Jsem normální, když chci při menstruaci odpočívat?

Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz

Jedno z nejčastějších témat, které se objevuje při cyklických konzultacích je: „Jsem normální, když chci při menstruaci odpočívat?“

A pak následuje: „Když to řeknu svojí mámě, řekne mi, že to ona si nikdy nemohla dovolit a musela se o nás starat a chodit do práce měsíčky-neměsíčky.“ (A nedořečeno zůstává: „A tak mám pocit viny, když si to chci dovolit já, a tak si to taky nedovoluju a raději trpím.“)

Anebo: „Když řeknu svému muži, že si jdu na chvíli lehnout, dívá se na mě divně, co si to dovoluju.“ (A opět zůstává nedořečeno: „A tak si to dovolím jen v případě, že už fakt padám na hubu, a jindy zatnu zuby a jedu dál.“

A moje odpověď je: Nejenže je to normální, chtít při menstruaci odpočívat, ale je to dokonce nutné!

Ráda přirovnávám menstruační fázi k noci: noc je tu taky proto, abychom odpočívali. Dobrá, můžeme pařit jednu, dvě noci, ale pak přestáváme vnímat okolní svět a chceme se jen vyspat. Dobrá, můžeme vstávat celou noc k miminku, kterému rostou zoubky, ale jak se pak máma (nebo i táta) cítí?

S menstruační fází je ten problém, že to nepoznáme hned druhý nebo třetí den, ani druhý nebo třetí měsíc, co si nedovolujeme odpočívat, ale trvá to spíše roky… Ale pak se to začne projevovat premenstruačním syndromem nebo bolestivou menstruací a my se divíme, kdepak se to tak najednou bere.

Tady se to bere. Když ženy neodpočívají ve své noci, ve své zimě, ve své menstruační fázi.

Navíc: moderní ženy toho mají na bedrech ještě mnohem víc, než měly naše mámy a babičky. Máme mnohem víc rolí v životě, mnohem víc věcí, které nám berou energii, mnohem víc povinností a úkolů, mnohem víc stresů. Dřív nebylo tolik možností a život nebyl tak divoký a neběžel v tak šíleném tempu jako dnes. A nás nervový systém to prostě hůř dává, a i proto potřebujeme víc odpočívat. Takže ženy, prosím, nesrovnávejte se se svými matkami: Byl to jejich život a vy máte svůj a chcete se cítit dobře kdykoli – a víte a cítíte naprosto přesně, co proto máte udělat.

Zbavte se pocitů viny. Nepomůžete tím nikomu, ani svým matkám, ani sobě, ani svým dětem…

Ideál červeného stanu, tedy místa, kam se ženy uchylují, měl a má svůj zásadní význam: ženy zde opravdu mohou odpočívat, relaxovat a spojovat se se svou duší, svým životním kompasem. Jako potřebujeme spát v noci, tak potřebujeme odpočívat v menstruační fázi – potřebujeme to jako sůl!

A ještě jedna věc: Když ženy začnou v menstruační fázi odpočívat, zjistí jednu zásadní věc: že nemusejí odpočívat dlouhé dny, ale že jim stačí pár hodin dva nebo tři dny v měsíci. Nebo i pár desítek minut – a cítí se zase lépe. O hodinu více spánku. Meditace a krátký šlofíček po obědě, klidně na kancelářské židli. Anebo bed office: počítač a mobil do postele – a všechna práce je hotová a přitom naše tělo odpočívá.

Chce to jen hledat způsoby (a ty se vždycky najdou) – a hlavně si to dovolit…

A pro muže je tu jeden zásadní úkol: připomínat nám ženám, že si to opravdu dovolit můžeme, protože pak se budeme cítit líp, budeme mít víc energie, budeme mít lepší náladu a budeme mít i víc lásky pro všechny kolem nás…


Návod na ženy není mýtus!
Návod na ženy fakt existuje!

A díky němu můžete i vy mít harmoničtější vztah! :-)

Návod na ženy

Objednávám ho teď hned!


 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje