Recept na zdraví a pohodu? Ženská cykličnost!

text © 2022 Martina Kovalčíková / foto © archiv Martiny Kovalčíkové a pixabay

Zní to jako příkaz? Možná ano, ale napsala jsem to tak schválně, protože generace hodných holek, které sebe dávají až na poslední místo za rodinné mazlíčky a úklid, občas potřebují dostat něco příkazem.

Ale teď trochu laskavěji, milé ženy. Jsem přesvědčena o tom, že pochopení a žití ženské cykličnosti je jedna z nejdůležitějších částí žití zdravého ženství. Jsem toho živoucím důkazem. I když pro upřesnění dodávám, že cykličnost sama o sobě není celým receptem, ale jen velmi důležitou ingrediencí pomyslného receptu. Ten si musíme v konečném důsledku poskládat každá sama.

Přijmout svou cykličnost a respektovat ji
je jedna z nejdůležitějších částí zdravého ženství.

Martina Zedia

Do mého života přišla cykličnost v roce 2014. V podobě knihy Cyklická žena. Dostala jsem ji tehdy jako dárek od mého milovaného manžela Tomáše. Bylo mi tehdy 33 let, což mi přijde docela symbolické. Díky mnohým „aha“ momentům objeveným v knize začal nikdy nekončící proces mé cesty za autentickým ženstvím.

Menstruovat jsem začala v 15 letech, což znamená, že jsem 18 let žila svůj menstruační cyklus bez jakýchkoliv znalostí a ženské moudrosti. Dostala jsem jen pár informací od mámy ohledně toho, že od teď už můžu mít děti a jaké menstruační pomůcky budu potřebovat, když to přijde. Něco jsem taky načetla v časopise Bravo a Top dívka. Sama jsem si pak odpozorovala, že to někdy pěkně bolí, že to někdy pěkně proteče a je z toho někdy pěkný trapas.

Nyní žiju svůj šestý cyklický rok, což je pořád nepoměr za všechny ty roky nevědomí, ale to nevadí. Nikdy není pozdě! Cítím obrovskou vděčnost za to, co všechno s touto knihou přišlo do mého života.

Nikdy nezapomenu na to, jak jsem knihu pročítala a zažívala všechny ty pocity a uvědomění, že taková jaká jsem, jsem vlastně v pořádku, a že všechno se vším souvisí. Bylo úžasné, všechny ty nové informace začít pozorovat a také sdílet s dalšími lidmi v mém životě. Měla jsem totiž období potřeby mluvit o tom s každým a všude. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, že můj vlastní prožitek není zas tak revoluční pro ty druhé, že každý si na vše musí přijít sám.

kniha Cyklická žena

Kniha Cyklická žena změnila můj život!

Nicméně touha šířit povědomí o ženské cykličnosti je ve mně tak hluboce zakořeněná, že se jí hned tak nevzdám.

Jedno z nejdůležitějších období bylo to, kdy jsem svou cykličnost pochopila a poznala natolik, že jsem jí skutečně porozuměla, a tím pádem o ní mohla mluvit s tím nejdůležitějším člověkem, tedy se svým manželem. Ale určitě tušíte, že to nebylo jen růžové. Sice jsme najednou měli nové informace a lecjaké vysvětlení, nicméně neshody a konfrontace, neřkuli konflikty a hádky dál zůstávaly a někdy byly snad ještě horší než tzv. „před knihou“. (Tak totiž skutečně říkám svému cyklickému životu: rozlišuju období „před knihou“, anebo „po knize“.)

Od prvního dne jsem si vedla zápisky o tom, jak se v daný den cítím, co jsem prožila, jaké zdravotní potíže kdy mám, jaké mám nálady, kdy jsme se pohádali, kdy jsme se milovali. Jaké pak bylo pro mě uvědomění, že se vše opakuje v jednotlivých fázích plus mínus den. Bylo pro mne naprosto fascinující vidět, co všechno spolu a je propojené, ale hlavně že to vážně funguje.

Když si začnete vést Cyklickou mapu
a sledovat den po dni svůj měsíční cyklus, zjistíte,
že se vaše stavy opravdu pravidelně opakují!

Žena odpočívající na posteli

Co ale bylo a dodnes je mou největší výzvou? Dovolit si bez výčitek odpočívat a nebýt výkonná první den až dva mé menstruace. Celý den v pyžamu? Celý den „nic nedělat“? Není to už moc? Není to přehnané? Není. Pokud to zrovna jde, pokud si to dovolím, zařídím, je to to nejlepší, co pro sebe můžu udělat.

A tohle je ta „tajná“ ingredience mého receptu na zdraví a na výkonnost a pohodu. Dokud jsem nevěděla nic o cykličnosti, prostě jsem si dala tampón a jela s rodinou na výlet do hor, plavat do aquaparku, na velký nákup do supermarketu a po cestě třeba ještě na zdvořilostní návštěvu k tetičce. Jenomže to taky bylo období, kdy jsem trpěla obrovskými bolestmi a křečemi. Kdy se mi pravidelně objevovaly ty samé zdravotní potíže stále dokola.

Podle cyklického deníku jsem si vypozorovala dny, kdy mě opakovaně bolí hlava, kdy jsem totálně frustrovaná, kdy budu mít s velkou pravděpodobností pupínky, kdy opar, kdy bolestivá ňadra. A protože se zajímám i o psychosomatiku, duchovní příčiny nemocí a práci s energiemi, byl to už jen krůček k tomu dát to všechno dohromady a pomalu ale jistě pracovat na své „samoprevenci“ v podobě žití cyklického života.

Máte hodně bolestivou menstruaci nebo PMS?
Uberte během menstruační fáze na výkonu a uvidíte zlepšení!

Když tedy dnes dělám takovou „revizi“ toho, jak mi to „funguje“, můžu hrdě konstatovat, že od roku 2014, odkdy si jedu na cyklické vlně, bych spočítala na prstech jedné ruky všechny nemoci a vážnější neduhy (říkám to se vší pokorou a úctou ke Zdroji, Vesmíru, Bohu a Bohyni – nejsem dokonalá, stále mám velký potenciál k dalšímu růstu a novým, ještě zdravějším návykům).

Je jasné, že když si přečtete knihu Cyklická žena nebo Návod na ženy, nemáte ještě vyhráno, to určitě ne. Jsem ale přesvědčena, že tyto informace mohou velmi obohatit váš život a že jsou velkým darem. Můžou pro vás být úžasnou příležitostí k pochopení a nové cestě vaším životem, díky níž budete schopny lépe a více a radostněji přijmout svoji sexualitu, svou ženskost i svou menstruaci.

Zde je tedy můj recept na žití ženské cykličnosti:

  1. vděčnost za dar menstruace,
  2. vědomé žití cykličnosti,
  3. respektování jednotlivých fází a jejich střídání,
  4. odpočinek, zklidnění a volnější režim během menstruačních dní.

Dopřejte si proto i vy, milé ženy, tento standard. Pozvěte do svého života svou cykličnost v podobě střídání fází, střídání výkonu a pasivity, akce a odpočinku. A pak stejně jako se střídá den a noc a jako se střídají roční období, stejně jako medvědice prospí zimu a není aktivní a šetří energii a regeneruje, využijte dar ženské cykličnosti pro sebe. Staňte se a buďte cyklickou ženou a díky tomu ženou zdravou, šťastnou a spokojenou!

S láskou

Martina Zédia

PS: Pokud vás téma ženské cykličnosti a duchovních příčin nemocí zajímá, objednejte si u mne osobní nebo online konzultaci. Budu vám ráda nápomocna. Více na mém webu.


MARTINA KOVALČÍKOVÁ

Martina Zedia

Martina o sobě říká: „Jsem lektorka, kněžka, Měsíční Matka (Moon Mother®) a sestra všech žen, které hledají své místo tady na Zemi, neboť já jsem to své našla a cítím, že je mým úkolem a posláním v tom pomáhat dalším.

Provozuji komunitní a prožitkové centrum kousek od Zlína. Pozemek, na kterém se centrum Medvědín nachází, je jedinečný svou energií sílou a klidem.

Organizuji například ženské či mateřské kruhy, akce pro rodiny s dětmi a oslavy kola roku, nabízím služby jako Požehnání ženského lůna® podle Mirandy Gray a přechodové rituály.

V neposlední řadě provozujeme na Medvědíně rovněž jesličky pro nejmenší děti, a to pro rodiče, kteří mají sen, chuť a potřebu propojit rodinný a profesní život v tomto období, kdy je jejich dítě ještě závislé na intenzivní péči.

K výčtu těchto nádherných rolí přibyla v lednu roku 2021 role certifikované lektorky projektu Cyklická žena®. V této oblasti nabízím ženám a mužům cyklické kurzy a přednášky a také osobní či online konzultace. Vnímám totiž – a na vlastní kůži i prožívám – onu každodenní zkušenost, že s žitím v souladu s cykly (a tím myslím jak přírodními, tak těmi ženskými) se nám daleko lépe daří plynout a plout po řece života v souladu sami se sebou i s naším okolím.“

KONTAKT:
web: Medvědín
FB: Medvědín u Provodova
tlf / mail: + 420 727 825 686 / info@medvedin.eu
místo působení: Provodov na Moravě, Zlínsko, Brno, celá Morava, po dohodě Praha
specializace: cyklické ženské a mateřské kruhy / přednášky a kurzy s tématem ženské cykličnosti / individuální konzultace / Požehnání ženského lůna® podle Mirandy Gray


 

ŽIJTE (s) CYKLEM A RESPEKTUJTE SVÉ FÁZE!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje