Stanislava Kratochvílová: Trojka z chování za menstruaci?

text © 2016 Stanislava Kratochvílová / foto © pixabay.com

girl-1403433

Na začátku školního roku přišla dcera ze školy s novinkou. Od teď už rodiče nemůžou poskytnout dítěti omluvenku více jak 2× za pololetí. Všechny ostatní musí napsat lékař.

Pokud úplně opominu řadu relevantních důvodů k omluvení jako účast v aktivitách ZUŠ v čase školního vyučování, nesjízdnost silnic (nesmějte se, bydlíme na samotě a v zimě těch 45 km zdoláte jen traktorem) nebo jednodenní virózy zvládnutelné bez lékaře, je zde spousta dalších situací na zvážení – a to i těch ryze ženských.

S výše napsanými důvody budu operovat při komunikaci se školou. Ale přistihla jsem se, že řešit s ředitelem školy menstruaci mé dcery bych se sakra styděla. A přitom je to jedna ze situací, kdy mají moje dcery právo veta v tom si zvolit, jestli ráno do školy odjedou nebo ne. Jenže od této chvíle mají smůlu – můžou menstruovat maximálně dvakrát za pololetí!

Nevím, proč jsme si zvykli pohlížet na děti (nejen) na středních školách jako na jednu stejnorodou skupinu. Jako by to byly výkonné stroje jedoucí na maximum jeden den za druhým. Tak to ale v životě není. I dospělí mají lepší a horší, aktivnější a méně aktivní dny. A o ženách – vlastně dívkách – v kontextu s cyklem ani nehovořím.

woman-506120_640

Dívky, které začaly teprve nedávno menstruovat, se ani ráno dostatečně nevyspí. Jejich tělo je v záběhu, dospívá, jak fyzicky (a to je pěkná dřina), tak psychicky (to bývá ještě větší). A dostává pěkně na frak. Protože nic není „důležitější“ než škola a její pravidla – a vše ostatní je „podřadné“. Někdy se ani nedivím, že dnešní mládež má ke škole vztah nepříliš pozitivní.

I když se neřadím mezi sluníčkové lidi a nepovažuju se za ezo-eko-bio matku, ani odpůrce učitelů (světe div se, pracuju dokonce ve školství!), moje dcery prostě do školy v menstruační dny nemusí. Je nesmysl předstírat, že jsme stejně výkonné jako v jiné dny. Nejsme.

Někdy si představuju, jaké by to bylo, kdyby naše krvácení nebylo skryté. Kdyby krev odtékala z nějakého otevřeného místa. Tak dobře, je to trapnošílená představa, ale vcelku zábavná, v kontextu vážnosti celé situace. Není to zranění, ale krevní ztráta je krevní ztráta.

Ještě netuším, jaká je sankce za neomluvené hodiny. Doufám a věřím, že to není vyhazov, ale jen dvojka nebo trojka z chování. Ta nám je naštěstí jedno. No tak dostaneme trojku z chování za menstruaci, no! ;-)


fullsizerender

Ing. arch. Stanislava Kratochvílová o sobě říká: „Mám obrovské štěstí, že povolání architektky je zároveň mým koníčkem. V roce 2003 jsme založili společně s manželem Davidem ateliér k2-architekti, v roce 2012 FRAMarchitects, se zaměřením na alternativní, nízkoenergetické a pasivní stavby. V roce 2013 jsme začali psát web i-staveniste.cz o tom jak začít stavět a vybudovat domov svých snů.

S manželem a čtyřmi dětmi žijeme v pasivním domě ze zdravých přírodních materiálů, který jsme s i sami navrhli a postavili. Všechny děti vzděláváme doma. Domácí škola je mojí srdeční záležitostí, proto jsem začala pracovat jako asistentka pro rodiny vzdělávající svoje děti doma, spolupracuji už se čtyřmi základními školami. Sama jsem na jedné z nich také pracovala na druhém stupni jako učitelka.“


 

Podělte se se Stáňou i s ostatními
o svoje vlastní zkušenosti!

Jak to řešíte doma s dcerami a školou vy?
Pište svoje reakce do komentářů pod článek!

 

ŽIJTE (s) CYKLEM VE ŠKOLE I ZA ŠKOLOU! :-)

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

3 Komentáře

 • Nya

  Odpověď Odpovědět Úterý - 25. října, 2016

  Jsem máma pěti dětí a učitelka v lesní školce. Moje děti chodily do školy jen zdravé a v pohodě. A tak byly často doma, tu den, tu více. A určovaly si to hodně samy. Legrační bylo, že na konci roku měly méně zameškaných hodin, než ty poctivé děti, co byly doma jen s angínou… Nejmladší syn je na střední škole a v chodívá do školy čtyřikrát týdně. Je to střídavě kdy, ale každý týden zůstane jeden den doma. Je šťastný, protože si svůj život určuje a tvoří sám. Škola ho baví, známky má dobré, lidé ho mají rádi a přitom je ve školy podle sebe. A to jsem moc ráda. Děvčata jsem při menstruaci nechávala doma a před každým bych si to uhájila. Ale nikdo to nechtěl. Čemu věříte, za tím si stojíte a lidi vás tak berou… ODVAHU VŠEM ŽENÁM A MATKÁM!!!

 • Daniel

  Odpověď Odpovědět Neděle - 19. března, 2017

  Žádná škola nemůže požadovat po lékaři, aby omlouval nepřítomnost žáka, či studenta ve škole. Je to nezákonný požadavek. Máme lékaře, který na to dokonce reaguje velmi intenzivně odmítavě s výstřižkem článku z novin, kde ukazuje, že lékař v žádném případě neřeší jakoukoli absenci žáků ve školách, protože není jejich rodič a nemůže tak přebírat zodpovědnost v tomto směru za cizí děti.

  Takže reakce na takových požadavek je, ať to milá škola doloží citací zákona.

 • Ágnes

  Odpověď Odpovědět Úterý - 30. dubna, 2019

  Tak osobně Radim jako hlavní argument použít to, že škola nemá vůbec právo chtít omluvenku od lékaře. Omlouvám zákonný zástupce. Toto bych případně řešila se školskou inspekci. Jde o princip porušování vašich práv. Ráda nabízím pomoc…

Napište komentář

* Povinné údaje