Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz
Odpověď na tuto otázku se může zdát zřejmá, ale podle zkušenosti mnoha žen to tak být nemusí.
Pokusím se vám tedy nastínit, jak to doopravdy je, abyste měly (a měli) vždy jasno. :-)
Den 1 je prvním dnem menstruace. Tento den byl vybrán jako první den cyklu, protože se většinou jednoduše a jasně pozná – žena začne krvácet. Leč, jak už to tak bývá, i toto pravidlo mívá výjimky.
1) Některé ženy začínají takzvaně „špinit“, čili mírně krvácet, už několik dní před menstruací, a ptají se, jestli mají počítat první den od těchto prvních hnědých kapek. Já osobně doporučuji počítat den 1 až ode dne, kdy se spustí menstruace opravdu naplno, kdy přijde silné krvácení a krev je jasná a červená. S těmito dny totiž bývá spojen největší útlum a potřeba odpočinku.
2) Pokud máte menstruaci takovou, že váš úvodní den je krvácení ještě slabé, ale krev je už červená, lze to také považovat za den 1. Pravděpodobně to totiž bude znamenat, že za měsíc touto dobou už budete potřebovat kalíšek nebo jiné menstruační pomůcky (i více odpočinku), takže je dobré si ten den zapsat do kalendáře jako den 1.
3) Pokud žena vůbec nemá krvácení, protože bere hormonální antikoncepci, kojí, prošla nějakým lékařským zákrokem nebo je v menopauze a po ní, pak je den 1 obtížnější poznat. Pomocníkem vám může být znalost proměn vašich energií a celkového nastavení.
Já například říkám, že moje menstruační fáze přichází už cca 3 dny před nástupem krvácení, a poznám to podle toho, že nejenže začnu být víc unavená a chce se mi víc spát, a pokud musím mezi lidi, stojí mě to velké úsilí, ale také podle toho, že moje hlava se dostane do stavu, kdy je jí spousta věcí jedno, neřeší detaily, a svým způsobem může být i taková zamlžená… Cítím, že jsem se ponořila jinam, že nejsem úplně přítomna tady na Zemi, a pokud tu chci být, musím se hodně soustředit. Taky se mi najednou chce toho mnohem míň dělat (zejména umývat nádobí nebo uklízet, což jsem s radostí dělala celou premenstruační fázi), a ani už mě nebaví tolik dokončovat. Někdy se mi stane, že nevím, co jsem chtěla říct a nechce se mi vůbec přemýšlet – komplikované logické úkoly ani vysoce intelektuální debaty v této fázi rozhodně nejsou pro mne.
A naopak – moje dynamické fáze se začíná v náznacích projevovat už kolem dne 3. Nicméně jsem si ověřila, že je dobré, pokud těmto impulsům být už dynamická úplně nepodlehnu a vytrvám v pohodovějším režimu, jinak totiž hrozí, že to přeženu a dynamická fáze nepřijde – viz článek Kam mizí cyklické ženy.
Ženské fáze totiž nejsou pevně dané, netrvají každá přesně týden a netrvají každá přesně stejnou dobu každý měsíc, i když je to ta stejná žena. Délku našich fázích ovlivňuje spousta faktorů, nejvíc negativně stres a tlak a trvalé psychické i fyzické vypětí. Navíc fáze nepřecházejí jedna do druhé náhle, ale spíš pozvolna a postupně, takže v určitém období už můžete pozorovat vlastnosti obou fází:
– například na přechodu fáze ovulační a premenstruační stále psychickou pohodu, kombinovanou s potřebou tvořit a dokončovat věci;
– na konci premenstruační fáze stoupající únavu, ponoření a stažení se do sebe a neochotu být s lidmi;
– na přechodu menstruační a dynamické fáze pohodový den, kdy máte spoustu energie, ale večer vás to ještě skolí atd.
Takže: vaše menstruační fáze může klidně začínat ještě před samotným spuštěním menstruačního krvácení a poznáte to nejlépe podle nástupu útlumu, únavy a zamlženého stavu mysli. Toto období je vhodné respektovat a neplánovat si na něj příliš mnoho aktivit – přestože ještě nekrvácíte.
Pro jiné ženy největší únava a potřeba odpočinku přichází až se spuštěním krvácení – a je to také zcela v pořádku. Každá jsme jiná a máme i jiné fáze a jejich projevy. Důležité ale je, abyste poznaly celý svůj cyklus a všechny jeho projevy – a podle toho se potom řídily ve svém životě, doma i v zaměstnání, při plánování všech aktivit a činností i časů pohody a relaxu.
A není ani tak zásadní, že víte, že přesně dnes vám začala menstruační fáze, jako spíš to, že rozpoznáte svou potřebu zpomalit a víc odpočívat a budete ji respektovat. To je pointa: znát svůj cyklus – a respektovat ho. Pak můžete být šťastnou, pohodovou a naplněnou ženou…
PS: A pokud chcete svůj cyklus důkladně poznat, velmi detailně po jednotlivých dnech ho popisuje kniha Cyklická žena, kterou doplňuje jedinečný nástroj, díky němuž můžete zkoumat svůj vlastní a jedinečný cyklus den za dnem a srovnávat ho měsíc za měsícem, a to je Cyklická mapa.
Skočte si pro ně na náš cyklický e-shop!
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:
Napište komentář