Alice Mičunek: Menstruace jako duchovní cesta

text © 2017 Alice Mičunek / foto © pixabay.com

Menstruace jako duchovní cesta

Možná vás to už taky napadlo. Proč probíhá menstruace každý měsíc? Z jakého důvodu se 13x do roka uvolní vajíčko, ze kterého může vzniknout nový život? Je to pro ženu zdravé nebo ji to vyčerpává? A proč se to děje po většinu života, když si vlastně přejeme 1, 2, 3 nebo třeba 4 děti?

Je zřejmé, že naše předchůdkyně menstruovaly méně. Během svého života prožily cca 160 cyklů, zatímco dnes nás jich čeká zhruba 450. Ano, je potřeba si toto menší číslo z minulosti srovnat také s dřívějšími podmínkami. Přičtěme si k tomu mnohem více těhotenství a delší dobu kojení, náročnější životní podmínky a kratší délku života.

Máme dnes tedy lepší situaci nebo horší? Přijímáme menstruaci jako dar nebo jako přítěž? Tuto odpověď už nechám na vás, protože přesně o tom to je. Na vás záleží. Myslím, že je vcelku jedno, co která studie a výzkum uvádějí.

Věřím, že když se napojíme vědomě na své tělo
a naladíme se na svou duši, dostane se nám odpovědi.
A bude to odpověď pravdivá a naše.

Následující řádky prosím berte jako mou zkušenost a srovnejte si v sobě, zda-li s vámi rezonuje, a pak se nechte inspirovat – anebo si hledejte svou vlastní cestu. Já totiž vidím v menstruaci dar, díky kterému se můžeme posunout na duchovní cestě. Celý cyklus nám dává příležitost vypořádat se s výzvami, které nám život přináší. Věřím, že jsme zvládaly životní výzvy i každodenní problémy i bez informace, že nějaký cyklus máme. Ale také věřím, že se znalostí svého cyklu a darů, které nám přináší, můžeme řadu věcí zvládnout mnohem lépe.

Moje jógová cesta mě vede k tomu, že se na sebe ladím, naslouchám si a pečuji o sebe dost jiným způsobem než dřív. Jasně, někdy to jde lépe a někdy hůře. Tak to prostě beru. A během své poutě sebezkoumání jsem objevila úžasnou věc. Báječný dar, kterým je můj menstruační cyklus.

Já věřím v to, že menstruace je tady nejen k tomu, abychom mohly zrodit nový život nebo aby očišťovala naše tělo a každý měsíc spolu s krví odváděla toxiny z těla pryč. Věřím také v to, že náš cyklus je tu k tomu, aby nás posunul na naší duchovní cestě a že každá z našich měsíčních fází v tom má své důležité místo.

Myšlenky deroucí se z hlubin duše

Hlubiny duše

Ano, je řeč o premenstruační fázi, o archetypu Kouzelnice (22.–28. den cyklu). V těchto dnech se z našeho nitra derou různé myšlenky a pocity. Něco, co chce být vyslyšeno. „Hej! Tady jsem, všimni si mě a řeš mě! Tohle není v harmonii, udělej s tím něco!“ Občas mě taková myšlenka provází celý den a má pozornost se k ní neustále vrací jako k nějakému magnetu.

Vysvětlím vám to na příkladu. Představte si, že tím strašákem je vaše práce. A teď se v období před menstruací vynoří myšlenky, jak vám ta práce nevyhovuje, a sníte o jiné. Ne, není to jen o nějakém stěžování si a fňukání. Je to opravdu silný pocit, který cítíte uvnitř.

Co s tím?

 • V téhle chvíli naslouchejte svému tělu, mysli i emocím.
 • Své poznatky si zapište, uvidíte, že když se k nim po pár dnech vrátíte, získáte potřebný nadhled.
 • Důležité! Teď nedělejte žádné změny! Fakt ne. Nechoďte za šéfem. Mohlo by to dopadnout dost dramaticky. Opravdu nechcete přijít za vedoucím a křičet, plakat nebo vyčítat, v horším případě všechno dohromady. Trošku to zveličuju, ale jde prostě o to, že:
 • Je důležité opravdu být trpělivá a teď nic neřešit, protože v tomto období jsme plné emocí, které až když se uklidní, mohou ukázat, co je opravdu důležité a co ne.

Naslouchání svému srdci

Uf. Nedala jste výpověď? Gratuluji a vítám vás ve velmi mocné fázi. Čas ztišení a naladění se na sebe. Doba naší menstruace (1.–6. den cyklu). Teď totiž nastává ta správná chvíle zastavit se a zaposlouchat se. Co si opravdu přejete? Kam vás vede vaše srdce? Nyní je ten správný čas si sednout a zamyslet se, uvolnit se a třeba meditovat, rozjímat… A je jedno, jakou formou se na sebe naladíte, protože každé z nás vyhovuje něco jiného. Bude to pro vás procházka, psaní do deníku, kreslení nebo usednutí do křesla s oblíbeným šálkem čaje? Směle do toho!

A co s našimi myšlenkami, které se vyklubaly na světlo světa v minulé fázi? Zamyslete se, co byste pro svou situaci – v našem případě v práci – potřebovaly. A udělejte ještě něco víc. Svou analytickou mysl pak nechte odpočívat a svou pozornost přesuňte k srdci. Co si přeje?

 • Zastavte se! Opravdu. Bez toho to jde (alespoň mně) jen velmi těžko. Vy to řešení někde v sobě máte, ale je potřeba pro něj vytvořit ty správné podmínky, aby k vám odpověď přišla. Což dost dobře nejde při poletování po městě a rozptylování se na sociálních sítích. Chce to čas a prostor pro sebe.
 • Zaposlouchejte se. Poděkujte svému vnitřnímu soudci i oběti za jejich názory a pak naslouchejte své pravé podstatě, vyššímu já nebo duši… (opět si pojmenujte tuto entitu podle své libosti).
 • Srdce

 • Otevřete se. Možná že přijdou řešení, která byste nečekaly, třeba se vám dostane nějaké nové vize nebo i šíleného nápadu. Neznamená to, že vše se stane. Jen se vyplatí otevřít se i jiné možnosti.
 • Požádejte svou vnitřní sílu, aby vám ukázala cestu. Třeba si uvědomíte, že výpověď v práci by bylo příliš impulzivní řešení. Možná by vám vyhovovalo si zkrátit úvazek a víc se věnovat sobě i rodině (ano i takové řešení mé klientky Cyklické jógy už udělaly). Nebo můžete šéfa požádat o předelegování některých povinností. A co home-office, opravdu by to nešlo?

Bojovnice se probouzí

Po menstruaci přichází pořádná dávka energie (7.–13. den cyklu), což je právě ten správný okamžik udělat změny. Bojovnice uvnitř vás podpoří. Vykročte ke svým snům. Je to váš život! Jak to potřebujete? Pojďte si za tím.

V tomto období nastává ten správný okamžik zajít za šéfem a mluvit s ním o možnostech. Třeba vás svou reakcí překvapí. Možná společně najdete ještě jinou cestu. Důležité je, že teď „jdete na kobereček“ s hrdostí a čistou hlavou (rozhodně v lepším rozpoložení než před menstruací s PMS v zádech).

 • Ujasněte si, co chcete. Mně se nejčastěji osvědčila rozhodnutí, která byla v souladu s myslí i se srdcem. A k takovým někdy vede dlouhá cesta.
 • Své přání si pojmenujte a vytvořte si konkrétní představu. Co třeba si vytvořit koláž s obrázky, které vaši touhu podpoří?
 • Buďte důsledná, rozvrhněte si sílu na celý cyklus a při další menstruaci si v sobě znovu zhodnoďte, jak se vám podařilo vaše přání naplnit.
 • Vykročte ke svým snům a nezalekněte se klacků pod nohama. Bojovnice ve vás má tu sílu vám s tím pomoct. Ale na druhou stranu…
 • Netlačte na zhmotnění svého snu příliš. Někdy se mi stává, že si něco opravdu přeju a nějak se to nedaří, nejde to. A protože věřím v to, že Vesmír má pro mě jiný záměr, možná ještě lepší než, o jakém sním, zůstávám otevřená a netlačím nic na sílu. Vím, že přijde to, co je pro mne tím nejlepším…

Let it go!

Nechejte věci plynout. V menstruačním cyklu nastává ovulace (14.–20. den). Pro mě je to prostor, kdy se věci „dějí samy“. Je to čas k tomu, aby se naše přání posunulo a realizovalo a my si můžeme užívat výsledků našeho konání. Teď však není potřeba té aktivní síly jako v předchozí fázi. Naši bojovnici vystřídá moudrá královna, která dokáže skrze svá láskyplná slova posunout věci kupředu.

V této fázi můžeme velmi dobře využít našich komunikačních schopností. Náš sen je možné podpořit pomocí pravdy, kterou máme v sobě. Vykomunikujte tedy, co máte na srdci: Je ještě něco potřeba doladit? Potřebujete požádat kolegyni, aby vám vyšla vstříc?

 • Buďte upřímná v prvé řadě sama k sobě a všimněte si, jaký je váš vnitřní dialog. Jste na sebe laskavá nebo přísná? Kam vás často vede váš vnitřní hlas? (Když si přestaneme cokoli nalhávat, tehdy můžeme být upřímné a otevřené i k okolí.)
 • Vylaďte, co je potřeba. Někdy pomocí slov, jindy pomocí přijmutí nebo skrze trpělivost.
 • Oceňte se za to, co už jste zvládla. Třeba se nepodařilo splnit vše, ale určitě se najde něco, za co se můžete pořádně pochválit. Všechno jde krok za krokem. Všechno má svůj čas. Důvěřujte tomuto procesu a přestanou vás stresovat zbytečné limity.
 • Nespěchejte k dalšímu cíli. V józe je po každé praxi čas na relaxaci v pozici šavásana (vleže na zádech, v uvolnění se zavřenýma očima). Je to prostor k tomu vstřebat tělesný i emoční zážitek. Tak si takový okamžik (klidně po svém) dopřejte taky.

„Když jsme v situaci, která se nám nelíbí, máme tři možnosti:
situaci změnit, odejít z ní nebo ji přijmout.“
E. Tolle, Moc přítomného okamžiku

Některé starosti, které se máme uvnitř, potřebují mnohem víc času než náš jeden menstruační cyklus. Ale milé a statečné ženy, máme na to! Máte v sobě sílu tvořit a být šťastné. Přijměte svou cykličnost k tomu, aby vám pomohla na vaší cestě. Hledejte tedy svou cestu, jak vás váš cyklus podporuje v tom, co je pro vás důležité. Držím vám palce.


Alice Mičunek

Alice Mičunek o sobě říká: „Kdysi jsem bývala – možná podobně jako vy – hodnou holčičkou, která na 120 % plnila očekávání rodičů, partnerů, zaměstnavatelů, společnosti, i když něco ve mně se tomu bránilo. Říkala jsem ano, přestože jsem myslela ne. Můj život byl plný ,měla bych‘, kterým jsem se snažila dostát, ale ve skutečnosti to jen ústilo v pocity velkého smutku a úzkosti. A hlavně: hluboko uvnitř jsem cítila, že to takhle nechci, že chci žít život v harmonii…

A tak jsem v roce 2011 udělala nejdůležitější rozhodnutí svého života a na půl roku odjela do Indie. Tam jsem cestovala, poznávala novou kulturu, lidi, přírodu a především sama sebe. A krom toho jsem tam absolvovala lektorský kurz jógy v ášramu v indické Rišikéši. Navíc jsem v téže době objevila knihu Cyklická žena od Mirandy Gray.

Tohle spojení mě vedlo k tomu, abych začala pracovat s cyklickou jógou: jógou přizpůsobenou na míru proměňujícím se potřebám našeho ženského těla, která nám ovšem dává i příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí teď předávám toto své poznání i ostatním ženám – a to zejména ve svém online kurzu Cyklická jóga (živé kurzy aktuálně nevedu, protože si čerstvě užívám své nové role maminky:-)).“

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A NALAĎTE SE NA SVÉ TĚLO I DUŠI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje