřejmě, že to i tak občas přepísknu a přečerpám své energetické zdroje. Staré vzorce v hlavě mě někdy převálcují dřív, než si věci promyslím a určím si priority. Důležité však je se vždycky vrátit zpět – na nově vybudovanou kolej, po které chci kráčet. Vědomě se rozhodnout opustit vzorce, které už mi neslouží.

Dovolte si odpočívat! Vrátí se vám to!

A právě díky pocitu, že si DOVOLUJU a zároveň cítím radost z toho, že je v pořádku, když odpočívám, nabírám sílu, uvolním se v tom, že skutečně NEMUSÍM, a naplánuju si věci tak, abych je v rámci měsíce všechny udělala, ke mně přišla SEBE-LÁSKA.

Našla jsem ji nejenom ve svých očích, ale naplno jsem ji procítila i ve svém srdci. A právě tato sebeláska mi dala onen na začátku zmiňovaný pocit, že se můžu s důvěrou odevzdat proudu dění, nechat se vést a nechat věci plynout – v souladu se svým cyklem.

Ne, nestala se ze mne ezovíla na obláčku. Pořád mám své cíle a velké plány do budoucna a odhodlání kráčet po cestě za svým posláním. Ale jde mi to teď s mnohem větší lehkostí, protože se respektuju, protože rozumím tomu, jak se proměňuju v rámci měsíce – a rozumějí tomu i mí blízcí a lidé okolo mne.

A toto pochopení mne samotné mi dává jiný rozměr mého bytí a za ten hřejivý pocit v duši, který cítím, když to naplno prociťuju, za ten to rozhodně stojí…

 


Daniela Trudičová

Daniela Trudičová o sobě říká:

Pracuju v korporátním světě, ale přesto – nebo možná právě proto – jsem nadšenou propagátorkou ženské cykličnosti a zejména cyklického time managementu®. Vidím jeho velký přínos pro život žen, pokud se dokážou lépe a více vnímat a zároveň také respektovat své proměny. O tomto tématu proto přednáším nejen pro ženy, ale i pro muže. Domnívám se totiž, že i muže naše cykličnost skutečně zajímá a chtějí naší proměnlivosti porozumět – a to možná mnohem víc, než si my ženy myslíme!

Danka pracuje v Bratislavě, kde také žije se svou rodinou. Věnuje se rovněž Terapii duše a skvěle peče. :-)

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A DOVOLTE SI ODPOČÍVAT!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje