Ladislava Altrichterová: Jak lze odpočívat v menstruační fázi i se 6 dětmi

text © 2020 Ladislava Altrichterová / foto © archiv Ladislavy Altrichterové a pixabay

Ladislava Altrichterová s rodinou

Jsem maminkou čtyř dětí (a s partnerem jich máme dohromady šest), takže si dokážete představit, jak je u nás běžně rušno a veselo. Byly doby, kdy jsem se snažila se v každé fázi o všechny děti starat doslova na dvě stě procent – a ono to pochopitelně nefungovalo. Byla jsem permanentně vyčerpaná, protivná, a to jak na děti, tak na svého muže – a byla jsem protivná i sama sobě. Následovaly také i mé vlastní zdravotní problémy, ze kterých jsem se nedokázala úplně jednoduše dostat.

Naštěstí v tu správnou chvíli přišla do mého života cykličnost a já jsem díky ní pochopila, že ten lék může být překvapivě jednoduchý: najít si v období menstruace na sebe čas a odpočinout si.


Lék na permanentní únavu a vyčerpání, když máte spoustu dětí?
Najít si v období menstruace na sebe čas a odpočinout si.


A nejspíš si říkáte, jak jsem to s tolika dětmi dokázala? (Nejmenší dcerce jsou teď navíc teprve dva roky.)

Za prvé jsem s nimi o tom začala otevřeně mluvit. Se všemi – ať už je jim kolik chce let a ať už jsou to kluci nebo holky. Vysvětlila jsem jim, jak fungují jednotlivé fáze a jaká v nich jsem, co se mi chce dělat a co se mi nechce, a taky co potřebuju. A ono to (postupně) zafungovalo.

Teď už se například děti samy nejvíc těší na mou ovulační fázi, kdy si s nimi víc hraju a také jim pěkně vyvářím. A pozor: Díky tomu, že jsem začala první dny menstruace využívat k odpočinku a nabrání sil do dalšího měsíce, daří se mi si dokonce udržet pečující a pohodovou energii ovulační fáze déle i do doby premenstruační fáze!

Maminka s dětmi

Můj přechod mezi těmito fázemi je delší a je zajímavé, jak se tyto dvě fáze kříží. Celé rodině pak vyvářím s radostí a chutí, hodně si hrajeme, lechtáme se, což je u nás velká legrace, nebo si hrajeme na schovku – ale přitom už si užívám a využívám kreativní energie premenstruační fáze, takže s dětmi něco vytvářím nebo se pečlivěji zaměřuju na úklid. (Což tedy děti nemají zrovna v oblibě, protože mi v premenstruační fázi vadí každé smítko. ;-))

Nicméně jakmile se premenstruační fáze začne blížit ke svému závěru a já už pociťuju energii fáze menstruační, vědomě se začínám víc stahovat do sebe, zaměřuju se už jen na poslední věci, které je třeba v danou chvíli dodělat v domácnosti a snažím se být v klidu.

No a pak jsem si nastavila (a daří se mi to dodržovat, protože moje motivace je opravdu vysoká – protože zkrátka už velmi dobře vím, jaká pozitiva to přináší), že jeden den před menstruací zalezu do postele a zůstanu tam ještě další dva dny.

V praxi to pak vypadá tak, že tři dny trávím v posteli s knížkou a v domácnosti se starám jen o to nejdůležitější. Když jsem tohle zkoušela poprvé, tak mi moje nejmladší dvouletá dcera v posteli skákala po břiše a moc nechápala, ale postupně si všechny děti zvykly a teď už mě nechávají v klidu, protože asi i samy vycítily, že když mě takhle nechají, mám pak mnohem víc sil na další období a díky odpočinku jsem v pohodě a milá ve všech fázích, a zejména v té premenstruační. (Což asi nejvíc oceňuje náš nejstarší syn a zároveň můj nevlastní syn, protože na něj v premenstruační fázi už tolik neprskám a beru věci víc s nadhledem. Nicméně k dosažení tohoto stavu mé vnitřní pohody bylo potřeba i hodně práce na sobě samé pomocí koučinku – ale to by bylo na další článek.)


Děti samy postupně vycítí, že když si máma odpočine,
je na ně pak víc milá a v pohodě v dalších fázích.


Můj partner to kupodivu také respektuje, za což jsem moc ráda. Tak nějak jsme se naladili na stejnou vlnu, sice ještě také máme na čem pracovat, hlavně tedy ve dnech před menstruací, kdy jsem hodně odtažitá a nenechám na sebe téměř sáhnout, ale věřím tomu, že jak postupně já sama poznávám a objevuji dary cykličnosti, tak i on přijde na to, že je to úžasné, jak jedna žena během jednoho měsíce je vlastně čtyřikrát jiná. ;-)

Účetnictví

Také je úžasné sledovat, jak se během cyklu proměňují všechny mé zájmy a aktivity: V dynamické fázi si s partnerem velmi dobře rozumíme v práci, tedy když zrovna nesáhnu po účetnictví, protože to se ze mě stane taková ta typická účetní, která nic neodpouští. ;-) Zároveň ale vím, že je pro mne ideální tuhle fázi právě k tomuto druhu práce využít, protože mi to jde velmi dobře s čísly a jsem jak rychlík. Taky jsem v té době s partnerem schopna řešit technické záležitosti a chápu spoustu věcí, které mi říká a kterým v jiných fázích úplně nerozumím (nebo spíš mě to unavuje je chápat a zabývat se jimi). A hlavně nás v této fázi spojuje naše láska k autům a já se vždycky těším, až zase vytáhneme mašiny. ;-)

Ovulační fázi si doma užívají opravdu všichni, každý z naší rodiny si přijde na své, o dětech jsem již mluvila, no a partner… ;-)) Jen si v této fázi musíme dávat opravdu pozor, protože šest dětí už je opravdu pěkný zápřah. ;-)

Premenstruační fáze je u mne rozhodně nejdelší, i proto, že můj cyklus většinou trvá spíš 35 dní, nicméně už jsem se naučila si energii z ovulační fáze ponechat i do této fáze (jak píšu výše), a tak to je pro nás všechny jednodušší. Navíc i tahle fáze má své výhody, ať už je to smysl pro detail, který můžu využít jak v práci, tak i doma, anebo kreativita, které opravdu není nikdy dost.

Ale jak už jsem psala, abych mohla plně využívat dary, které každá fáze přináší, musím nejdřív ze všeho načerpat síly (v menstruační fázi) – a tak se už teď těším, až zase přijdou mé tři dny a já si budu moci zalézt s knížkou a s čistým svědomím a plným vědomím odpočívat a čerpat sílu na další období. Vyzkoušejte to i vy! Jde to i s šesti dětmi! :-)


Je to jen o vašem pevném rozhodnutí.
Když se uvnitř jasně rozhodnete,
že budete odpočívat, okolí vás nechá.
Když ale máte pochyby, okolí si bude stěžovat,
protože vám vaši nejistotu zrcadlí.


Ladislava Altrichterová

LAĎKA ALTRICHTEROVÁ o sobě říká:

Jsem žena, která si užívá života, a troufám si říct, že život opravdu žiju. Život beru s lehkostí a užívám si vše, co mi přináší. Jsem snílkem, který věří na zázraky a v dobro, které lidé nosí ve svých srdcích. Události, které mi přicházejí do života, beru jako zkušenosti, které mě mají naučit to, co ještě nevím. Můj život je mi velkou školou a jsem vděčná za každou příležitost, kterou mi nabízí.

Jsem maminkou čtyř krásných dětí. Své děti považuji za učitele, které mi život přinesl do mého života, abych se díky nim mohla stále posouvat vpřed, a věřím, že i díky nim je můj směr správný. Zároveň od partnera mám další dvě děti, z nichž nejstarší syn s námi žije a to je můj největší učitel, který mi ukazuje mé chyby a kterému už jsem několikrát poděkovala za to, že je v mém životě.

Život mi přinesl loni i rakovinu, která mě hodně změnila a která se nakonec nepotvrdila, ale byl to pro mne impuls, že je na čase začít svůj život brát vážně, a i když ještě mám dozajista nějaké nedostatky, tak mohu říct, že za ten jeden rok jsem se posunula úplně někam jinam. Moc mi pomohla Dana-Sofie Šlancarová a Miranda Gray s pochopením ženství a cykličnosti. Spoustu uvědomění jsem dostala díky koučinku, který jsem měla možnost zažít a kde ještě stále na sobě pracuji. Zároveň jsem poznala, kdo vlastně jsem díky různým osobnostním testům a i díky svému znamení, ve kterém jsem se narodila.

Přesně jsem tímto: žena narozena ve znamení Ryb, velmi uzemněný člověk, extrovertní optimista, sangvinik s velkou částí cholerika, podle osobnostních testů agitátor, což v češtině znamená bojovník, z módních typů Rebelka, má energie je mužská jangová a sama sebe považuji za šílence. :-)

Laďka je laktační poradkyně a cyklická lektorka ve výcviku. Kontakt na Laďku: FB / +420 731 868 471 / ladka@tpower.cz
 

ŽIJTE (s) CYKLEM I V MATEŘSTVÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje