Přednášet o cykličnosti i klukům? My říkáme velké ANO!

text © 2023 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © archiv Dany-Sofie Šlancarové a pixabay.com

Mám rád svou sestru,
ale proč se někdy chová tak výbušně a odtažitě
a zavírá se ve svém pokoji?

(Adam, 10 let)

Když jsem dospívala já, v sedmé třídě jsme měli přednášku o menstruaci. Rozdělili nás na kluky a holky a každému vyprávěli něco jiného. Co vyprávěli klukům, to dodnes nevím. Co vyprávěli nám holkám, to si pamatuju velmi dobře: „Hlavně vždycky použitou vložku dobře zabalte, protože krev, když se rozkládá, smrdí.“

Tak zhruba tohle jsem se dozvěděla ve škole o podstatě ženství. No comment.

No a pak si pamatuju, že kluci měli nějaký šestý smysl na to, která holka má právě měsíčky a dávali nám to, velmi kulantně řečeno, sežrat.

Jakmile jsem ale začala o cykličnosti přednášet, viděla jsem najednou pravý opak: Byli to často víc i muži, kteří se zajímali o to, jak ženy fungují a jestli je v tom nějaký systém – a jak by mohli se ženami žít tak, aby si obě pohlaví lépe rozuměla…

(Je to v tom systém! Právě o tom potom spolu s Erikem Hutterem napsala knížku Návod na ženy.)

Navíc vím, že náš ženský hormonální cyklus ovlivňuje každý den našeho života, každou činnost, kterou děláme, a každou interakci s lidmi, a proto mi přijde zcela absurdní, že by se o těchto informacích neměli dozvídat muži – už od toho nejútlejšího věku! Žijí přece s námi a vedle nás, ne někde na jiné planetě!

No a naše úžasná certifikovaná cyklická lektorka Lenka Nazarejová sice má tři dcery a začala proto přednášet o cykličnosti a první menstruaci na školách pro holčičky, ale záhy ji oslovili, aby udělala kurzy i pro kluky.

Sdílím, co mi Lenka povídala:

„Nedávno jsem vedla přednášku o menstruaci a cykličnosti na základní škole pro chlapce v páté třídě. Byla jsem mile překvapená, že se pár chlapců zapojovalo a komunikovali se mnou na toto téma. A dokonce dávali pozor.

Brácha a ségra

Jeden klučina si uvědomoval, nebo spíše nechápal při popisování premenstruační fáze, proč s ním někdy jeho sestra nechce mluvit a bouchá dveřmi a zavírá se a chce být sama.

Šlo vidět, že svou sestru má rád, jen nerozuměl tomu, proč se někdy chová tak výbušně a odtažitě.

U mé přednášky pochopil, že je to jen na chvilku, že to je jen fáze a že to zase přejde – a že si to nemá brát osobně.

Přála bych si, aby bylo více přednášek pro chlapce, aby měli možnost si uvědomit, jak fungují jejich sestry, maminky a kamarádky!

Snad se nám to podaří!

Lenka“

A přesně tohle si přeju i já a přeju si to už od 7. třídy základní školy!!!

Takže proto tu mám pro vás toto pozvání:

Chcete takovou přednášku pro svoje syny?
Chcete takovou přednášku do své školy?
Ozvěte se nám!

Pište mi na mail sofie@cyklickazena.cz a já vaše maily předám na naše cyklické lektorky, které budou blízko vás a mohly by pro vás takový kurz udělat.

A kdybyste náhodou měli zájem sponzorovat takové kurzy, určitě nám taky dejte vědět! Školy někdy mají rozpočet na tento typ přednášek a právě Lence se dokonce podařilo získat i dotace, ale jinak jsou zdroje na školách i jinde stále omezené a přitom je tak důležité tyto informace předávat dětem už raného věku! (Holčičky dnes začínají menstruovat běžně v 9 letech, někdy ale i v 7 letech!)

Pište mi na sofie@cyklickazena.cz!

No a jestli chcete fajn informace o cykličnosti, prvních měsíčkách, antikoncepci a sexu pro své dcery i syny, tak pak je tu Malá velká cyklická dívka Sára.

Původně jsem ji psala víc pro holky a jejich mámy, ale tohle mi o ní napsali její čtenáři všeho věku:

Dana-Sofie Šlancarová

Túto knihu by som dala povinne čítať aj dievčatám aj chlapcom. Chlapcom preto, aby zistili aj druhý pohľad na antikoncepciu, alebo prečo sa dievča chová tak, ako sa chová. A dievčatám preto, aby spoznali seba i úžasnosť tohto všetkého. Aby sa naučili prijímať a užívať si to. Menštruácia nemusí bolieť. Nemusí byť zlá. Bude taká, akú si ju urobíte!“

Terezka, Trenčín, 12 let

„Když jsem knížku četla sama, přišlo mi, že bude vhodná až tak pro dívky 10+. Ale pak jsem zkusila jednu kapitolu přečíst své tehdy 7leté dceři a 6letému synovi a ti s napětím hltali každé moje slovo.

Kateřina Marešová, certifikovaná lektorka projektu Cyklická žena®

 

kniha Malá velká cyklická dívka Sára

 

A co se týče kluků, já taky miluju a velmi doporučuju knihu Když se kluci mění v muže, která sice není o cykličnosti, ale pomůže vám porozumět vašim dospívajícím synům.

Když se kluci mění v muže

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A MLUVTE O CYKLIČNOSTI
S KLUKY V JAKÉMKOLI VĚKU!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje