Daniela Krušinská Trudičová: Příběh o hluboké touze, která se nenaplnila, a lásce, která se naplňuje každým dnem

text © 2020 Daniela Krušinská Trudičová / foto © archiv Daniely Krušinské Trudičové a pixabay.com

zamilovaný párNebylo jí ještě ani 30, když potkala muže, do kterého se opravdu velmi zamilovala. On její city opětoval, ale přešel rok a druhý, a ona začala cítit, že jí v jejich vztahu něco chybí. Jako by se zastavil a přestal vyvíjet. Toužila ho posunout dál – aby spolu začali bydlet a tvořit společný svět. Nejvíc se všeho cítila, že chce mít rodinu a hlavně děti…

Její partner ji však přesvědčil, že to, co jim ke společnému štěstí chybí, je vyšší příjem a lepší zázemí. Navrhl jí, jestli nechce nastoupit jako pečovatelka v Rakousku, podobně jako to dělala jeho sestra. Vydělala by si tak víc než v místní továrně. A pak by si mohli začít naplňovat svoje společné sny. Ale byly ty sny opravdy tehdy společné?

Dneska už to vidí jinak – tehdy však šla bez váhání a pochyb za vidinou tohoto snu. Naučila se, co bylo třeba a pustila se do toho. Ne vždycky všechno fungovalo. Ale nevzdávala se. Měla přece svůj sen, který jí dával vnitřní motivaci. Svůj sen o rodině a dětech, který si nesla stále v srdci.

žena na plážiJenže její mladé tělo přestávalo postupně zvládat ten neustále rostoucí tlak a stres. Do té doby měla menstruační cyklus přesný jako hodinky, bez výrazných bolestí, silného krvácení nebo jakýchkoli jiných problémů. Standardně trval 23 dní. Ale jak začala pracovat v Rakousku, její cyklus se začal výrazně měnit. Noci beze spánku, trvalý stres, pocit frustrace a neúspěchu – to všechno se začalo podepisovat na jejím zdraví.

Nejprve to vypadalo tak, že se její cyklus začal prodlužovat – na 27 dní a víc. Krvácela ale stále méně a méně a cítila se velmi nafouklá. Pak se menstruace přestala dostavovat úplně a ona musela chodit na injekce, aby jí ji vyvolali. Když jí bylo nejhůř, dala si na chvíli v této práci pauzu a vydělávala pár měsíců na Slovensku. Jakmile se však její zdravotní stav zlepšil, vyrazila zase do Rakouska. Měla přece svou velkou touhu, svůj sen o rodině a dětech, který stále nosila v srdci. Protože když vydělá dost peněz… Tak jí to aspoň on tehdy sliboval.

Bylo jí něco přes 30, když znovu skončila kvůli zdravotním problémům s menstruačním cyklem u lékaře. Ten se snažil najít příčinu její stávkující menstruace, která už se nedostavovala bez dalších a dalších vyvolávacích injekcí. Ten den, kdy se to dozvěděla, se její svět rozlámal na malé kousky jako rozbité zrcadlo.

„Jste v klimakteriu,“ řekl jí lékař. „Výsledky jsou neměnné kvůli hladině vašich hormonů. Do budoucna byste si měla najít jiný koníček než dítě. Vaše vaječníky nefungují, jak mají, a neprodukují hormony, které by vám umožnily otěhotnět.“

smutná ženaJak poskládat život, který se vám v sekundě rozbil na kusy? Je to vůbec možné? Ona se ale nechtěla smířit s tím, co jí doktor řekl, nechtěla uvěřit stanovené diagnóze, a natož její neměnnosti. Vždyť její maminka i babička menstruovaly téměř do 55 let, a vždycky bez problémů. Proč by to tedy u ní mělo být jinak? Proč by si neměla naplnit sen o dětech a rodině? Vždyť jí je teprve 31.

A tak si vzala svou zdravotní kartu a přešla k jiné lékařce. Po sérii vyšetření však přišla informace, že pokud chce mít děti, měla by na své touze začít pracovat co nejdřív. Její vaječníky opravdu nefungují tak, jak mají, a hladiny hormonů jsou velmi nízké. Dá se to na chvíli podpořit léky a aktivitu vaječníků posílit, ale protože má i pokles dělohy, sny o mateřství je třeba doopravdy už začít žít.

A s tím tedy přišla za svým přítelem, s nadějí a bušícím srdcem. Ale tehdy se její život rozlámal na kusy podruhé. Její přítel se jí totiž přiznal, že děti nikdy mít nechtěl. Byl to jen její sen, ne jeho. On se bojí zodpovědnosti, která s dětmi přichází, není si jistý, jestli se o ně kdy dokáže bude schopen postarat.

Kdyby je chtěla, s tím jí pomoct může. Ale ať s ním nepočítá jako s partnerem, se kterým je bude vychovávat.

dětské ručičkyCo se dá udělat, když vás život rozloží na součástky v krátké době dvakrát za sebou? Možností je mnoho – a ona se rozhodla bojovat. Měla svůj sen. O dětech a rodině, který si stále nesla v srdci.

Začala s léčbou. Dál jezdila do Rakouska vydělávat peníze na budoucnost, které se nechtěla vzdát. Ale pořád byla ve stresu. Málo spala, měnila rodiny, ve kterých pracovala, nepravidelně jedla. Všechno bylo přednější než její tělo.

A tak navzdory intenzivní snaze lékařky ustala její menstruace po dvou letech od podpůrné léčby úplně. Kontrolní vyšetření ukázala, že se ve 33 letech dostala do menopauzy.

Sen o jejích vlastních dětech ze začal rozplývat. A stejně tak se rozplynul i její dlouholetý vztah, který nebyl postavený na pevných základech.

O tom, co prožívala v následujících 10 letech, se jí mluví velmi těžko. Stále to má silně v paměti. Začala se jinak hýbat, přibírala na váze, začala být nesoustředěná a podrážděná, měla výkyvy nálad. Tu plakala, tu byla nervózní, měla problémy s koordinací. Největší problém představovaly extrémní návaly tepla, které ji sužovaly celé roky. Ve vteřině ji zalil pot. V noci nedokázala usnout, probouzela se celá propocená. Brala léky na zmírnění příznaků menopauzy, ale moc jí nepomáhaly, jen ty návaly po čase trochu ustoupily.

Pořád jezdila pracovat do Rakouska. Jakmile jí bylo líp, zase si tam domluvila práci.

meditující ženaOd ledna tohoto roku je ale doma. Opět měla zdravotné problémy a chtěla si od práce na chvíli odpočinout. A v návratu ji zastavil virus, který se prohání po celém světě. A tak má konečně už několik měsíců času. Na sebe a na svoje tělo. A na rozmýšlení, co dál.

Začala věnovat víc pozornosti svému stravování. Roky jedla hodně masa, teď zařazuje ovoce a zeleninu. Cítí, že tělo jí dává signál, že se mu tahle změna líbí.

Začala cvičit jógu. Chtěla se do ní pustit už před lety, ale nikdy si na to nenašla čas. Pořád jen odjížděla do Rakouska a vracela se zpátky. Teď cvičí každý den ráno. A její tělo jí dává signál, že se mu ta změna líbí.

Každý den chodí na procházku. Začala i meditovat. Vnímá, že jí to pomáhá se cítit psychicky lépe. Líp se jí spí a nepotřebuje už ani prášky na spaní, bez kterých v posledních letech nedokázala usnout. A tělo jí dává signál, že se mu to líbí…

Každý den si hledá nové a nové způsoby, jak konečně dopřát svému 45letému tělu lásku a pozornost, kterou mu téměř celý život nedávala. Protože tehdy pro ni byly na prvním místě potřeby druhých a jejich naplnění. Z jejího hlasu a smíchu je cítit jakési sametové pohlazení. Přenáší se i na mne a já z toho mám slzy v očích.

Z této ženy, která dokázala znovu objevit lásku k sobě a která mi s důvěrou vyprávěla svůj jedinečný příběh.

A jaká je její zpráva pro ženy, které menopauza ještě čeká?

odpočívající ženaNevyčerpávejte svoje tělo do maxima. Nedělejte práci, která vás nebaví, jenom kvůli penězům. Neničte si v ní zdraví. Stanovte si svoje hranice. Najděte si čas na odpočinek. Vzdejte se klidně něčeho, co možná není tak důležité, pokud to má vliv na vaše zdraví.

My ženy jsme stále v jednom kole a neumíme se z toho vymanit. Udělejte si ale chvilku jen pro sebe. Nebuďte stále ve stresu. I zítra je přece den. Naučte se odkládat věci i na zítřek.

A hlavně, vždy a za všech okolností: poslouchejte svoje tělo a milujte ho!


Kongres Menopauza

Menopauza – slovo, které mnohé ženy děsí. Možná i tebe.

Konec menstruace. Návaly tepla. Nadměrné noční pocení. Nespavost. Ztráta libida. Změna hmotnosti. Bolest kloubů. Osteoporóza…

Nové výzvy v životě ženy. Odchod dětí z domova. Partnerské problémy. Hledání nového smyslu života. „Konec“ aktivního života. Velké a hluboké téma smrti.

Téma menopauzy je v naší společnosti tabu. Toto období ztratilo svou důležitost, úctu a pozornost, kterou si plně zaslouží.

A proto je tu:

Kongres Menopauza

1. česko-slovenský online
Kongres o menopauze

28 inšpiratívnych videí a mnoho ďalších zaujímavých bonusov
od žien z Českej republiky a Slovenska!
7 dní naplnených rôznými pohľadmi na menopauzu.

Zajímá tě to? Přihlas se zde!


DANIELA KRUŠINSKÁ TRUDIČOVÁ

Daniela Krušinská Trudičová„Som žena, manželka, mama 2 dcér a zároveň sprievodkyňa iných žien na ich životnej ceste.

S nadšenim cez svoje skúsenosti a prežité udalosti ukazujem iným ženám, ako sa dá s ľahkosťou a radosťou žiť v súlade s cyklom. Pohybujem sa v korporátnom svete a zistila som, že aj v takomto prostredí sa dá fungovať cyklicky a využívať v plnej miere cyklický timemanagement®, vďaka ktorému dokážeme fungovať veľmi efektívne, no zároveň byť v pohode aj vo fázach, kedy nám to štandardne až tak nejde. Ako nadšená vyznávačka takéhoto žitia sa o moje tipy a poznatky delím aj s ostatnými ženami, aby spokojných a rozžiarených žien bolo stále viac.

Na svojej ceste po zákutiach cyklickej ženskej duše som tiež objavila silu rituálov a obradov, ktoré nám pomáhajú pozrieť sa na veci aj inak, preliečiť mnohé hlboké zranenia, vedome sa rozlúčiť so starým, čeliť svojim strachom a vojsť do svojej autenticity.

Po ročnom intenzívnom výcviku som sa stala kňažkou Živeny a ponúkam ženám pri riešení témy cyklickosti aj rôzne obrady – menarché, červeného stanu – moon lodge, či obrady uctenia si jednotlivých archetypov v nás.

Bola som tiež iniciovaná Mirandou Gray ako Měsíční Matka (Moon Mother®), aby som mohla ženám poskytovať požehnanie a liečenie ženského lona.“

KONTAKT:
web: www.cestavedomejzeny.sk
FB: Daniela Krušinská Trudičová – Cesta vedomej ženy
tlf / mail: + 421 907 069 842 / info@cestavedomejzeny.sk
místo působení: Bratislava / celé Slovensko / Morava
specializace: cyklické kurzy pro firmy, pro ženy i páry, pro mámy a dcery / rituály (skupinové i individuální) / poutě na silová místa / Požehnání ženského lůna® podle Mirandy Gray
články a kurzy: Dančiny články + aktuální kurzy k nalezení zde


ŽIJTE (s) CYKLEM A POSLOUCHEJTE SVOJE TĚLO!

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje