Lucie Koubek: Jak na psaní a práci s textem v různých fázích

text © 2015 Lucie Koubek / foto © pixabay.com

Slíbila jsem Sofi ten článek, kurňa, už se do toho musím pustit! Nejdřív ale ještě vyřídím pět komentářů na Facebooku, odpovím na tři e-maily…  A hele, poptávka – tak ještě nabídku vyplodit a pak si jít zaběhat, abych na to měla čistou hlavu. Ještě uvařit kafe, zavolat klientce a upřesnit tu schůzku, ať na to nezapomenu, oběd nestíhám…

Dynamická fáze ve špičce. S vypětím všech sil nahazuju osnovu článku a jdu radši domlouvat ty schůzky, vyřizovat e-maily a nakupovat, a článek odkládám na dobu, až trochu „vychladnu“.

Jasně, ono se to psaní zas tak moc naplánovat nedá… Většinou nemůžete odpověď na důležitý e-mail od šéfa odložit o 14 dní, až budete v dynamické fázi, nebo prodloužit deadline na článek o tři týdny, abyste si ho napsaly v klidu ve fázi kreativní.

Ale částečně se s tím pracovat dá, a hlavně – když budete vědět, k čemu máte v dané fázi sklony, budete taky vědět, na co si máte dát pozor. A to se vyplatí. ☺


silhouettes-816487_1280Dynamická fáze

Co nám jde dobře?

 • komunikace s muži,
 • logické uvažování,
 • stručné a jasné vyjadřování,
 • jedeme jako blesk!

V dynamické fázi se nám tudíž budou dobře vyřizovat všechny e-maily, kde je třeba rychlá, jasná a stručná odpověď, protože nemáme čas na žádné plky okolo. (Takže si to taky pěkně vyžerou všichni, kdo se s námi budou chtít zbytečně „vykecávat“. Nemáme čas! A na nějaké smajlíčky, zdrobnělinky a jiné pičičmundičky jsme přímo alergické.)

Bude se nám velmi dobře komunikovat s chlapy – mluvíme jejich jazykem. Je nám vlastní asertivita, logika, stručnost. A to chlapi ocení – ale pozor, bavíme se o pracovním prostředí!

Když si budete v této fázi domlouvat rande, dejte si pozor na přílišnou strohost a odměřenost. Mně se kupříkladu pravidelně stává, že bývám v této fázi v jisté ženské skupině na Facebooku (ne, není to Mimibazar) nepochopena a mé dobře míněné (a přesně mířené) komentáře jsou považovány za tvrdé a arogantní. (A to jsem jinak docela milý a přítulný tvor.)

V dynamické fázi je tedy ideální věnovat se:

 • psaní pracovních e-mailů,
 • psaní reportů,
 • organizační komunikaci a koordinaci,
 • všemu, co je třeba rychle vyřídit a jít od toho.

Nejlépe se nám v této fázi bude pracovat v kanceláři nebo v pracovně, kde nás nikdo nebude v naší dynamické jízdě rušit.


silhouettes-776666_1280Ovulační fáze

Co nám jde dobře?

 • komunikace s ženami, ale i s muži! ;)
 • jsme empatické, žensky jemné a vnímavé,
 • neformální komunikace,
 • dokážeme využívat všechny ženské zbraně.

V ovulační fázi budeme mít chuť se vykecávat, bavit a rozebírat věci nejčastěji úplně nedůležité. Na druhou stranu dokážeme být velmi empatické a ženské, a toho se dá skvěle využít při vyjednávání jak s muži, tak se ženami. Ženy ocení naši jemnost a vnímavost, muži zase ženskost. Ideální čas i na uhlazování případných konfliktů a podporu okolí.

Nejlépe nám jde neformální komunikace, kde můžeme dát prostor své ženskosti a schopnosti vcítit se do druhých. Při psaní čehokoli si ale dejte pozor, abyste se držely tématu a nevěnovaly se víc všemožné omáčce.

V této fázi se vám asi nebude chtít moc psát, budete si spíš chtít s lidmi povídat naživo. A ono je to tak i lepší. ☺ Když ale opravdu musíte, věnujte se nejlépe:

 • vyjednávání s muži,
 • podpoře žen,
 • psaní na ženská témata.

Nejlépe se nám v této fázi bude pracovat v kavárně nebo co-workingovém centru, i když je tu velké riziko, že se zakecáte s grafikem u vedlejšího stolku, a ani jeden nakonec nevyprodukujete vůbec nic.


personal-791344_1280Premenstruační fáze

Co nám jde dobře?

 • máme neotřelé a kreativní nápady,
 • umíme nacházet ta správná slova,
 • dokážeme přesně vystihnout podstatu,
 • nacházet a propojovat souvislosti,
 • máme silný smysl pro detail a kritické oko.

Nejlepší čas pro psaní. Využijte jej pro napsání článků do zálohy (v dynamické a ovulační fázi jako byste je našly!). Máme skvělé nápady, smysl pro detail a souvislosti, dokážeme být vtipné, zábavné, a navíc – jde to všechno úplně samo. 

Tohle už není tak skvělý čas pro komunikaci s lidmi, ale zato je to ideální fáze pro psaní článků, knih, ale také pro korektury a textové úpravy. Tady se otevírá prostor právě pro naše momentální hnidopišství a můžeme zde bezvadně využít (a vybouřit) i svou pověstnou premenstruační kritičnost. (Váš partner a děti to jistě ocení.)

V e-mailové (a jiné) komunikaci buďte opatrné – neberte si věci osobně a než odpovíte, jděte se provětrat a nechce sesednout emoce.

Svou tvořivou energii a vtip skvěle zužitkujete i v marketingu a copywritingu.

Takže pište, pište, pište. Cokoli. Třeba:

Už víte, kterou fázi mám jakožto textová editorka a autorka e-booků nejradši? ☺

V této fázi se vám bude nejlépe pracovat venku na terase nebo ještě lépe někde v přírodě.


laptop-651745_1280Menstruační fáze

Co nám jde dobře:

 • vybírat si to opravdu podstatné,
 • zahazovat to, co nám neslouží,
 • pracovat moudře a s rozvahou.

Já v menstruační fázi s oblibou řeším věci, které mě tíží. Zbavuji se toho, co ve svém životě nechci a co mi neslouží. Vím, že když se v této fázi rozhodnu sdělit písemně někomu něco nepříjemného, dokážu to udělat s rozvahou, moudře a citlivě. Vede mě má ženská intuice a já jí věřím. Zatím se mi to vždy vyplatilo a nejednou došlo v situaci k obratu o plných 180 °.

V této fázi jsme naplněné moudrostí, máme velmi silnou intuici a nebývalou schopnost vhledu do situací, s nimiž si běžně vůbec nevíme rady.

Dokážeme jednat věcně, jasně a vlídně, vybíráme si jen to nejpodstatnější – a v tom jsme takřka neomylné.

Věnujte se:

 • komunikaci o tom, co je třeba změnit,
 • zkracování, seškrtávání (nejen) textů,
 • odpočinku. ☺

Nejlépe se vám v této fázi bude pracovat doma v posteli. 

Přeji Vám spoustu krásných textů a radostných zážitků při psaní!

 


 
Kam dále pro inspiraci? 

 

lucie1Kdo je Lucie Koubek?

Jazyková konzultantka a lektorka, textová editorka, milovnice češtiny a přirozeného jazyka. Svým klientům pomáhá ke kvalitní textové prezentaci a zároveň učí, jak jazykové chyby v textu minimalizovat. Ukazuje lidem, že ze všeho nejlepší je brát češtinu s humorem a nadsázkou. Založením nenapravitelný optimista s realistickými sklony. Miluje lidi, kteří chodí včas, Japonsko, hory, zpěv a svou práci.

 

ŽIJTE (s) CYKLEM A BUĎTE TVŮRČÍ VE VŠECH FÁZÍCH!

 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho dále:


Novinky, akce, inspirativní články...

Naší vášní ve firmě Cyklická žena, s.r.o. je pro vás neustále chystat nové produkty a inspirace z oblasti cykličnosti i vědomého života. Zajímají vás tato témata a chcete zůstat v obraze? Zadejte svůj e-mail – a naše inspirace je vaše. A když toho budete mít dost, vždycky se můžete jedním kliknutím odhlásit. :-) Vaše osobní data hlídáme jako ostříž (jak to děláme, se dočtete tady).

… každou neděli ve vaší e-mailové schránce!

Napište komentář

* Povinné údaje