10 věcí, které mají vliv na ženské libido

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Libido neboli sexuální touha, sexuální apetit, sexuální energie, chuť na milování. Někdy ji máme – a jindy ani náhodou. Co všechno u žen ovlivňuje jejich chuť se milovat?

Naše chuť na sex roste v ovulační fázi.

1. Menstruační cyklus. Rozhodně to není tak, že bychom měly v rámci měsíce pořád stejnou chuť se milovat. Naše hormony ovlivňují nejen to, jak myslíme, jednáme, pracujeme, máme chuť k jídlu nebo jsme ochotny být s lidmi, ale i náš sexuální apetit. Je poměrně logické, že nejvíc naše chuť roste v ovulační fázi – ale řada žen potvrzuje, že velkou chuť na sex mají i těsně před menstruací.

V dynamické fázi máme chuť spíš na rychlé milování, v ovulační na dlouhé a romantické, v premenstruační buď vůbec, protože nás všechno a všichni štvou, anebo naopak máme chuť experimentovat, a během menstruace, pokud nejsme strašně moc unavené, tak přinášíme sobě i partnerovi dar hlubokého propojení.

(Víc si o tom můžete přečíst v knize Návod na ženy, kde je tomuto tématu věnovaná celá jedna kapitola.)

2. Hormonální antikoncepce. Víte, že hormonální antikoncepce (HA) výrazně snižuje chuť ženy na sex? Pokud žena HA užívá, je totiž ve stavu jakéhosi umělého těhotenství, takže tělo jí dává najevo, že milování úplně tak nepotřebuje, protože jeho účel byl naplněn. Mnoho žen mi potvrzuje, že začaly brát HA, aby si mohly sex začít bez zábran užívat, ale stal se opak – velmi záhy přestaly mít na milování chuť… HA navíc celkově tlumí naše prožívání. Naštěstí už to začala vidět i řada mužů a sami si přejí, abych jejich ženy HA neužívaly.

(Víc se o tomto tématu dozvíte ve fascinující knize Život bez hormonální antikoncepce, v níž najdete nejen příběhy žen a jejich osobní zážitky s HA, ale i rozhovory s odborníky.)

3. Stres. Stres má vliv úplně na všechno – na pravidelnost nebo pohodovost našeho cyklu, na naše zdraví a psychickou pohodu – a pochopitelně i na naši chuť se milovat. Pokud jsme ve stresu, sex nás prostě nezajímá.

Ženy si ukládají své negativní emoce spojené se vztahy do oblasti podbřišku.

Muži to mají trochu jinak: pro ně je sex často způsobem, jak se uvolnit a stresu a napětí se zbavit. Ženy to však mají úplně obráceně: musíme se nejdřív dostat do pohody, než se budeme chtít milovat.

4. Partnerské neshody. Pokud jsme se zrovna pohádaly s partnerem, bude nám trvat pravděpodobně výrazně déle než našim mužům, než nás to přejde a zase se budeme chtít milovat. Výrazné hřebíčky do rakve sexuálního apetitu pak představují zejména nevyříkané a dlouhodobé neshody.

Proč to tak je? Ženy si ukládají své negativní emoce spojené se vztahy do oblasti podbřišku, do vaginy a dělohy – a ty jim tam způsobují určitou necitlivost (protože se snažíme vyhnout bolesti, tak raději nic necítíme). Jenže když necítíme nic, necítíme ani to příjemné – a najednou můžeme zjistit, že necítíme ani ty dřív příjemné doteky při milování.

Naštěstí i na toto existuje lék – doporučuju metodu vaginálního mapování, která velmi laskavým způsobem rozmasírovává necitlivá místa a uvolňuje zablokované emoce, a naučit se ji třeba společně s partnerem na některém z párových kurzů Denisy Říha Palečkové a Richarda Vojíka.

5. Nedostatek pohybu. Žijeme v době, kdy spousta činností vyžaduje, abychom u nich seděli na zadku (a to se týká mužů i žen a má to podobné důsledky na sex u obou pohlaví). Tento způsob života má negativní vliv na prokrvování naší pánevní oblasti a na volné proudění energie zde – a tudíž i na naši chuť na sex (nebo i na to, jestli muži spolehlivě stojí nebo nestojí!).

Začněte spolu chodit na procházky: za prvé vás bude harmonizovat příroda, za druhé rozhýbete celé tělo a za třetí budete mít čas být spolu a ladit se na sebe.

Důležitý je čas spolu, kdy se partneři na sebe ladí...

6. Vzájemné rozladění. Přičemž rozladěním teď nemyslím to, že nemáme náladu, ale to, že s partnerem netrávíme dostatek kvalitního času na to, abychom mohli stejně znít, být na sebe naladěni, rezonovat spolu. Většinu dne trávíme každý jinde, s pozorností na zcela jiných věcech, a když jsme pak večer spolu doma, jsme buď unavení a vyčerpaní, nebo si naši energii a čas žádá rodina, domácnost, děti. A rozladěný sex není úplně ono, nemáme z něj takový zážitek, abychom toužily ho opakovat.

Řešením jsou pravidelné časy, které partneři věnují sobě navzájem: někteří lidé třeba chodí spolu jednou týdně tančit, jiní si jednou za čas dopřejí víkend bez dětí (a ideálně mimo domov), který stráví v posteli…

7. Elektrosmog. Ať chceme nebo nechceme, jsme bytosti energetické, a tak na nás mají vliv i neviditelné věci, jako například záření z našich počítačů, mobilů, antén a jiných výdobytků moderní techniky. Vyčerpávají nás, berou nám energii, oslabují naši energii a schopnost tělesné regenerace – a taky nám berou chuť na sex.

Rada proto je trávit víc času venku v přírodě a vyhýbat se počítačům a mobilům po sedmé večerní. Budeme pak nejen mít větší chuť se milovat, ale budeme i kvalitněji spát a druhý den se cítit líp a mít ještě větší chuť na milování atd. atd. ;-)

Nedostatek spánku je navíc dalším důležitým zdrojem naší nepohody a nechuti na milování, a souvisí jak se špatnou kvalitou spánku například kvůli stresu a neschopnosti naší mysli vypnout, tak s jeho nedostatkem, třeba kvůli tomu, že žena v noci vstává k malým dětem, které kojí a podobně. V druhém případě řada matek doporučuje se vykašlat na potřebu uklízet nebo dělat něco jiného, když dítě přes den spí, a zdřímnout si s ním. Váš muž bude určitě raději, že má spokojenou ženu, než dokonale uklizenou domácnost. (A pokud váš partner říká něco jiného, zvažte, jestli nefunguje jen jako zrcadlo, které vám ukazuje vaše výčitky svědomí, že odpočíváte. Zbavte se jich!)

8. Děti a domácnost. Milujeme je a chceme pro ně to nejlepší. Jenže když je toho všeho doma moc, nemáme na milování ani myšlenky. A vztah s partnerem chátrá a jde do kopru. Zvažte tedy jednou za čas někoho na hlídání a věnujte si čas jen sama sobě a uvidíte, jak se chuť na sex zase vrátí!

9. Žena je muž. Mnoho žen v dnešní době jede většinu dne v mužské energii, protože to vyžaduje jejich zaměstnání. Tohle je však také zabiják libida na obou stranách partnerské postele. Za prvé nás to velmi vyčerpává a za druhé náš muž se chce milovat se ženou, ne s mužem. Žena-muž ho nepřitahuje. Klíčem i zde je, aby se žena hodila do pohody, do stavu bez stresu a napětí, do klidu a zpomalení.

Klíčem i zde je, aby se žena hodila do pohody.

10. Není sex jako sex. Co tím myslím? Ženy o mnoho častěji než muži potřebují spíš než „sex“ něco, co příznačněji popisuje slovo „milování“. Tedy nejen propojení na úrovni pohlavních orgánů, ale i propojení na úrovni srdce nebo duše.

Termín pro tento druh sexu je „vědomé“ nebo „pomalé“ milování (nebo taky „slow sex“), a jakmile ho pochopíte (třeba na výše zmíněných kurzech Denisy a Richarda), začnete si ho velmi užívat a nebudete už chtít nic jiného – a to nejen vy, ale i vaši muži.

Dalo by se to vysvětlit tak, že tento druh spojení opět pracuje s naší energií na více úrovních, a tudíž je hlubší, výživnější a zábavnější, oba partnery propojuje, činí je více loajálními jeden k druhému – a zachránil už nejeden vztah před rozchodem. Navíc u tohoto druhu milování nehrozí, že byste se někdy začali nudit – je to pokaždé úplně jiné a silné, i když to děláte pořád ve stejné poloze. ;-)

Tak to vyzkoušejte! :-))

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A MILUJTE SE!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje