Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu: zeptali jsme se za vás

text © 2014 Dana-Sofie Šlancarová a Denisa Říha Palečková
ilustrace © archiv OSULE, s. r. o.

Na webináři s Denisou Říha Palečkovou, jehož záznam můžete zhlédnout zde, jsme dostaly mnoho dotazů a nestihly jsme na všechny v přímém přenosu odpovědět. Zde vám proto přinášíme některé zajímavé otázky a odpovědi na téma sexuality a cykličnosti. Vybraly jsme pro vás 5 hlavních témat:

64b437ca38ac88b00ef67cebce3a_r16-9_w480_h270_g58917d36f71211e3a948002590604f2e

  • antikoncepce,
  • milování v pokročilém věku,
  • orgasmus,
  • nepříjemné pocity při milování,
  • a jak komunikovat o milování.

 

Antikoncepce:

Q: Neberu už téměř rok antikoncepci a milování si užívám o hodně víc, ale obavy z otěhotnění mě hodně svazují – lze to nějak řešit?

Denisa: Antikoncepci lze provozovat také přirozeně, prostřednictvím sledování bazální teploty a hlenu. Pomůckou může být například i přístroj Lady Comp (www.naturcomp.cz), který práci měření a určování plodných a neplodných dní udělá za nás. A také partner se může naučit, jak při vyvrcholení neejakulovat – za využití tzv. Velkého tahu nebo i jinak. Při vědomém milování nehraje ejakulace tak podstatnou roli pro potěšení. Možností je mnoho! Velký tah se lze naučit i při masáži (například na našem kurzu „Joni a lingam“ nebo při masáži v masážním studiu – v Tantra Spa toto také učíme). Vědomému milování se věnujeme na kurzech pro páry. Spojení všeho zmíněného je už hodně spolehlivá antikoncepce. :-)

Q: Dobrý večer, hormonální antikoncepci používám ne z důvodu ochrany proti otěhotnění, ale pro potlačení premenstruačního syndromu a proti křečím. Taky pocituji menší libido. Co radíte v tomto případě? Děkuji.

Dana-Sofie: Asi bych vám doporučila přečíst si 7 návyků efektivní Cyklické ženy, kde hodně píšu o tom, co způsobuje všechny tyto naše PMS projevy a jak je možné se jich zbavit. Hlavním viníkem bývá stres a vnitřní napětí. Pokud to odstraníme, zmizí i křeče a bolesti. Za těmito symptomy rovněž často bývají negativní přesvědčení týkající se našeho ženství, ale to je potřeba probrat individuálně.

Denisa: Já bych doporučila vysadit HA a tělo podpořit skrze kraniosakrální terapii a vaginální mapování. Může být, že v první fázi to nebude pohodlné, může se vyplavovat mnoho nepříjemných a bolavých pocitů. Ale je to jen fáze, která odezní! Pak tě čeká zcela nová kvalita života, milování, vztahu. Budeš sama sebe cítit mnohem lépe. Uvidíš! :-)

 

Milování v pokročilém věku:

Q: Je mi 61 let a mám 70letého partnera. Milujeme se často a rádi. Připadá mi, že partnerovi vždycky hodně moc buší srdce – mohli bychom mu nějak ublížit? Je fyzicky v pohodě, bývalý sportovec. 

Denisa: Zrychlený tep je při milování běžný. Můžete si ovšem hrát i s klidovým, jemnějším a pomalejším milováním. Tomu říkáme vědomé nebo měsíční. Ve zkratce jsou pohyby jemnější, pomalejší, dech hlubší. Partneři se zaměřují na pocity v těle i sebe navzájem. Díky zpomalení jsou pocity často mnohem intenzivnější a hlubší. Je také zajímavé spočívat ve spojení, i když penis není ztopořený nebo jen částečně. Zpravidla se po určité době dostavují pocity blaženosti, které jsou ještě mnohem hlubší než při běžném vzrušení. Na toto téma chystá nakladatelství Synergie v říjnu knihu Vědomé milování. A my o vědomém milování pořádáme semináře – více najdete na těchto stránkách. Přeji ještě mnoho desítek let v krásném vztahu i milování!

Q: Som v menopauze. Jednotlivé fázy cyklu nevnímam ako pravidelné, ale sú zreleľné. Chuť na sex mám najmä, ked je nov – ovulácia – a všimla som si, že partner tak isto. Cyklus prebieha aj u neho, predpokladám. Čo vy na to?  Keď je spln, kedy som mávala menštruáciu, mám ťažké chvilky, bez chuti na sex. Čo mȏžete poradiť k sexualite a cykloch pre ženy v menopauze?

Dana-Sofie: Já sama zatím k menopauze nemůžu říci příliš relevantního;-), ale ze zkušenosti jiných žen můžu doporučit pozorovat svůj cyklus (například skrze zapisování jeho projevů do Cyklické mapy, i když si možná budete muset upravit časové intervaly), a díky tomu se ještě víc ladit na svoje tělo a začít milovat i ta „těžká“ nebo „temnější“ období. Dalším doporučením je určitě vaginální mapování a vědomé milování, jak o tom mluvila Denisa na webináři. No a třetí doporučení je: „Nemám chuť na sex – a i to je v pořádku!“ Čili přijmout sama sebe se vším všudy.

Co se týče partnera, platí, že i partner má svou vnitřní ženu a energetickou dělohu a i na něj působí Měsíc (jako nebeské těleso). S trochou nadsázky by se dalo říci, že i muži menstruují, i když jen na energetické úrovni. A je fajn, když to v sobě objeví a taky respektují. Přinejmenším začnou líp rozumět své ženě. ;-))

Denisa: Sexualita se v průběhu našeho zrání pochopitelně mění, jak se mění další oblasti našeho života. Když to vezmeme za správný konec, tak nebledne a nevysychá, ale zraje. :-) Vědomé milování je doporučení číslo 1 z mé strany! :-) Zpomalit, cítit, nehonit se za orgasmy (ale klidně je nechat přijít), prohloubit dech… To je jen lehounký nástin…

 

Orgasmus:

Q: Dobrý večer, ešte som nikdy nemala orgazmus, ale s posledným partnerom pociťujem stále intenzívnejší sexuálny zážitok. Neviem, čo mám robiť, v živote som zažila aj frustrujúce zážitky, ale práve tomuto partnerovi a hlavne sebe by som chcela dopriať môj orgazmus, pretože on sa neskutočne snaží a niekedy sa cítim až zle, že mu ho neviem poskytnúť.

Denisa: V první řadě upozorním na změnu perspektivy: mít orgasmus především kvůli sobě a vlastnímu potěšení, nejen pro potěchu partnera. Ženy se často soustředí na to, aby se druhému líbily. Ale cesta k vlastnímu potěšení – a tím i k potěšení pro partnera – je o touze dopřát sama sobě krásný zážitek plný potěšení. Což je ve výsledku i největší dárek pro partnera.

V dotazu zmiňujete, že za sebou máte v životě frustrující zážitky. To může být velmi dobře příčinou nedostatku potěšení v životě teď. Tělo se uzavře a znecitlivé. Pak ke vzrušení moc nepomáhají erotické tipy a triky. Ale cesta k znovu-se-otevření. Ke zvýšení vlastní citlivosti. A to umožní vnímat a odplavit vše, co citlivosti brání. Uvolnit případnou bolest a vztek. K tomu napomáhá metoda vaginálního mapování – je to nejpřímější a nejrychlejší cesta, jakou znám. Více najdete na stránkách věnovaných přímo vaginálnímu mapování.

Q: Dřív jsem zažívala orgasmus jen tehdy, když se mě partner dotýkal na klitorisu. Teď jsem začala zažívat orgasmy jiné, jakoby z hloubky. Moc se mi to líbí, ale nejsem schopna tak rychle dosáhnout toho původního orgasmu, a proto cítím určitou frustraci. Je to normální, že se druhy orgasmů v průběhu života mění? A je možné se vrátit i k původnímu typu orgasmu a užívat si oba dva?

Denisa: Lidé (ženy i muži), kteří začnou experimentovat se svým tělem a potěšením, postupně objevují mnoho typů potěšení a vyvrcholení. Orgasmus může být spojen s dotekem na určité části těla, ale může přicházet klidně i „z ničeho nic“, bez doteku a dokonce i mimo sexuální kontext. Naše kapacita pro potěšení je v podstatě neomezená. :) To, co popisuješ jako hlubší orgasmus, může být pravděpodobně spojeno s větším uvolněním těla a vyšší citlivostí ve vagině – tzv. vaginální orgasmus. Ten „dřívější“ orgasmus, zvaný klitorální, lze dosáhnout zpravidla během kratší doby a je spíš na povrchu těla, nejde tak do hloubky. Zpravidla jsou vaginální orgasmy spojené s hlubším pocitem blaženosti a uvolnění. A klitorální je spojen s chvilkovým napětím a uvolněním v orgasmu, po kterém ale nemusí být takový pocit nasycení – je spíš o napětí/stažení/dělání. Oproti tomu vaginální orgasmus je o odevzdání se a uvolnění.

Nerada škatulkuji a jak jsem zmínila, orgasmická škála je nekonečná a má mnoho podob. Ale tuto klasifikaci používám pro uvědomění dynamiky napětí a uvolnění, dělání a bytí. Doporučuji různé druhy prožitků a potěšení zkoumat i o samotě, sama se sebou, s pomůckami i bez – a rozvíjet tak svou schopnost potěšení a poznávat novou kvalitu dalších orgasmů. Tak jako trénujeme své tělo například při sportu, lze trénovat i svou kapacitu prožívat potěšení v těle. Určitě lze oba dosud známé orgasmy kombinovat, a objevovat celou škálu dalších. Přeji mnoho radosti a dalších objevů!

 

Nepříjemné pocity při milování:

Q: Stává se mi, že mám velkou chuť na milování, ale během milování se něco změní a doteky partnera se mi zdají někdy až odporné a nutí mne to z milování utéct. Nerozumím tomu, nestává se to pravidelně, ale nečekaně a někdy už jdu do milování se strachem, že to přijde.

Na otázku odpověděla další divačka webináře: Toto se mi stalo zrovna nedávno s partnerem. Zjistila jsem, že mé tělo takto reaguje, protože jsem mu na podvědomé úrovni něco neodpustila, za něco se na něj zlobím, řekl něco, co mi ublížilo… „Vědomě“ jsem na to zapomněla, ale mé tělo si to pamatuje, proto se nyní stahuje a nechce, aby se mě dotýkal člověk, který mi něco provedl. Je potřeba to téma otevřít, vynést na povrch a vyčistit. Anebo i vědomě s tělem povídat: „To nic tělíčko, už je to pryč…“ apod. :-) Třeba jsem odpověděla na vaši otázku, anebo je váš problém jinde. Veronika

Denisa: Veroničin postřeh může odpovídat. Je také možné, že se ve vztahu, jak jdete více do hloubky, začínají objevovat i „podprahová“ témata. Například ženy, které prošly určitou formou zneužití, pak mají podobné pocity i s milovaným partnerem. Protože to je vzorec, které si tělo i duše pamatují. Lze s tím vědomě pracovat a měnit to.

Dana-Sofie: Při milování nás velmi ovlivňují naše myšlenky, které se nám honí hlavou. A myšlenky na minulé neúspěchy nebo nepříjemné zážitky při milování jsou ty, které na nás útočí nejvíc. Nemusí tam tedy být žádný nový podnět, stačí si často jen vzpomenout, že minule to bylo nepříjemné – a je to tu znovu. Pak ale stejně tak stačí si to jen uvědomit a vzpomenout si na ty chvíle, kdy to bylo hezké – a hezké pocity se mohou navrátit. Stejně tak se mohou vkrádat jiné myšlenky, například na nedodělané pracovní úkoly, na nepříjemné zážitky s jinými lidmi, na nepříjemné zážitky s minulými muži apod. Pokud se vám podaří takovou myšlenku zachytit a zjistit příčinu rozladění, máte z větší části vyhráno. Zároveň souhlasím s Veronikou, že může jít o nedořešený problém s partnerem – a na to je opravdu nejlepší řešení vše otevřeně vykomunikovat.

 
CZ_a_sex
 

Jak komunikovat o milování?

Q: Některé doteky mého muže mi nejsou příjemné. Vím, že mi to nedělá schválně, ale nevím, jak mu to mám říct. Poradíte mi?<

Denisa: Komunikace v oblasti intimity je citlivá, protože jsme zde obzvlášť zranitelní. Doporučuji následující postup. Když se vás muž dotýká, najděte nejprve a pojmenujte něco, co je na doteku hezké a příjemné. Například ocenit dobrý tlak, dobrou rychlost nebo dotek na příjemné části těla. A v následujícím kroku pak zmínit, co by mohl udělat jinak, lépe. Takže to může vypadat třeba takto: „Hmmmm… To je krásné, jak se mě dotýkáš na zadečku. Zkusil bys teď prosím ještě zpomalit/jemnější dotek/dotek jen konečky prsů/přitlačit/…?“ Čím přesnější bude instrukce, tím lépe – například „desetkrát pomaleji než teď“ apod. Pochvala jako první krok je nesmírně důležitá, protože otevírá do dalšího naslouchání a probouzí chuť dotek ještě dále zlepšovat. Instrukce nesmí znít jako výtka – to partnera spíš uzavře, a nebude mít chuť dále pokračovat. Je třeba, aby zněla jako pozvánka, co dalšího byste spolu mohli vyzkoušet: „Zkusil bys teď dotek ještě trojnásobně zpomalit? Chtěla bych vědět, jaké to je…“

Q: Jak si můžu jako muž užívat milování se svou partnerkou ještě víc? Chtěl bych, aby se mnou moje partnerka komunikovala o tom, jak se cítí v jednotlivých fázích cyklu, abych věděl, jak jí můžu vyjít vstříc v tom, co právě chce. Ona ale tvrdí, že žádné fáze nezažívá, přitom já je na ní jasně pozoruju, i v sexu.

Denisa: Doporučuji seznámit se s knihou 7 návyků efektivní Cyklické ženy. :-) Není třeba ženě nic nutit, ona nemusí souhlasit. Ale jako moudrý muž, který již teď proměny nálad a chování na ženě pozoruje, můžete prohloubit dále své znalosti ženského cyklu, a vybaven dodatečnou moudrostí konat ;-)

Dana-Sofie: Znám řadu mužů, kteří jsou obeznámeni s cyklem své partnerky mnohem lépe než ona: „To není divu, miláčku, že jsi unavená a protivná, vždyť budeš za tři dny menstruovat.“ A je pravda, že tyto ženy nazývají svou menstruaci „krámy“ a chtěly by se jí zbavit. Muž má v tomto případě nevděčnou, ale nikoli nemožnou roli – udělat ze své ženy skutečnou ženu, které přijala všechny aspekty svého ženství, včetně menstruace. A podle mne nejjednodušší a nejvíc funkční způsob, jak to může muž udělat, je, že začne u své ženy v pravých chvílích vyzdvihovat ty správné aspekty její fáze.

Co se týče sexu, může to vypadat následovně: Dynamická fáze – „Zlato, tyhle rychlovky s tebou prostě zbožňuju! A zdá se mi, že tebe to v dynamické fázi taky baví!“ Ovulační fáze – „Miláčku, ty jsi ve své ovulační fázi naprosto neodolatelná… Tak svůdná… Tuhle tvoji fázi prostě miluju!“ Premenstruační fáze – „Milování s tebou v premenstruační fázi mě moc baví. Cítím tu tvou divokost a nespoutanost… Ukaž mi ji ještě!“ Menstruační fáze – „Dneska to bylo nějaké jiné než jindy. Cítil jsem mnohem hlubší prožitek a propojení. Myslím, že je to tou tvou ponořeností v bytí v této fázi. Moc si to užívám…“

Je to manipulace, přiznávám. Ale jemná, pravdivá a funkční. Žena začne o svých fázích přemýšlet a nebude trvat dlouho a začnou se jí líbit všechny… A pak jí budete moci koupit Cyklickou ženu nebo 7 návyků efektivní Cyklické ženy – a ona vás už s ní nevyhodí, ale naopak, půjde poznávat svůj cyklus do větší a větší hloubky.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A UŽÍVEJTE SI MILOVÁNÍ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje