Máte ji malou nebo velkou?

text © 2015 Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz / foto © pixabay.com

girl-102831_1280

Mluvím o hodné holčičce. O vnitřním programu z dětství, který nám říká: „druzí se nebijou a paní učitelka se poslouchá“.

Máte ji malou nebo velkou?

Na to vám odpoví následující test. Za každou odpověď „ano“ si přičtěte dva body. Za každou odpověď „nevím“ nebo „mám to jinak, ale trochu pravdy na tom je“ si přičtěte jeden bod. A za odpověď „ne“ si nepřičítejte žádný bod.

 

1. Ve většině případů dávám přednost tomu, co potřebují druzí, na mne se dostane, až když opravdu zbude čas.

2. Hodně mi záleží na tom, co si o mně myslí okolí.

3. Když mám doma neuklizeno, cítím se před nečekanou návštěvou blbě.

4. Když moje dítě někomu ublíží na pískovišti, hned to běžím řešit a vynadám mu.

5. Pokud něco prohlásí nějaká autorita, takový názor nerozporuju a přebírám za svůj.

6. Pokud dostanu bonbóny, hned se o ně se všemi rozdělím.

7. Natolik mám v sobě, že „nejdřív práce, potom zábava“, že na tu zábavu často ani pro samou práci nezbude čas.

8. Když někomu řeknu „ne“, odmítnu ho, cítím se provinile.

9. Beru si velmi osobně výtky nebo výčitky druhých lidí.

10. Snažím se stíhat co nejvíc věcí a vyhovět co nejvíce lidem a požadavkům.

 

Tak kolik bodů máte?

0–6: Pokud jste nasbírala 0 až 6 bodů, jste na tom se svou hodnou holčičkou velmi dobře. Hodnou holčičku máte přítomnu ve svém životě jen v takové míře, že nemáte problém si ohlídat svoje hranice, být skutečnou sama sebou, dokázat si stát za svým názorem a říkat „ne“, kdykoli je třeba říci „ne“. Vaše okolí cítí vaši vnitřní sílu a respektuje ji. To, že dáváte také sobě, vám umožňuje dávat o to víc i druhým. Skvěle! Jen tak dál!

7–13: Jestliže vám vyšlo číslo mezi 7 a 13 body, pravděpodobně se svou hodnou holčickou trochu bojujete. Už o ní víte a víte o tom, že jsou chvíle, kdy vám tyto programy v životě neslouží, ale zatím je to ještě jednou tak a podruhé do toho spadnete znovu. To ale nevadí. Tohle je přesně ten začátek, který vás povede dál. Jakmile si začnete uvědomovat okamžiky, kdy se chováte jako poslušná malá holčička, ale přitom uvnitř cítíte něco jiného, a poprvé budete schopna říct „ne“, pak už to půjde čím dál lépe. Držte se a vydržte, jste na dobré cestě!

14–20: Pokud se váš výsledek pohybuje mezi 14 a 20 body, měla byste se nad hodnou holčickou ve svém životě vážně zamyslet. Když nebudete dávat sobě a respektovat svoje potřeby, dřív nebo později nebudete mít energii ani na druhé. Když budete očekávat lásku jen od druhých, ale sama si ji nedáte, nedostanete ji ani zvnějšku. Když nebudete schopna říkat „ne“, dřív nebo později se utopíte pod náporem požadavků druhých – a stejně nebudete hodná holčička. Takže: přečtěte si ten test znovu a zkuste si představit, co by se stalo, kdybyste odpověděla na všechny otázky „ne“. Byl by to skutečně takový problém? Je opravdu třeba se toho tak moc bát?

 

Ať už ji máte malou nebo velkou, teď už o ní víte a můžete s ní vědomě pracovat. Jako v monádě jin přechází v jang a jang v sobě v zárodku obsahuje jin, a obráceně, tak i naše silné stránky mohou být našimi slabostmi a naše slabosti se změnit v silné stránky. Záleží jen na tom, jak k nim přistupujeme a jak je používáme. Hodná holčička má v našem životě své místo – ale jen do té míry, do jaké nám pomáhá žít ten život, který opravdu chceme, abychom na prvním místě byly spokojené my – a díky tomu jsme mohly rozdávat radost a spokojenost i svému okolí.

Ať už ji máte malou nebo velkou, ať vám v životě jen slouží.

alive-720237_1280

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A DÁVEJTE SAMY SOBĚ!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje