Měřitelno versus neměřitelno

text © 2017 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Nějak se to ten den sešlo. Dvě různé kamarádky a každá na telefonu v slzách: „Řekl mi, abych začala chodit do práce! Ale já nemůžu. Nechci. Mě to doma s dětima baví. Já se jim chci věnovat. Už teď jsem vyčerpaná jenom péčí o ně, a jak bych k tomu měla zvládat ještě práci? – Samozřejmě, že to budu zvládat, ale za jakou cenu? Mně nevadí, že si budou myslet, že jsem domácí puťka, mě to doma s děckama fakt baví!“

Labuť s mláďaty

Začala jsem přemýšlet. Kolik je nás takových žen? A kolik z nás si to ještě nepřiznalo, že hluboko uvnitř cítíme, že v této fázi našich životů nás velmi naplňuje být doma s dětmi a pečovat o domácnost, ale přitom navenek manifestujeme něco úplně jiného? Ekonomický tlak společnosti, manžela nebo okolí nás vyšle do soukolí stroje zvaného „zaměstnání ve světě“, rozběhne nás na 200 % a udělá z nás úspěšné – muže!

Co se stane, když žena odejde z domácnosti do zaměstnání? V množství povinností ztratí kontakt sama se sebou. Tím následně mizí její ženská sebedůvěra, povědomí o její skutečné roli zde na Zemi a mizí také její energie, kterou ze své ženské podstaty vyživuje své děti a svého muže.

Žena se pak cítí rozpolcená, ale protože se společnost a okolí tváří, že takhle je přece všechno v pořádku, svoje pocity potlačí a zablokuje, a tím je promění v negativní emoce vybuchující zejména v období před menstruací, nebo v nemoc, posléze chronickou, zdánlivě bez objektivní příčiny a jen obtížně léčitelnou.

A co se děje s energií v rodině, když o ni nikdo nepečuje? Můžeme si to znázornit následujícími obrázky.

Když se dva lidé potkají a zamilují se do sebe, je jejich energie zaměřena na sebe vzájemně, asi takto:

Muž a žena

To je důležité, aby mohla vzniknout rodina, do které záhy přibude další člen. Tomu bývá ze začátku věnována velká pozornost ze strany obou rodičů, energie lze tedy ideálně zobrazit nějak takto:

Rodina

Velmi záhy však ekonomický tlak donutí otce, který je na dítě přece jen méně biologicky fixován, se odvrátit od rodiny a začít věnovat zvýšenou pozornost vydělávaní peněz a tzv. „zabezpečení rodiny“. Jeho energie směrem k rodině proto logicky slábne, až začne obrázek vypadat nějak takto:

Rodina

Posléze i dítě začne chodit do školky a školy a jeho matka do práce. Jejich pozornost se na většinu bdělého času také obrátí jinam než na rodinu:

Rodina

Pnutí v takovém obrazci jsou jasná a zřejmá. Muž, žena a dítě se začnou vzájemně vzdalovat a pak se divíme rozvodům a „výchovným problémům“ a vzájemné neochotě komunikovat.

Můj jógový guru vždycky říkával: „Kde je pozornost, tam je energie.“ Obrátí-li se pozornost všech členů rodiny jiným směrem a není-li vědomě zajišťováno, že se tato pozornost určitou kritickou měrou vrací i kruhu rodiny, dochází logicky dříve či později k jejímu rozpadu.

Nutí-li muž ženu jít do práce (i když by v mnoha případech jít nemusela), je to on, kdo se podepisuje na budoucích problémech své rodiny. Odvrací totiž pozornost a energii své ženy od rodiny, a tím ztrácí to, co ho dělá mužem – a ženu ženou – její podporu jeho osoby a jejich společné domácnosti a rodiny.

Podívejme se ještě na symboly užívané pro označení muže a ženy. Muž Muž tam má šipku směřující do světa. Pro něj je přirozený „fight“, boj, lov, vyrovnávání se s výzvami ve vnějším světě, pobývání mimo rodinu a vracení se s obživou (v primitivních kulturách ovšem zajišťování obživy trvá nesrovnatelnou dobu: často se mluví o 4 hodinách a méně denně, zatímco u nás je to nejméně 8–12 i více hodin; v těchto kulturách je tedy pak otec po zbytek času opět prézentní ve své rodině a jeho energie opět směřuje dovnitř kruhu.)

Symbol ženy Žena je s křížkem směřujícím dolů. To je ukotvení v čase a prostoru, které slouží jako kotva i pro druhé, primárně pro členy ženiny rodiny, ale ve svém konečném důsledku také pro celou společnost. Neukotvená žena vlající ve světě mužů = neukotvená společnost.

Dá-li muž ženě možnost a prostor zůstat v její základní ženské roli, mnoho získá: získá ukotvení, získá její podporu a její energii, kterou si bude moci odnášet s sebou do světa, aby v něm úspěšně nalézal obživu pro to, co je mu drahé, a byl šťastný a spokojený ve svém poslání.

Muž a žena

Problém je v jediném: jak srovnat měřitelno a neměřitelno. Mužskou „akci“ mající v současném světě jasnou vypočitatelnou hodnotu v penězích a ženské „bytí“ v domácnosti neměřitelné než dobrým pocitem muže při návratu domů ze světa či láskou a upřímným zájmem dětí.*

Měřitelné a neměřitelné se nedá porovnávat a vyrovnávat. Možná je jen plná důvěra: „Já jsem plně ve své roli muže a dávám, co cítím, že mám a chci dávat – a já jsem plně ve své roli ženy a dávám, co cítím, že mám a chci dávat.“

Muži, apeluji na vás: chce-li vaše žena zůstat doma a pečovat o rodinu, podpořte ji. Vrátí se vám to a nám všem taky.

Ženy pro to musí udělat jedinou věc: uvědomit si svou hodnotu ženy matky a ženy pečovatelky a zůstat si jí se vší rozhodností vědomy a stát si za ní. A dokázat to komunikovat se svými muži: „Získám já, získáš ty, získáme všichni.“

Happy women make happy: money, kids and men. And society.


* Toto téma celkově zpracovává kniha Monique Wortelboer Domácnost – péče o život. Existují také propočty, které momentálně nejsem schopna dohledat, že práce ženy v domácnosti má hodnotu cca 50 000 měsíčně (což už bude údaj několik let starý).

ŽIJTE (s) CYKLEM I V PARTNERSTVÍ!

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje