Buďte negativní!

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Nemohli jste si jistě nevšimnout, že současný svět miluje pozitivno. Guruové i knihy osobního rozvoje doporučují pozitivní vizualizace a pozitivní afirmace a pozitivní přístup – ke všemu – a ke všemu negativnímu především. A v zásadě s nimi člověk nemůže nesouhlasit, nicméně v jistém okamžiku mu nezbude než si položit otázku: „Pokud Bůh/Vesmír/Stvořitel nechtěl stvořit negativitu, proč tady tedy je?“

Možná je to proto, že negativita a pozitivita jsou prostě dvě strany jedné mince. Jako je třeba den a noc, léto a zima, panna a orel, plus a minus… Když se vás totiž zeptám, jestli máte raději den nebo noc, léto nebo zimu, plus nebo minus, pannu nebo orla, možná něco budete mít raději, ale rozhodně to nezavrhnete úplně. Můžete mít raději den, ale kdy byste odpočívali a nabírali síly, kdyby nebyla noc? Můžete mít raději léto, ale nestýská se vám v parném létě, zejména pokud se zrovna nacházíte v centru rozpáleného města, kde není z vedra úniku, po troše sněhu a ledu? Pokud máte na účtu minus, příjemné to asi není, ale pokud vám někdo odečte něco z vašich dluhů, pak jste s minus rozhodně spokojeni…

Stejně tak není žádná ženská fáze jenom pozitivní nebo jenom negativní. Jsou ženy, které by se rády zbavily své premenstruační fáze nebo své menstruace – což však většinou pramení jenom z jejich neznalosti. Jakmile se totiž dozvědí, že v PM fázi jsou úžasně kreativní, mají geniální nápady a skvělou schopnosti tvořit a dokončovat, najednou si tuto fázi rozhodně chtějí ponechat. Totéž se děje, když objeví, že menstruační fáze jim přináší čas pro odpočinek a nabrání sil (podobně jako noc po náročném dni), a navíc jim ještě otevírá hlubokou schopnost rozjímat a vidět, co jim slouží a neslouží… Mnoho žen si navíc užívá ten stav menstruačního mentálního odpojení od všeho, co není ve skutečnosti důležité.

Podobně a naopak si řada žen uvědomuje, že ve své dynamické fázi jsou velmi netrpělivé na všechny okolo a trochu (nebo trochu víc) zanedbávají rodinu a domácnost. A ve své ovulační fázi se jim zase pro změnu nechce moc pracovat a soustředit.

Všechno má tedy svoje, den i noc, jaro, léto, podzim, zima, dynamická, ovulační, premenstruační i menstruační fáze…

A pak je tu ještě jedna důležitá věc: být pořád pozitivní nám může docela dost škodit, pokud se snažíme negativní věci za každou cenu potlačit. Ony totiž neodejdou. Zůstanou v nás a dělají nám v duši emoční paseku, která se posléze může přenést i do fyzického neduhu. U někoho se potlačování negativity a negativních emocí může projevovat tím, že tloustne. U jiného tím, že ho bolí hlava nebo záda. A někdo jiný polyká všechno negativní, co chce říct, až si vypěstuje rakovinu žaludku nebo jícnu nebo hrtanu.

Což nemá být obhajoba nadávání a plivání negativních emocí všude okolo. To taky není ta správná cesta. Ale správná cesta není ani polykat, být vždy hodný chlapeček nebo hodná holčička, nechat si vše líbit a se vším v životě se smířit.

Pokud k něčemu cítíme negativní emoci, je to často o tom, že to opravdu máme změnit. Negativní emoce je vlastně taková naše kontrolka, která říká, že je něco v nepořádku a my se k tomu máme nějak postavit. Ne to polknout, ne to potlačit, ne to plivat jako toxický odpad všude okolo. Postavit se k tomu a najít způsob, jak to změnit. (Což nemusí být vždy lehké, to je pravda.)

A ještě z jiné strany: Určitě si ze svého života vybavíte řadu situací, které jste na jejich začátku vnímali jako velmi negativní. Přišli jste o práci. Vám nebo vašemu dítěti zjistili alergii na lepek a museli jste přejít na jinou stravu. Přišly nějaké zdravotní problémy. Nevyšel vám vztah. Něco jste ztratili… Když se ale na tuto situaci díváte s odstupem měsíců či let, najednou ji hodnotíte jinak.

Ta práce vás nebavila a chtěli jste odejít sami, jen vám chyběla odvaha. Tak vám Vesmír zahrál trochu do karet. Díky změně stravy zmizely některé vaše zdravotní obtíže a cítíte se mnohem líp. Bez silného impulsu byste se ale ke změně stravování neodhodlali. Zdravotní problémy vás přivedly k přemýšlení o sobě a svém způsobu života. Díky tomu jste něco změnili – a teď jste mnohem šťastnější a spokojenější. Po rozchodu jste našli nového skvělého partnera, o kterém víte, že je to konečně vaše životní láska. Když jste něco ztratili, otevřel se tím prostor pro nalezení něčeho nového…

A tak: Nebuďte pořád jenom pozitivní. Dovolte si být i negativní. Dovolte si projevit i negativní emoce (a hledejte cesty, jak jejich projevením nikomu neubližovat, existují…). Dovolte si přijímat i negativní situace ve svém životě s vědomím, že mohou být ve skutečnosti požehnáním, a ne problémem, i když to může chvíli trvat.

Negativita a pozitivita jsou jen dvě strany jedné jediné mince. Den a noc, jin a jang…

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A V HARMONII!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje