Poznáváme své fáze: fáze ovulační a premenstruační

text © 2012 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz

Tento článek píšu na přelomu ovulační a premenstruační fáze. Jak to poznám?

Ještě včera jsem měla spoustu energie a celý den jsem strávila ve městě a v rozhovorech s lidmi. Když jsem ovšem dnes ráno probudila, myšlenka na společenské aktivity mi byla najednou vzdálená a místo toho jsem hned otevřela svého Maca a během půl hodinky napsala dlouhý blogový článek, který jsem už 14 dní odkládala. Najednou mi přišla energie a inspirace a článek byl hotov bez sebemenšího pocitu úsilí za minimální čas.

Vyřizovala jsem dnes také nějaké zásadní telefonáty, jenže místo toho, abych byla nadšená, že mluvím s lidmi, jak to mívám v ovulační fázi, nebo místo toho, že se mi daří řešit úkoly a posunovat projekty, jak to mívám ve fázi dynamické (předovulační), byl dnešní dojem a pocit: „Dejte mi pokoj, jsem zahlcená, nemám kapacitu, nestíhám. A neříkejte mi, co je špatně, protože si to budu brát osobně.“

Protože ale už se svým cyklem nějakou dobu pracuju a vím, že tyto projevy premenstruační fáze přicházejí, zůstávám na určité úrovni klidná. Něco ve mně se cítí zahlceno, nestíhající, neschopné a rozčílené, že věci nejdou, jak by měly jít, a lidé na mně nejsou hodní, jak by měli být – ale na hlubší úrovni jsem zcela klidná, protože vím, že je to jen fáze, že to přejde a zase bude mnohem líp.

Navíc vím, že mi tyhle negativní pocity ukazují, co mi momentálně v životě nefunguje a co chci změnit. Jsem totiž celkově zahlcená dojmy, informacemi, pracovními projekty a povinnostmi a moje duše mě směřuje zpět k sobě samé a k mému vnitřnímu vědění a poznání. Moje duše se mi znovu, už několikátý měsíc, snaží ukázat: „Uvědom si, co je ve tvém životě důležité. Definuj si, co tě v životě hodně baví, kde je maximum tvé energie směřující ven. Hledej způsoby, jak to začít efektivně předávat dál, v souladu s tvými talenty, s tím, na co jsi dobrá, co ti jde levou zadní, co tě nestojí žádné úsilí. A až si to najdeš, jasně definuješ a v sobě uvědomíš a prožiješ, tak to pusť a pak jen spolupracuj s Bohyní/Vesmírem na tom, co se má dít.“

Miranda Gray o premenstruační fázi říká, že je to doba, ve které nám naprosto jasně vyvstávají naše životní obtíže, problémy a výzvy a máme možnost je rozpoznat, jít za ně, nalézt hlubší podstatu toho, co nám vlastně říkají, a začít pro ně hledat řešení. Ve skutečnosti nám však tyto vhledy nabízí každá fáze, pokud nejsme ve svém životě v souladu s jejími energiemi. Pokud nějakou fázi prožíváme úkorně, jsme během ní nespokojené a prožíváme negativní emoce, něco nám to ukazuje.

morske_kameny_mala

Ukážu vám to na svých prožitcích z mé ovulační fáze: Moje minulotýdenní ovulační fáze pro mne tentokrát nebyla jako obvykle tou úžasnou radostnou dobou jako jindy, kdy se cítím plná energie a lásky a touhy dávat. Naopak jsem byla hodně smutná, unavená a měla jsem potřebu energii od druhých brát. Proč?

Protože každá z fází má své potřeby, které jsou spojeny s jejími silnými stránkami, a které je třeba naplňovat, abychom se i my cítily vnitřně naplněné a spokojené. A je-li ovulační fáze spojená s potřebou pobývat s lidmi a komunikovat s nimi a pečovat o ně a pečovat o sebe, a já jsem tady zavřená nad korekturou, už několikátý týden de facto, tak byť jde o korekturu skvělé knihy (Cyklická žena Mirandy Gray), tak mi moje tělo, mysl a duše dávají jasně najevo, že je potřeba znovu nastavit balanc a splnit potřeby této fáze a vyrazit ven za lidmi. Když to nedělám, přichází splín, pocit smutku a nenaplnění. A navíc můžu přicházet o skvělé příležitosti, jak o knize s lidmi mluvit a získávat podporu pro její vydání.

Podobně jsem dostala na nedávném kurzu dotaz: Když je ovulační fáze dobou intenzivního setkávání se s lidmi, přináší nám schopnost naslouchat druhým, milovat sebe, druhé i svět a vesmír a užívat si sexu, proč nemám v té době na sex vůbec chuť? Odpověď není jednoznačná, protože vždy jde o naše individuální vnímání a situaci, ale může to znamenat, že nám něco nefunguje v partnerském vztahu („naplňuje můj partner moje představy o láskyplném vztahu?“, „chybí mi něco v mém vztahu, co se týká lásky, jejího romantického prožívání?“) nebo že nějakým způsobem blokujeme svou mateřskou podstatu, která je spojena s touto fází.

Ale ještě k fázi premenstruační, a to poznámka pro pány: Pánové, prosím, v této fázi žena nepotřebuje věci řešit. Řešení jí můžet nabízet, ale nečekejte, že bude schopna je ihned zpracovat. A nabízejte je jemně, protože jinak to pěkně slíznete. Mnohem efektivnější je říci: „Vidím, že máš takový a takový problém. A já jsem tady vedle tebe, aby ses o mne mohla opřít a mohla nechat přijít všechny informace, které potřebuješ, aby ses posunula dál a už tě to netrápilo. Nabízím ti svou náruč, porozumění  — a svoje řešení ti nabídnu jindy, ju?“

A ještě jeden tip: pokud na vás přijde v premenstruační fázi pocit, že jste zahlcená a přestáváte vnímat, jen si v klidu sedněte a nic neřešte. Anebo začnete dělat něco naprosto banálního a nenáročného, co má ale hmatatelný výsledek, jako je mytí nádobí nebo žehlení prádla nebo jeden úkol s dětmi. Tento typ aktivity vás zklidní a zase vás navede na vaši vnitřní cestu, dodá vám chybějící sebedůvěru. Navíc: v premenstruační fázi jsou ještě období silné fyzické energie i velké chuti a motivace něco dělat, a toto „nicnedělání“ rychle doženete zítra dopoledne.

 


Chcete se toho o svých silných stránkách
a těch správných fázích dozvědět víc?

Všechno to najdete v knize
Mirandy Gray Cyklická žena!

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE NAPLNĚNÝMI,
ÚSPĚŠNÝMI A ŠŤASTNÝMI ŽENAMI!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje