Mají chlapi jen makat, pečovat o ženu a držet hubu?

Dana-Sofie Šlancarová, dana-sofie.cz, & Erik Hutter, erikhutter.cz

Dostali jsme od vás v poslední době pár zajímavých dotazů, takže jsme se rozhodli na ně odpovědět – a to rovnou za ženu i za muže:-)

woman-645705_1280

Otázka: Ženská má právo na všelijaké výmluvy podle nějakých fází – a chlap má právo pořád jenom makat, pečovat o ženu a držet hubu?

Dana-Sofi: Moje osobní zkušenost je, že pokud žena dobře pozná „ty svoje fáze“, naopak se vymlouvat přestane. Většina žen, které svoje fáze zatím neznají, se totiž snaží fungovat celý měsíc stejně, stejně výkonně, ale ono to prostě nejde. Jako je den a noc a v noci se spí, abychom si odpočali, stejně tak jsou v rámci měsíčního cyklu fáze, kdy má žena odpočívat. A když v noci spíme – a v té správné fázi odpočíváme – tak jsme pak druhý den (nebo následující cyklus) v pohodě a máme mnohem více energie i chuti do života a do práce.

Když žena nezná svůj cyklus a nechápe, že někdy má od přírody energie víc a jindy míň,  dostává se do velkého vnitřního tlaku, protože její tělo jí to říká jasně, ale ona mu žádaný odpočinek nedopřává. A tento fyzický tlak pak působí na psychiku – a z toho vzniká řada negativních projevů premenstruačního syndromu, které všichni znáte, ať jste ženy nebo muži.

Muž se navíc může od své ženy inspirovat – i on má fáze, kdy je víc aktivní, a kdy naopak potřebuje odpočívat.

Neznám ženu, která by byla ráda bezmocná a opečovávaná mužem. Všechny chceme být plné síly a nezávislé. Ale když se snažíme být nezávislé tehdy, kdy péči opravdu potřebujeme, ve skutečnosti o svou sílu a energii přicházíme. Takže ano: v menstruační fázi milujeme, když o nás muž pečuje, udělá snídani nebo uvaří oběd, nechá nám chvíli klidu a samoty – ale nebojte se, nám většinou stačí pár hodin, a jsme krásně odpočinuté a můžeme se zase věnovat tomu, co je třeba…

A co se týče toho držet hubu:-)) Doporučuju hubu nedržet, ať jste muž nebo žena, a o všem mluvit. Jak žena vnímá svou dynamickou fázi? Jak svou ovulační? Co se jí chce dělat? Jaké má potřeby ve své fázi premenstruační? Kolik času chce odpočívat ve fázi menstruační a jak? A jak to vnímá muž? Co potřebuje on? Možná těch doteků v ovulační fázi už bylo příliš:-) Možná by uvítal, kdybyste svou premenstruační frustraci taky částečně sdílela s kamarádkou a nejenom s ním… A co kdyby tentokrát v menstruační fázi zaskočila babička?

Makejte jen tolik, kolik oba chcete. Pečujte o sebe navzájem, jak nejvíc dovedete. A povídejte si o tom, co cítíte! To je můj tip na spokojený a pohodový partnerský cyklický život.

 

Erik: V podstatě k tomu není moc co dodat. Za klíčové považuju opravdu hubu nedržet a nebát se otevřeně komunikovat jak své názory tak i svá přání. :-) V mnoha partnerských situacích totiž přichází konflikt jen kvůli tomu, že jedna strana očekává, že ta druhá je jasnovidec a že si vše domyslí.

Opak je pravdou. Nejvíc problémů způsobuje prostý nedostatek komunikace. Proto je opravdu zásadní nebát se partnerovi otevřeně říct, co se mi nelíbí, stejně jako to, co se mi líbí  – to je klíčový stavební prvek dobře fungujícího vztahu. Pak se dá mnohem snáz najít shoda v míře vzájemné péče nebo se dohodnout, kdo co bude dělat. „Makání“ není potřeba ani na jedné straně. Když se chce, vždycky se najde řešení, jak všechny věci zvládnout i bez přehnané dřiny. A jak se říká, víc hlav víc ví, takže když o problému komunikujete, nejste na něj sami.

model-1083343_1920

Otázka: Proč vůbec řešit nějaké fáze? Vždycky to nějak fungovalo a fungovat bude samo od sebe, tak proč to vůbec řešit?

Dana-Sofi: Ba ne. Právě že to mnoha ženám nefunguje. Mnoho žen se trápí tím, že jeden den jim jde práce od ruky a druhý den mají hlavu jak vygumovanou, tělo je unavené a nechce se jim do ničeho. A vůbec netuší, že to není ani tak tím, co dělaly včera, ale že je to způsobeno hormony a že tyto změny hormonálních hladin v jejich těle mají nějakou pravidelnost, takže tyto „výkyvy“ a „výpadky“ lze předvídat předem!

Naše společnost bohužel předstírá, že menstruační cyklus se rovná době menstruace, době menstruačního krvácení. Hladiny hormonů v ženském těle se však proměňují každý den – a dají se rozpoznat celkem čtyři odlišné fáze, nikoli fáze jediná.

Existují kultury, ve kterých se mladým dívkám, které právě začaly menstruovat, předává kompletní informace o těchto fázích, a to nejen o jejich fyzických projevech, ale i celkovém vlivu na psychiku, energii a jednání ženy. Tyto dívky si pak odnášejí do svých budoucích životů úplně jinou informaci o tom, co je to ženství, než jakou má většina civilizovaných žen. A většina těchto dívek například netrpí bolestivou menstruací nebo projevy premenstruačního syndromu, zatímco ženy zde ano… Jak je to možné? Odpověď je nasnadě.

Pravda je, že hormony v našich ženských tělech budou fungovat samy od sebe (za předpokladu, že se jim do toho nebudeme plést hormony umělými!). Nicméně pokud žena zná tyto svoje proměny a zná i všechny výhody a nevýhody, které jí jednotlivé fáze přinášejí, může s nimi mnohem kreativněji a operativněji nakládat, využívat je ke svému prospěchu i k prospěchu svého okolí – a bude mnohem víc v pohodě. A to stojí za to to řešit, ne?

 

Erik: Taky jsem byl na začátku spíše skeptický, proč to vlastně řešit – vždyť všechno přece nějak funguje. Pak jsem ale začal sám zkoumat, pozorovat a opatrně vystupovat za hranice své komfortní zóny a vstupovat do zóny dosud neznámého – a tak jsem začal pomalu, ale jistě zjišťovat, že to, co většina lidí považuje za „všechno“, je ve skutečnosti jen zrnko písku na obrovské pláži nekonečných možností života. Že to, co víme, je opravdu jen malinko oproti tomu, co všechno nevíme.

Chápu, že pro někoho jsou podobné věty příliš sluníčkové nebo ezoterické, a byly doby, kdy jsem si totéž myslel i já. Než jsem tu pláž také objevil. Takže zpátky k otázce. :-)

Ano, informace o fázích můžete klidně ignorovat a ono to bude nějak fungovat i samo od sebe. Můžete je ignorovat podobně jako třeba to, že ráno vyjde slunce a večer zapadne. I východ a západ slunce bude dál fungovat i bez vaší pozornosti. Nicméně když budete správně využívat informaci, kdy slunce vychází a kdy zapadá, nepůjdete se bez výsledku slunit na pláž uprostřed noci, ale hezky přes den, kdy si to skutečně užijete. A stejně tak, když budete využívat základní informace o fungování fází cyklu, nebudete dělat zbytečné a nefungující věci, a tedy ani trpět následky takových činů, ale naopak si budete víc užívat život děláním správných věcí ve správný čas.

 

ilustrace: pixabay.com

 


Návod na ženy není mýtus!
Návod na ženy fakt existuje!

A díky němu můžete i vy mít harmoničtější vztah! :-)

 

Návod na ženy

Objednávám ho teď hned!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje