Může žena otěhotnět, i když menstruuje?

Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

Cykličnost velmi úzce souvisí se sexem a s antikoncepcí. Na svých kurzech často dostávám otázky typu:

  • Jak ženu ovlivňuje hormonální antikoncepce?
  • Jak hormonální antikoncepce ovlivňuje vztah mezi mužem a ženou?
  • Jak se jinak chránit před početím, když nechci brát hormonální antikoncepci?
  • Může žena otěhotnět, i když menstruuje?

 

Na většinu těchto otázek odpovídáme s Erikem v samostatné kapitole naší knihy Návod na ženy, proto budu v tomto článku stručnější.

contraceptive-pills-849413_1280

Co se týče otázky „jak ženu ovlivňuje hormonální antikon-cepce“, je odpověď jednoznačná. HA ovlivňuje ženu naproto zásadně, protože ji za prvé dostává do stavu jakéhosi falešného těhotenství a celkově rozhazuje její přirozený hormonální rytmus – a to nejen co se týče činnosti pohlavních žláz, ale všech žláz v jejím těle, protože tyto žlázy tvoří vzájemně se ovlivňující systém. HA má tedy vliv na tělo ženy, a to v mnoha případech velmi negativní (měla jsem na kurzu i účastnici, jejíž dcera po pár měsících užívání HA ochrnula). Jiné ženy mají problémy s játry, se zažíváním, s trombózami nebo později se štítnou žlázou.

Nepotvrzuje se ani trvalý efekt na snížení bolestivosti premenstruačních křečí (to jsem si sama vyzkoušela a mám potvrzeno od řady klientek), stejně jako vliv na akné. Stejně tak bohužel po nasazení antikoncepce u řady žen platí, že se sníží jejich chuť se milovat!

Muži pozorují u svých žen řadu negativních psychických změn – a někteří jim dokonce antikoncepci vyhazují se slovy: „To nejsi ty! Já chci zpět svoji skutečnou ženu!“

Ženám se pod vlivem HA mění prožívání, dalo by se říci, že se jaksi „zplošťuje“. Mnoho žen na mých kurzech mi potvrzuje, že po vysazení antikoncepce se jim vrátila chuť do života, chuť do jídla, chuť na sex. Možná jsou větší i premenstruační výkyvy, ale většina z nich tvrdí, že nový život bez HA stojí za to.

Antikoncepce ovlivňuje negativně i vztah mezi mužem ženou, a to na třech rovinách: Za prvé, muži, ruku na srdce – brali byste něco, o čem víte, že to vašemu tělu nedělá dobře? Asi ne, že? Ale ženy to většinou dělají – a tím vnášejí, byť nevědomky, do vztahu nerovnováhu. Berou tak veškerou zodpovědnost za početí dítěte na sebe. A ono to není vidět, ale tento fakt se může brzy projevit mezi partnery na energetické úrovni a skončit v některých případech i rozchodem.

Za druhé: žena, která je pod vlivem HA, si špatně „načichává“ svého budoucího partnera a ideálního otce svých dětí. Řada párů po vysazení antikoncepce nemůže dítě počít, protože žena si našla geneticky nekompatibilního partnera. Stává se také, že se žena po vysazení antikoncepce s partnerem rozejde, protože přijde na to, že to není on, že to není ten pravý.

A za třetí: HA se dostává z moči do odpadních vod a bohužel zůstává čističkami nevyčištěna, takže muži pijí vodu plnou ženských hormonů, což může vést k jejich neplodnosti.

Potřebujete ještě nějaké argumenty?

sperium-326157_1280

Možností, jak se chránit před otěhotněním jinak než používáním HA, je celá řada a popisujeme je v Návodu na ženy. Já bych jen dodala, že žena, která zná svůj cyklus, velmi dobře ví, kdy má své plodné dni. Pozná svou ovulaci podle nejrůznější symptomů: za prvé podle zvýšené chuti na sex, pak možná podle jemné bolesti v podbřišku, která se v tento čas objeví, podle citlivějších vaječníků (některé ženy dokonce vědí, který měsíc ovulují z kterého vaječníku), podle jiné kvality poševního hlenu. Plodné období končí většinou jasným znamením zvýšené teploty.

Odborníci na ženskou plodnost a antikoncepci (jako například Jane Bennett) tvrdí, že čas, během kterého může žena otěhotnět, je zhruba 4 dny, což je životnost vajíčka. K tomu je třeba připočíst dobu cca 5 dní, po které zůstávají životaschopné spermie v děloze nebo ve vejcovodech.

Tento čas rozhodně není tak dlouhý, aby se žena musela trápit umělým dodáváním hormonů do svého těla po celý měsíc. Partneři navíc můžou zkoušet jiné způsoby milování nebo zakončování pohlavního styku a rozšířit tak svůj milostný repertoár.

Nicméně: neplatí pravidlo, které vás učili ve škole nebo jste se ho dočetli někde v Bravíčku, a sice, že žena nemůže otěhotnět v době menstruace. Mám ve svém okolí několik žen, které otěhotnět nemohly – a děti počaly právě až v době menstruačního krvácení. Jak je to možné? Výše zmiňovaná Jane Bennett i jiní odborníci uvádějí, že kromě běžné „měsíční“ ovulace, mívá žena ještě ovulaci druhou, na cyklu nezávislou, a to podle doby svého narození. Ta trvá kratší dobu, ale je zodpovědná za ona početí v době, kdy to „přece vůbec nemohlo přijít“.

Mám pro vás v tomto ohledu nicméně dobrou zprávu: internet je plný úžasných pomůcek, takže na této stránce najdete i kalkulačku plodných dní podle data narození ženy. Využít ji můžete jak k tomu, abyste si dali pozor, tak k tomu, abyste vytoužené dítě počali.

 


Chcete se toho dozvědět na toto téma ještě víc?

My jsme to pro vás shrnuli do knihy Návod na ženy!

 
Návod na ženy

Ha, to jdu prozkoumat!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje