Behind the scenes 1: Vědomý business, aneb jak to celé začalo

text © 2018 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © archiv nakladatelství OSULE

Když se ohlížím zpět ve svém životě, vidím v něm na mnoha místech jednu věc: kdykoli mi přišel do cesty nějaký zásadní problém, nějaký doslova „průser“, který nešlo neřešit, nakonec z toho byla ta nejlepší možná věc a posunulo mě to mílovými kroky dál na cestě k mému životnímu poslání.

Třeba díky tomu, že jsem měla velmi velmi bolestivou menstruaci a začala jsem hledat řešení, je tu dnes projekt Cyklická žena®, který dnes pomáhá tisícům žen (i mužů).

Další takový „průser“ nastartoval v roce 2010 vznik nakladatelství OSULE. Jak to tehdy bylo? 

* * *

Píše se rok 2010. Dokončujeme s Terezou Kalinovou překlad knihy Vědomý business. Zbývá 6 týdnů do dne, kdy přijede sám autor, Fred Kofman, knihu pokřtít, když nám nakladatel řekne, že s vydáním nepočítá. Ouvej… Zdá se to jako pěknej průser, ze kterého nevíme, jak vybruslíme. Zvažuju dokonce založení vlastního nakladatelství, ale bylo by to všechno tak naknap…

Asi dva týdny jsou velmi krušné, ale nakonec najdeme řešení, které je jednodušší. Knihu nakonec díky Tereze vydává renomované nakladatelství Portál, protože je kniha prostě nadchne. A když se já setkám osobně s Fredem, dá mi do ruky vlastnohlasně namluvené audiozpracování této své revoluční knihy. Poslechnu si ho a už mě to nepustí. Tedy ta myšlenka na vydávání vlastních knih (nebo audioknih).

A tak tři měsíce na to mám založenou firmu, za pět měsíců přeloženo od úžasného překladatele a kamaráda Jirky Lněničky, za půl roku po kupě celý natáčecí tým a v lednu 2011 začínáme jezdit z Budějovic přes celou republiku až do Frýdlantu v Čechách. Z původního průseru se rozjíždí něco velkého, co ještě ani vůbec nemám šanci vidět, jak velké to bude a na kolik lidí to bude mít v průběhu let dopad!

David Jan Žák

Iva Aliana Bendová

A ano, při realizaci prvního nakladatelského počinu přichází pár krušných chvilek, bodejť by ne. Například když na únorové natáčení přijde typická liberecká sněhová kalamita. Tu noc, kdy to krosíme s týmem dolů do Frýdlantu mezi závějemi vysokými dva metry, jsou s námi všichni andělé strážní…

Ukazuje se taky, že nadšení je jedna věc, ale udělat odpovídající rozpočet, sehnat investory a naučit se slyšet, když to mí herci neříkají tak, jak bych si to představovala, je věc dost jiná. Naštěstí spolupracuju se skutečnými profíky, díky kterým se všechno velmi rychle naučím.

A pak, ještě dřív než do roka a do dne, je audiokniha na světě…

Jiří Lněnička

Radek Michalko

A když se na to dívám zpětně, vidím najednou všechny ty dary, které jsem v době, kdy audiokniha vznikala, vůbec neviděla:

  • Založit firmu bylo pro mne v té době nemyslitelné, protože jsem vůbec netušila, jak na to, a hlavně jsem neměla kapitál. A přesto se Vesmír spojil a během měsíce se vše událo, aniž bych se v tom musela nějak příliš angažovat. Poznatek: Máte-li silný záměr, tak i když nevíte, jak na to, Vesmír vám pošle ty správné lidi a zdroje!

  • V té době jsem už věděla, jak na vydávání tištěných knih, ale dělat audioknihu pro mě bylo úplně nové a neosahané. Dala jsem na intuici a našla skvělé lidi, kteří knihu namluvili, i studio Fonografik, kde jsem se leccos naučila o zpracovávání zvukových záznamů. Díky, Aliano, Davide a Radku! Poznatek: Máte-li nadšení a posloucháte-li intuici, dopadne to skvěle!

  • Rozpočet jsem tehdy nespočetla dobře. Jako začátečník jsem měla tendenci podceňovat některé náklady. Dnes se na to dívám jako na největší a nejlepší školu. Díky tomu jsem pak velmi dobře věděla, na co si dát příště pozor, co nepodcenit, co raději nadsadit… Poznatek: Ty největší chyby, které uděláte, jsou pro vás také největším přínosem, pokud se z nich poučíte a vnímáte je pozitivně.

David Jan Žák a studio Fonografik

Radek Michalko a studio Fonografik

Tím to tedy všechno začalo, audioknihou Vědomý business

 

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BERTE VŠECHNO JAKO SKVĚLOU PŘÍLEŽITOST!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje