text © 2016 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com a archiv Hanky Trnčákové
Většina z nás se shodne na tom, že dokud jsme byli dětmi a naše vánoční povinnosti sestávaly toliko z toho věřit na Ježíška, byly pro nás Vánoce svátky klidu, radosti a těšení se. Jakmile jsme ale přešli do další životní fáze, kdy už je to na nás být Ježíškem, spojujeme si tyto svátky mnohem častěji se slovy stres, povinnost a nestíhání.
Je zde ovšem jistá možnost, jak to všechno zase obrátit tím správným směrem – ke klidu, radosti, pohodě a těšení se. Jak?
Znáte tu hádanku, jak sníst slona? Ano, správně. Je třeba ho rozporcovat na tak malé kousky, které už jsou rozžvýkatelné. Co to znamená v případě Vánoc? Rozporcovat je na větší a pak menší a ještě menší části a úkoly a ty si pak správně naplánovat a některé z nich možná delegovat (třeba na náš e-shop!;-).
Slon Vánoc se sestává například z kousků jako pečení cukroví, vánoční úklid, vymýšlení dárků, nákup dárků, posílání vánočních pozdravů, příprava štědrovečerní večeře, návštěvy rodiny atd. atd. A tyhle kousky lze rozdělit ještě na menší kousky, ideálně tak, abychom co nejvíc šetřili svůj čas. Jak konkrétně? Například nám naši blízcí můžou napsat, co si na vánoce přejí. Díky tomu jim dáme to, co opravdu chtějí a nemusíme nic komplikovaně vymýšlet (a ještě se pak netrefit). V naší rodině to funguje takto už pěknou řadu let ke vzájemné spokojenosti – a vím, že nejsme taková rodina jediná.
A dále: Vánoční úklid je rozšířený mýtus a není třeba to s ním tak přehánět – zejména pokud jste se naučili třídit a vyhazovat a uklízet věci průběžně i během roku (a vy velmi dobře víte, že ideální je na to premenstruační fáze). Správná cyklická žena si užívá úklid každý měsíc – a když se náhodou finální leštění před Vánoci potká s její menstruační fází, tak ho buď deleguje na děti a na manžela – anebo se na to prostě a jednoduše vykašle. No ruku na srdce: řeší ten úklid u vás doma ještě někdo jiný než vy a jen vy sama? Můj muž ani moje tchyně rozhodně nelezou na kuchyňskou linku, aby si ověřili, jestli mi tam nezbyl nějaký ten mastný prach – to se leda tak šikanujeme my samy;-))
A pak: Jsou na světě lidé, kteří pečou vánoční cukroví mnohem raději než já – a dělá jim radost, když můžou světu dělat radost tím, že pečou dobrůtky, na vánoce i jindy. Je to jejich vášeň a jen málokdy je to omrzí. Tak proč bych měla vánoční cukroví péct já, když je moje vášeň psát knihy a takhle dělat lidem radost? Jenom proto, že poslouchám svou vnitřní hodnou holčičku, která tvrdí, že to tak musí být. Ba ne!
To je pár mých osobních vánočních tipů. Mohla bych pokračovat ještě dál, ale mám pro vás dva návrhy: Za prvé hodinu dvacet nadupanou fakt skvělými a praktickými tipy na vánoční klid a pohodu v podání Hanky Trnčákové. Je Ú nebo Ú – úžasná nebo úchylná? ;-) Já si myslím, že to první, protože to ona mě naučila porcovat slony nejen o Vánocích a pomohla mi si zjednodušit život a mít v něm víc radosti i pohody. Při jejím webináři jsem si nestíhala dělat poznámky, jak byl praktický a konkrétní – a ještě vtipný a ze života.
Spoustu poznatků z tohoto webináře si můžete odnést nejen pro vánoční dění, ale pro každodenní život, a to i co se týče zapojení dětí, protože Hanka několik let pracovala v dětském domově a tuhle oblast má opravdu vychytanou. Webinář je zdarma a najdete ho zde.
ŽIJTE (s) CYKLEM I O VÁNOCÍCH!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář