text © 2017 Slávka Frančíková / foto © archiv Slávky Frančíkové
„Ty jsi tím cyklem fakt zavirovaná a šíříš nákazu všude kolem,“ vyhrkla mezi dveřmi Sára a vpadla do mého bytu jako uragán. „Honza už se zase motá v kuchyni a přesvědčuje mě, jak právě dneska potřebuju večeřet lehký salát z mrkve!“
Rozhlédla se kolem a vydechla: „Pořádáš seance nebo někdo umřel?“ Zakroutila hlavou, protočila panenky a s nejistotou vešla do obýváku.
Jemné tóny meditační hudby, vonné tyčinky a všudypřítomné zapálené svíčky skutečně mohly na první pohled připomínat doupě staré čarodějnice, co ve skleněné kouli vyhlíží budoucnost.
„Ani jedno, ani druhé,“ odpovídám klidným hlasem. „Jen relaxuji a nořím se do hloubi svého nitra.“
„Jasně. Jsi zase ta… reflexní.“
„Reflektivní,“ opravím ji a jdu postavit džezvu na pravé arabské kafe. Ještě si vzpomenu na Sářin úvodní proslov: „Honza má pravdu, ten svěží salát ti udělá moc dobře.“
„Nejdřív práce, pak zábava podle cyklu, a teď už i jídlo! Jak daleko chceš ještě zajít?“ ještě za sebou slyším Sáru, jak si tak trochu ironicky rýpne. Nechávám poznámku bez komentáře a s láskou se věnuji přípravě kávy. Opět se nořím do svého hlubokého nitra, kde se právě cítím nejlépe.
Svůj nový životní styl jsem i s jídlem pojala cyklicky. Přehnané? Možná. Já jsem však sama sobě dovolila sladit cyklicky nejen svou kariéru, volný čas, plánování důležitých akcí, ale i dopřávat svému tělu právě takové pokrmy, které v jednotlivých obdobích jsou smyslovým, chuťovým i energetickým požitkem. Správně zvolená kombinace surovin a ingrediencí zkrátka organismu lahodí a navodí pocity spokojenosti a duševní pohody.
A tak jsem dynamické Sáře představila pár jednoduchých rad, triků, tipů a nápadů, jak si celý cyklus a dynamickou fázi zejména užívat na plné pecky i v kuchyni a díky tomu se cítit v pohodě a být spokojená a harmonická – a představím je i vám…
Při přípravě receptů si vždy představuji vedle sebe konkrétní zaneprázdněnou ženu, která svůj svět vnímá v obdobném rytmu se mnou.
Recepty jsou snadné, rychlé, dokonale vyvážené – zkrátka tak, aby odpovídaly potřebám daného období cyklu. Každému jménu fáze jsem dala přívlastek, který nejlépe vystihuje její aktivitu.
Dynamická fáze – strava ENERGIZUJÍCÍ
Expresivní fáze – strava UDRŽOVACÍ
Kreativní fáze – strava POVZBUZUJÍCÍ
Reflektivní fáze – strava ZKLIDŇUJÍCÍ
Dynamická fáze se projevuje větší produktivitou, přílivem nové energie a zesílených schopností. Překypuji tedy elánem, vitalitou a jsem produktivní ve všem, co dělám. A krom toho se cítím spokojená, nadšená a sebe-vědomá.
Jaké palivo tedy tělu dodávat?
Takové, co zvýší hladinu energie a umí ji udržet. Vhodné jsou potraviny, které nám dodají potřebnou sílu, elán a vitalitu. Nedám dopustit na chia semínka, která obsahují velké množství bílkovin, rozpustné vlákniny, antioxidantů a nepřekonatelných omega-3 mastných kyselin. Díky své neutrální chuti se dají použít kamkoliv. Dalšími života-udržovači jsou ovesné vločky, obsahující vysoký podíl vlákniny, sacharidů a zdravých tuků.
Říká se, že polévka je grunt. Dynamická fáze je přímo předurčena ke konzumaci čirých vývarů (kuřecích, rybích i zeleninových) nebo lehkých krémů z jednoho druhu zeleniny.
Z masa v této fázi rozhodně kuřecí. Je libové, snadno stravitelné a tělo má dostatek prostoru fungovat na správné vysoké frekvenci. Z ryb je výtečným parťákem losos.
Ze zeleniny vše, co je zelené. Listové saláty, špenát, brokolice, hrášek nebo fazolky. Ovoce je báječné v jakékoliv formě a vždy pokud možno čerstvé a svěží. K dodání extra rychlé porce energie a hydratace organismu poslouží čerstvé šťávy, které okamžitě pronikají do buněk, dodají tělu živiny a posílí imunitní systém.
A což takhle dát si kávu? Proč ne! Lahodné „café latte“ s kurkumou také dokáže postavit na nohy a povzbudit k činnosti.
Ani dezert by neměl na jídelníčku chybět. Volím však dezerty spíše lehké, ovocné nebo tvarohové. Nic hutného a těžkopádného.
Co si tedy uvařit? Rychle, snadno a se záplavou energie!
K snídani smoothie, zelené fresh šťávy, chia pudink s jahodami.
Oběd pokud možno nevynechávat, alespoň ten víkendový. Dostačující je například polévka z pražených vloček nebo jemný krémový hráškový krém. Jako druhý chod se osvědčily těstoviny – fettuccine s jarní zeleninou, nebo kuřecí frikasé, chia sekaná či lososový steak v papilotě.
Odpolední svačinka by měla být taková, která pomůže zvládnout popolední plán schůzek nebo přípravu na večerní cvičení. Nedám dopustit na sušené ovoce, ořechy, mandle a pokud možno zpracované do sladkých müsli řezů.
Zelenou v dezertech dávám třeba panna cottě, cheesecaku nebo rychlému ovocnému pyré s jogurtem.
Nezapomínám na bylinkové čaje. Takový čaj z listů ostružiníku či rybízu černého je hotovým požehnáním pro mysl i duši.
A zde je pro vás jeden recept na rychlý a přitom chutný a vydatný dynamický oběd:
CHIA SEKANÁ S FAZOLEMI
Superpotraviny: kokosový olej, chia semínka, vajíčko
Když jsem ji poprvé vyzkoušela, byla jsem tak nadšená, že mně radostí tekly slzy. Jednoduchá, energeticky vydatná a rychlá „sekačka“ je prostě skvělá. Kombinace žampionů a fazolí je dokonalá a chutě se vzájemně doplňují. Když rozkutrujete směs a dáte ji péci, máte hromadu času na vyřizování korespondence, telefonátů či jiných důležitých záležitostí, které by vás zdlouhavou přípravou jídla stresovaly.
Pojďme na to! Na 2–4 porce budete potřebovat:
• 2 konzervy zavařených fazolí (500 g) – a já používám záměrně fazole červené, hlavně kvůli barevné textuře a dokonalé mozaice na výsledném řezu
• 250 g žampionů (cca 7–8 středně velkých kousků)
• 4 PL kokosového oleje
• 1 středně velkou cibuli
• 1 vajíčko (ideálně domácí)
• 3 stroužky česneku
• 3 PL chia semínek
• pepř
• 1 ČL soli
• 1 PL majoránky
Troubu si předehřejte na 200 °C.
Na pánvičce rozehřejte olej a na něm dozlatova osmažte cibulku nasekanou na jemno. Přidejte oloupané a nakrájené žampiony a restujte cca 2 minuty. Směs nechte vychladnout. Vložte do robotu a rozmixujte na hrubou kaši.
Z fazolí slijte vodu a rovněž rozmixujte. Nechte si pár kousků fazolí v celku. Na řezu pak vyniknou a sekaná bude křupavější.
Rozmixované žampiony i fazole vložte do mísy, vklepněte vajíčko a okořeňte solí, pepřem a majoránkou. Vždy podle vaší chuti. Chia semínka se přidávají společně s kořením, když už jsou fazole i žampiony rozmixované. Přidejte prolisovaný česnek. Hotovo. Ano. Ničím jiným nezahušťujete. Žádná mouka, strouhanka ani jiné pojivo.
Důkladně zamíchejte všechny ingredience a vlijte do alobalem vyložené formy. Skvělá je forma na srnčí hřbet. Vložte do rozpálené trouby a pečte cca 40 minut.
Zda je sekaná pečená, zjistíte testem se špejlí. Když zůstane po vytažení suchá a čistá, je sekaná upečená. Podávat můžete s vařeným bramborem nebo jemnou bramborovou kaší. Super je jako příloha zeleninový salát.
Dobrou chuť (nejen) v dynamické fázi vám přeje
Slávka Frančíková
Více receptů najdete na Slávčině webu www.cyklickysvet.cz
ŽIJTE (s) CYKLEM I V KUCHYNI!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
5 Komentářů
Olča
Středa - 18. ledna, 2017Vypadá to nádherně,ale hledám kdy se přidávají ty chia…?
Slávka
Středa - 18. ledna, 2017Omlouvám se… CHIA se přidávají společně s kořením, když už jsou fazole i žampiony rozmixované. Dobrou chuť.
Dana-Sofie
Středa - 18. ledna, 2017Tak už jsem tu informaci přidala i do textu článku. Oli, děkujeme za upozornění, Slávi, děkuji za doplnění.
A těšte se, budou postupně i další recepty, že, Slávi? ;-)
Slávka
Středa - 18. ledna, 2017Děkuji Sofi, za doplnění. I Oli Vám, za pozorné čtení. Těšit se můžete na talíře plné zdraví a receptů pro radost ze života. Vždyť jídlo sytí naše tělo, aby duše „živá“ byla.
[…] Dokonalý zdroj energie pro fázi DYNAMICKOU […]
Napište komentář