text © Kateřina Marešová / foto © archiv Kateřiny Marešové
Temné začátky
S pojmem ženského cyklu mne seznámila někdy v 10 letech velmi citlivě moje babička. Přesto to pro mne představovalo šok a vyděsilo mne to: „Tohle teda nechci!!!“ Když se o dva roky později objevila první menstruace, přišla panika, která se projevovala např. schováváním zakrvácených kalhotek co nejhlouběji v šuplíku. Menstruace sebou přiváděla bolesti a pocit studu.
Ve filmu Grandhotel jsem se poprvé setkala s pojmem ovulace a postupně si začala všímat, jak ji některé ženy bedlivě sledují. Jak šel čas, začala jsem dále vnímat vnitřní napětí, které sílilo v době před nástupem menstruace a obrovskou úlevu, kterou přinesla první krev. Čím jsem byla vyčerpanější, tím bylo toto období dramatičtější a já byla jako časovaná bomba.
Jednoho dne se ale začalo všechno měnit a já postupně začala zjišťovat, že za ženským cyklem se skrývá mnohem víc…
Láska (skoro) na první pohled
Před dvěma lety jsem byla oslovena, zda bych nesledovala cyklické projevy v těhotenství. Nabídku jsem přijala, ale velmi brzy jsem musela konstatovat, že to poslední, co bych chtěla dělat ve třetím trimestru čtvrtého těhotenství, je denně se pozorovat a zapisovat si své poznámky do cyklické mapy. Ale semínko bylo zaseto.
Uplynul rok a mně se dostala do ruky kniha Dany-Sofie Šlancarové a Erika Huttera Návod na ženy. A tam zazněla pro mne zcela revoluční myšlenka, že je v pohodě zažívat výkyvy. Takže tedy nejsem labilní ani divná ani psychopat, když se každý den či občas každou chvilku cítím úplně jinak? To byla obrovská úleva!
Začala jsem si svého cyklu víc všímat a konečně mu dopřála pozornost, kterou si zaslouží, a o kterou se vehementně hlásil celý můj život, např. tak, že se mi vracel vždy velmi brzy po porodu, což vyvrcholilo početím třetího dítěte, kdy jsem opět otěhotněla 8 týdnů po porodu. :-)
Cyklická žena
Z počátku jsem si dělala poznámky jen občas a k věcem, které mi v tu chvíli přišly zajímavé. Potom jsem se ale rozhodla, že se do tohoto tématu chci ponořit hlouběji, přečetla jsem si knihu Cyklická žena od Mirandy Gray a vytvořila si vlastní cyklickou mapu, do které každý den zapisuji svá pozorování z několika konkrétních stále stejných oblastí. Z těchto každodenních pozorování se postupně utváří celkový obrázek, který mi přináší:
- Sebepřijetí: Naučila jsem se brát se taková, jaká jsem, se všemi proměnlivými náladami, schopnostmi i pocity. Ruku v ruce s rostoucím sebepřijetím jde i větší přijímání života a těch, kteří se v něm vyskytují.
- Pocit naplnění a spokojenost: Když se mi daří naplňovat svoje potřeby pro danou fázi cyklu a využívat schopností, které v ní mám zesílené, přináší mi to pocit obrovského vnitřního naplnění, celistvosti a spokojenosti.
- Důvěru: Věřím sobě, že se moje zesílené schopnosti znovu cyklicky objeví. S rostoucí sebedůvěrou pak roste i důvěra v život jako takový: pokud to platí v rámci jednoho měsíce, proč by to nemělo platit v rámci jednoho roku nebo celého života? Věřím, že věci budou přicházet vždy v ten pravý čas.
- Vnitřní klid a vyrovnanost: A výše zmíněné sebepřijetí a pocit naplnění sebou dále přinášejí hluboký vnitřní klid a vědomí toho, že vše je, tak jak má být. Cítím se vyrovnaná. Ne ve smyslu, že bych nikdy nehnula brvou, ale že zůstávám ve svém středu. A když se z něj občas vychýlím, dokážu se do něj zas navrátit.
Cyklická matka
Jednou z těch oblastí, které dennodenně sleduji, je mateřství: Jak v daný den vnímám děti? Jak reaguji na jejich emoce? Jak trávíme společný čas? Jaké práce mám chuť dělat v domácnosti? Jaké mám potřeby a jak se cítím, když jsou naplňovány, a když naopak nejsou?
Jak život v souladu s cyklem přispívá k pocitu naplnění, vnitřního klidu a spokojenému mateřství? Na následujících řádcích vám všechny 4 fáze cyklu stručně představím a uvedu svoje zkušenosti, jaké činnosti s dětmi i v domácnosti se mi pro jednotlivé fáze nejvíce osvědčily.
Pro označení fází používám názvy z knihy Mirandy Gray Cyklická žena, které pro mne jednotlivé fáze krásně vystihují. Na začátku vždy uvedu kurzívou stručný zápisek z mého deníku, který charakterizuje, co během dané fáze cítím a zažívám, a pak přidám pár osobních tipů kdy, co a jak. :-)
1.Dynamická fáze: období po menstruaci
„Dokážu všechno! Mám křídla!“
Dynamická fáze je obdobím největších fyzických sil, elánu, organizování a plánování, a proto vnímám tento čas jako nejlepší období na výlety a dlouhé procházky. Na tento týden si plánuji všechna velká dobrodružství. A protože mne v této době vytáčí pomalé dětské tempo, bez výčitek naložím všechny děti do vozíku a vezmu je na 8km procházku. :-) Vím, že za týden budu opět v naprostém klidu následovat tempo jejich a budu si to užívat!
Jsem si vědoma, že je pro mne v tomto období velmi důležitá moje práce, a proto bez výčitek nejprve dokončím svou činnost, ať je to práce na počítači nebo nějaká domácí práce, a pak se jdu teprve věnovat dětem.
Jelikož jsou v tomto období moje fyzické síly na vrcholu, schovávám si na tento týden také všechny fyzicky náročné činnosti v domácnosti: převleču a vyperu všech šest povlečení a v pohodě posekám naráz celou obří zahradu. Neznamená to, že bych to v jiných fázích dělat nemohla, ale momentálně mě tyto práce stojí nejméně úsilí a nejvíc si je užívám.
2. Expresivní fáze: období kolem ovulace
„Cítím obrovskou vnitřní ženskou sílu.“
Období, kdy mne naplňují radostí takové tradiční činnosti spojované s mateřstvím: vyvářím, peču i pečuju, naslouchám, konejším, mám otevřenou náruč pro každého a pohlazení pro každou bolístku, na těle i na duši. Jsem zaplavena láskou k dětem i ke svému muži.
Protože je pro mne v tento čas důležité rodinné hnízdo, ráda trávím maximum času se všemi dětmi i s mužem. V tomto obodbí s dětmi nejvíc zpíváme, tančíme a společně kuchtíme. Užívám si volného plynutí a následuji děti i život, kam mne zrovna zavedou.
Tohle je také období, kdy jsem schopná svoje potřeby na čas upozadit, a dělá mi největší radost naplňovat potřeby druhých.
3. Kreativní fáze: premenstruační období
„Srším nápady! Pocit naplnění a celistvosti…“
Tak tuto fázi vnímám jako dobrý barometr toho, jak jsem schopná věnovat sama sobě dostatek času a prostoru. Pokud jsem na sebe v poslední době zapomínala, tady to dostanu sežrat a se mnou celá rodina i všichni ostatní, co mi přijdou do cesty.
Ale pokud si dokážu pro sebe vytvořit dostatek času i prostoru a poslouchám svoje potřeby pro tuto fázi, což je především potřeba tvořit, může toto období proběhnout v naprostém klidu a odměnou mi je příval nápadů a intuitivních řešení jakýchkoli problémů, které se mi najednou zjeví před očima.
Pokud nejprve uspokojím svoje potřeby, v pohodě funguji i se zbytkem rodiny. Pokud jsem ale na sebe v minulosti zapomínala nebo neposlouchám své aktuální potřeby, srší ze mě místo nápadů hromy a blesky.
A tak často začínám den prací u počítače. Opět s klidem v duši, protože jednak vím, že minulý týden jsem o počítač v podstatě nezavadila a příští týden na to nebudu mít už vůbec myšlenky, a jednak vím, že když sama sobě věnuji ráno tvůrčí půlhodinku, celý den pak poplyne v naprosté pohodě.
Kreativní fáze se projevuje také ve společném tvoření s dětmi: malujeme, stavíme domečky, vyprávíme příběhy. Stejně tak mám i větší pochopení pro dětskou kreativitu, včetně hrátek s bahnem, pískem, vytahování čistého prádla, novou úpravu domu či zahrady. Pokud to tedy nepřijde ke konci fáze, kdy mi docházejí fyzické síly, a místo kreativních her vidím jen zamazané děti a práci navíc.
A pak je to taky samozřejmě hlavní doba úklidu, a to na všech frontách. :-)
4. Reflektivní fáze: období menstruace
„Cítím hluboké napojení na sebe sama i na Vesmír.“
Přechod kreativní a reflektivní fáze je pro mne nejlepší dobou poslat děti i s mužem k babičce. :-) Tato doba je ideálním časem na odpočinek a zpomalení. Potřebuju alespoň na chvíli ticho a klid. Veškeré fyzické činnosti minimalizuji a u těch, které vykonávám, absolutně zpomalím tempo.
Když si dopřeju krátký čas na odpočinek a ponoření se sama do sebe, jsem pak schopná fungovat i s ostatními a je to velmi intimním obdobím, kdy jen tak ležíme s dětmi v posteli, čteme si a vyprávíme. Během dne si několikrát na 15 min lehnu, a pak jsem schopná opět ve velmi pomalém tempu pokračovat v činnostech s dětmi nebo nejnutnějších domácích pracích. Pokud se rozhodnu dojít těch 200 m na hřiště, odrážedla necháváme tentokrát rozhodně doma. :-)
Je to také nejvhodnější doba, kdy se mi daří zůstávat v roli pozorovatele, nezasahovat a dávat ostatním volnost a prostor (pokud ho nejprve dopřeju sama sobě). Je to fáze, na kterou se potají celý měsíc těším: miluji její klid a pocit napojení, který v ní zažívám!
Jak žít v souladu se svým cyklem
A jak to tedy celé vypadá prakticky? To si fakt plánuji všechno z minuty na minutu? Daří se mi pokaždé vše naplnit do puntíku? Jasně, že ne!
Snažím se žít v souladu s cyklem a dělat věci ve chvíli, kdy je pro ně nejvhodnější doba. Takže výlet do ZOO si naplánuji na dynamickou fázi. Na fázi reflektivní si naopak naplánuji co nejméně náročný program. Pokud mne čeká nějaká intelektuálně náročná činnost, schovám si ji do dynamické fáze. Pokud potřebuji něco nahlédnout a vyřešit, počkám s tím do kreativní fáze.
Ale pochopitelně občas přijdou věci a situace zcela neplánovaně, občas něco nelze naplánovat do nejvhodnější doby. Nevadí. Když například dopředu vím, že budu muset během prvních dvou dnů cyklu někam cestovat, o to víc času věnuji svému odpočinku v posledních dnech před menstruací.
Když se dostaví nějaká vyhrocená situace během kreativní fáze, snažím se do ní moc nevstupovat a radši si to poznamenám do deníku a k situaci se vrátíme ve fázi dynamické či expresivní. A když něco totálně nezvládnu, řeknu si, že příští měsíc to dám líp.
Ale především mám pocit, že ve chvíli, kdy žena přijme svou cyklickou proměnlivost, nastoupí na jakousi cyklickou vlnu a všechno se to začne krásně plánovat shora. :-) Takže život v souladu s cyklem ve finále nevyžaduje nějaké složité plánování, stačí si pouze svůj cyklus zvědomit a všechno ostatní se děje lehce a tak nějak samo.
A jak přijímají mé cyklické mateřství děti a muž? Už dávno jsem udělala zkušenost, že ve chvíli, kdy něco přijmu sama v sobě, moje okolí s tím také nemá problém. A tak když mám období odpočinku, děti s radostí polehávají se mnou, dívají se na pohádky, staví domečky z polštářů, a na hřiště jdou až v podvečer s tátou. Stejně tak, když jim občas řeknu: „Dneska tě v té louži nechci nechat skákat, protože jsem unavená a nechce se mi to potom uklízet“, louži bez řečí obejdou.
Když se stávám v kreativní fázi kritická ke všemu a ke všem, velmi často jsem schopná to nahlédnout, a tak v dobách krize místo vyhrocené hádky svému muži jen suše oznamuji: „Teď jsem podrážděná, nechci to řešit!“ Ke konci cyklu ho pak požádám: „Teď bych pár dní potřebovala víc pomoct, vyvenčit děti, vyzvednout je ze školky či nakoupit.“ A muž pomůže. Odměnou mu je harmonický domov a spokojená žena…
Kateřina Chica Marešová
„Jsem cyklická lektorka, nadšená tanečnice a hlavně šťastná máma 4 malých dětí. Cykličnost do mého života vnáší radost, klid, svobodu a důvěru, že všechno se děje tak, jak má. Díky cykličnosti se učím být laskavější sama k sobě i ke svému okolí, a jsem schopná lépe směřovat a využívat svou aktuální energii.
Miluju objevování hlubin ženské duše, pohyb, tanec, práci s tělem a hraní, a tak i moje kurzy jsou hodně prožitkové, praktické a hravé: tančíme, zpíváme, tvoříme, hýčkáme všechny smysly, smějeme se i pláčeme, a sdílíme své příběhy.
Skrze projekt Rozkvétající žena šířím cykličnost mezi dospívající dívky ve školách, v rodinným centrech či v rámci zájmových kroužků, a snažím se je naučit rozumět svému tělu a jeho proměnlivým potřebám, zamilovat si svou menstruaci a využívat darů a schopností, které ženě přináší její cyklická podstata.
S nadšením také sdílím své zkušenosti se svobodnou menstruací, kterou už čtyři roky praktikuji, a díky které se během menstruace cítím volná, lehká, silná a ve spojení sama se sebou i s přírodou!“
Katka je rovněž od roku 2018 certifikovaná lektorka Cyklické ženy® a od roku 2019 certifikovaná Měsíční matka (Moon Mother®), vycvičená Mirandou Gray, a specializuje se rovněž na výuku cykličnosti na školách. Pokud máte zájem ji pozvat i do své školy, určitě se jí ozvěte, kontakt najdete na stránkách katerinamaresova.com, kde se dozvíte více i o kurzech, které Kačka nabízí.
Více se o Katce dozvíte katerinamaresova.com.
článek byl převzat z blogu Kateřiny Marešové
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář